۱۴۰۳/۰۳/۰۶

نمای شیشه ای ساختمان

نمای شیشه ای این امکان را برای ساکنین فراهم می کند که منظره و طبیعت بیرون از ساختمان را حتی زمانی که بر روی کاناپه خود استراحت می کنند تماشا نمایند.
نمای شیشه ای ساختمان

 به گزارش اخبار ساخته ها؛ استفاده از نمای شیشه ای در طراحی ساختمان هایی به سبک مدرن زیاد به چشم می خورد. نمای شیشه ای بین فضای داخل ساختمان و محوطه بیرون آن ارتباط برقرار می کند.

به وسیله شیشه می توان حجم عظیمی از پرتوهای نور را وارد خانه کرد و با استفاده از نور طبیعی شادابی و نشاط را تجربه نمود. باپیشرفت علم و تکنولوژی، نمای شیشه نه تنها به منظور دستیابی به اهداف زیبایی شناسی به کاربرده می شود، بلکه با استفاده از آن می توان نیازهای یک خانه نظیر امنیت، دوام و عدم انتقال سر و صدا را نیز پاسخگو بود.

نمای شیشه ای

شیشه یکی از مصالح ساختمانی است که به زیبایی با سایر مصالح نظیر سنگ، آجر و فلز سازگار می شود و جلوه ای زیبا را به نمایش می گذارد. اگر به ساختمان های مجاور خود نگاهی بیندازید متوجه حضور این متریال کاربردی در نمای آن ها خواهید شد.

معماری مدرن امروز بر زیبایی و کاربردی بودن نما تاکید دارد. شیشه از جمله المان هایی است که از نظر جذابیت فوق العاده بوده و نور طبیعی را برای ساکنین فراهم می نماید.

ظرافتی که شیشه به نمای ساختمان می بخشد سبب می شود تا معماران و طراحان خوش ذوق سعی کنند از این متریال هم در دکوراسیون داخلی و هم در طراحی نما استفاده کنند.

انواع نمای شیشه ای

 نمای شیشه ای اسپایدر

نمای شیشه ای اسپایدر به عنوان استاندارد معروف است، زیرا تا حد زیادی معایب نمای شیشه ای معمولی را کاهش می دهد. از ویژگی‌های بارز نمای شیشه‌ای اسپایدر می‌ توان به استفاده از شیشه های ضد تشعشع نور خورشید برای مناطق گرم و همراه با سطح آفتاب گیر اشاره کرد.

 نمای شیشه ای اسپایدر

 نمای شیشه ای اسپایدر

نمای شیشه ای دوجداره بدون فریم یا فریم لس

شیشه های دوجداره بدون فریم یا نمای شیشه ای فریم لس از زیباترین انواع نما می‌باشد، زیرا یکپارچه بوده و با ایجاد سطحی یکنواخت، نمای بسیار زیبا و منحصر به فردی را به وجود می‌آورد. لازم به ذکر است که در این نوع نما فریم های دور شیشه دیده نمی شوند.

نمای شیشه ای دوجداره بدون فریم یا فریم لس

نمای شیشه ای دوجداره بدون فریم یا فریم لس

نمای شیشه ای کرتین وال

کرتین وال نوع خاصی از نمای شیشه ای است، زیرا به دلیل داشتن قابلیت‌هایی مانند عایق حرارتی، صوتی و رطوبتی از محبوبیت خاصی برخوردار است. نمای شیشه ای کرتین وال دارای سه نوع مدل از جمله در پوش دار ، نیمه در پوش دار و فول فریم لس می باشد.

نمای شیشه ای کرتین وال

نمای شیشه ای کرتین وال

نمای شیشه ای لمینت

شیشه های لمینت نسبت به شیشه های معمولی دارای امنیت و استحکام بیشتری می باشند به همین دلیل استفاده از آن ها در نمای شیشه ای بسیار مناسب می باشد.

این شیشه ها که به شیشه نشکن یا سکوریت نیز معروف اند در هنگام شکست، قطعات آن ها در جای خود باقی می ماند و به اطراف پخش نمی شود. از این مدل نما در ساخت نمای بانک ها، بیمارستان ها و ساختمان های تجاری و مسکونی استفاده می شود.

نمای شیشه ای لمینت

نمای شیشه ای لمینت

نمای شیشه ای اسپندرال

شیشه های اسپندرال در واقع شیشه های غیرشفافی می باشد که با پخت سرامیکی تولید می شود. از این شیشه ها برای غیرقابل رویت نمودن داخل ساختمان ها استفاده می شود و نمایی هماهنگ و یکپارچه را بوجود می آورد. این قابلیت اسپندرال به دلیل نحوه چاپ طیف های رنگی بر روی شیشه و فرایند پخت آن در مرحله تثبیت رنگ می باشد.

نمای شیشه ای اسپندرال

نمای شیشه ای اسپندرال

نمای شیشه ای دو پوسته

از نمای شیسشه ای دو پوسته یا دو لایه به منظور محافظت و عایق بندی ساختمان در برابر آلودگی های صوتی و جوی، استفاده می شود. این نوع نما در فاصله بیش از 40 سانتی متری نسبت به نمای اصلی ساختمان ایجاد می شود. این فضای خالی برای رفت وآمد و به منظور نظافت در نظرگرفته می شود.

نمای شیشه ای دو پوسته

نمای شیشه ای دو پوسته

نمای شیشه ای یونیتایز

یونیتایز از جدیدترین نماهای شیشه ای محسوب می شود. تفاوت عمده این نما با سایر نماهای شیشه ای در نحوه حاضر سازی آن می باشد.

سیستم یونیتایز در کارخانه حاضر می شود و سپس به صورت پازل بر روی نمای ساختمان اجرا می گردد. این تایل های شیشه ای انعطاف پذیری بالایی داشته و در برابر زلزله از مقاومت بالایی برخوردار می باشند.

نمای یونیتایز این امکان را برای شما فراهم می کند تا در حین اجرای ساختمان، آن را نصب نمایید و مراحل نازک کاری آن را به موازات سایر مراحل ساخت پیش ببرید.

در کنار مزایا فوق العاده، این نما معایبی نیز دارد. قیمت بالای آن نسبت به سایر نماهای شیشه ای سبب می شود تا مورد استقبال خوبی از طرف مردم قرار نگیرد.

نمای شیشه ای یونیتایز

نمای شیشه ای یونیتایز

مزایای نمای شیشه ای

نمای شیشه ای پل ارتباطی فضای داخلی با دنیای خارج از ساختمان است. در خانه ای که نمای آن با شیشه طراحی می شود می توان بر فضای بیرون مسلط بود و دید کامل داشت. علاوه بر آن می توان حسی لذت بخش از تماشای طبیعت یکپارچه بیرون دریافت کرد.

برای نماکاری ساختمان با این متریال، از شیشه های دوجداره استفاده می شود، از این رو می توان آرامش و سکوت را در ساختمان حس کرد؛ زیرا این شیشه ها نوعی عایق صوتی هستند و مانع از انتقال سر و صدای بیرون به داخل ساختمان و برعکس می شوند.

شیشه متریالی است که در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی وزن بسیار سبکی دارد و بار اضافی بر سازه اصلی وارد نمی کند.

این مدل نما نسبت به نماهای دیگر مانند نمای سنگی و آجری سریع تر اجرا می شود.

به علت استفاده از شیشه های دوجداره، هزینه های گرمایشی و سرمایشی در ساختمان به میزان چشمگیر کاهش می یابد زیرا این شیشه ها تا حد زیادی از انتقال سرما و گرما به ساختمان جلوگیری می کنند.

تمیز کردن نمای شیشه بسیار آسان است و در صورت کدر شدن آن ها می توان به آسانی آن ها را شست و شو داد. شیشه خودتمیز شونده که با استفاده از نانوذرات تولید می شود نوع جدیدی از شیشه است که در برابر جذب آلودگی مقاومت بالایی دارد و هیچ نگرانی در مورد تمیز کردن آن وجود نخواهد داشت.

شیشه، روشنایی لازم را برای فضای داخل ساختمان فراهم می کند و استفاده از آن میزان برق مصرفی در ساختمان را کاهش می دهد. علاوه بر آن نور طبیعی که یکی از نیازهای ضروری انسان است را برای وی به ارمغان می آورد.

مقاومت در برابر شرایط مختلف آب و هوایی از جمله ویژگی های بارز این نوع نما است. شیشه برخلاف متریالی مانند فلز دچار خوردگی نمی شود و تغییرات آب و هوایی تغییری در ظاهر آن ایجاد نمی کند. از این رو از نمای شیشه ای هم در مناطق سردسیر و هم در مکان های گرمسیر استفاده می شود.

نمای ساختمان از جنس شیشه ظرافت و آراستگی فوق العاده ای به ساختمان می بخشد. اگر به ساختمان های تجاری اطراف خود توجه کنید متوجه حضور شیشه در طراحی نمای آن ها خواهید شد.

شیشه متریالی انعطاف پذیر است و می توان آن را با توجه به مکان مورد نظر در قالب های گوناگون ساخت. تنوع بالای طرح و رنگ شیشه باعث رونق استفاده از آن در پروژه های ساختمانی شده است. بنابراین اهمیت این متریال از چشم هیچ پیمانکار و معمار پنهان نیست.

در مقایسه با سایر مصالح، استفاده از شیشه برای نما منجر به کاهش هزینه های اجرایی و نگهداری از نما می گردد.

معایب نمای شیشه ای

 در فصل گرما به دلیل تابش مستقیم نور خورشید به داخل بنا، دمای داخل بنا را افزایش می دهد و باعث می‌شود انرژی بیشتری مصرف شود. برای برطرف کردن این عیب می توانید از شیشه‌های رنگی یا پرده های داینامیک استفاده کنید.

هنگام بارش باران و گرد و خاک، آلودگی‌ها به نما می‌چسبند که باعث می‌شود زیبایی داخلی نما کاهش پیدا کند. برای رفع این مشکل می توانید از سایبان استفاده کنید.

شیشه در برابر ارتعاشات خیلی زیاد، حرارت بالا و آتش سوزی مقاومت کمی دارد و سریعا تحت حرارت دچار تغییر شکل و فروریختن نما می شود.

نکات پایانی

شیشه نقش مهمی در جذابیت یک بنا ایفا می کند. خانه ای که با یک قاب شیشه ای احاطه می شود، مسلماً نسبت به خانه های سنگی و آجری ظرافت و جذابیت فوق العاده ای داشته و چشم هر بیننده را به خود جذب می کند.

طراحان و معماران امروزی با ایده های ناب و خلاقانه خود طرح های بی نظیری برای استفاده از شیشه در نما ارائه می دهند. معماری مدرن امروزی گرایشی متفاوت نسبت به معماری سنتی دارد و تاکید آن بر کارایی فضا و زیبایی آن با استفاده از مصالح سبک، ظریف و مقاوم است.

نمای ساختمان شیشه نیز از جمله نماهای مدرن و باشکوه است که این روزها رواج پیدا کرده است. اگر قصد دارید خانه ای جدید با ایده ها و طرح های شخصی خود بسازید، شیشه را به عنوان متریال اصلی در نظر بگیرید. زیرا با استفاده از آن می توانید هم نمای ساختمان و هم دکوراسیون داخلی آن را متفاوت و مدرن تر نشان دهید.

انتهای پیام/

منبع خبر: ساختمانچی

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید