۱۴۰۳/۰۴/۰۵

نقطه تعادل جدید دلار

پس از پایان نوسانات قیمتی بازار ارز، نرخ دلار آزاد در نیمه نخست کانال ۵۱هزار تومانی از حرکت ایستاد.
نقطه تعادل جدید دلار

روز گذشته روند کلی بازار ارز تهران افزایشی بود، اما به عقیده بازیگران بازار، افزایش قیمت‌های صورت گرفته در روز یکشنبه به سبب اصلاح روند کاهشی روز شنبه بوده است. با از بین رفتن ریسک‌های سیاسی بازار در روز‌های پایانی هفته گذشته، ارز‌های شاخص بازار تهران در روز شنبه دچار افت قیمت‌های چشمگیر شدند. اما در روز گذشته نرخ ارز‌های مذکور دچار رشد قیمت نسبی شده و روند کاهشی اخیر اصلاح شد.

با بازگشت نرخ دلار آزاد به نیمه نخست کانال 51‌هزار تومانی، برخی از کارشناسان از تعادل جدید بازار سخن گفتند. به عقیده این افراد برآیند نیرو‌های عرضه و تقاضا در بازار دلار عامل حضور نرخ این ارز در نیمه نخست کانال 51 هزار تومانی است. البته این افراد بر این باورند که درصورت تمایل بانک مرکزی امکان کاهش‌ قیمت‌های بیشتر به‌واسطه تقویت طرف عرضه وجود دارد؛ اما در شرایط حال حاضر ارقام مذکور می‌تواند محل توافق نیرو‌ها در بازار باشد. در نهایت هر برگ از این اسکناس آمریکایی در واپسین معاملات نقدی روز گذشته با حدود 150 تومان رشد قیمت نسبت به نرخ روز پیشین به رقم 51 هزار و 300 تومان رسید. گفتنی است که سکه طلا در بازار روز یکشنبه نوسان چشمگیری از خود به ثبت نرساند. نوسانات قیمتی ارز و سکه در بازار روز گذشته چشمگیر نبود. به‌نظر می‌رسد با کاهش سطح سیگنال‌های نگران‌کننده بازار در حال بازیابی آرامش است.

 

 

نرخ دلار آزاد که در بازار روز شنبه با حدود 700 تومان نوسان کاهشی به پله‌های ‌سخت کانال 51هزار تومانی رسیده بود در بازار روز گذشته رشد قیمت 150 تومانی را تجربه کرد و در رقم 51هزار و 300 تومان معامله شد. نرخ هر برگ از اسکناس‌های یورو و پوند نیز در بازار روز گذشته به ترتیب 250 و 280 تومان افزایش یافت تا در ارقام 55 هزار و 200 تومان برای یورو و 63 هزار و 560 تومان برای پوند معامله شوند. گفتنی است که نوسانات بازار سکه و طلا نیز در روز گذشته چشمگیر نبود. هر قطعه سکه طلا طرح جدید در بازار عصر روز یکشنبه با رشد قیمت اندک 50 هزار تومانی نسبت به نرخ پیشین در رقم 29 میلیون و 350 هزار تومان ثبت شد. نیم و ربع سکه نیز به ترتیب 50 و 40 هزار تومان رشد داشتند و در سطوح قیمتی 15 میلیون و 650هزار تومانی و 10 میلیون و 660 هزار تومانی معامله شدند.

تحلیلگران بر این باورند که شرایط اقتصادی بازار تهران به گونه‌ای است که احتمال نوسانات قیمتی شدید کاهش یافته است. اما درصورت رشد سیگنال‌های نگران‌کننده و به تبع آن رشد سطح انتظارات تورمی، احتمال مشاهده روند‌های افزایشی جدید وجود دارد. البته احتمال دیگری نیز وجود دارد که با حمایت بانک مرکزی از پول ملی و افزایش سطح عرضه در بازار ارز قیمت دلار به کانال 50 هزار تومانی بازگردد.

انتهای پیام/

برچسب ها

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید