۱۴۰۱/۰۹/۱۵

نحو صحیح نگهداری از گل و گیاه

گیاهان به نور خورشید نیاز دارند اما اگر این نور در تابستان به گیاهان مستقیم بتابد گیاه را از بین می‌برد.
نحو صحیح نگهداری از گل و گیاه

 به گزارش اخبار ساخته ها ؛ چنانچه از علاقه‌مندان به پرورش گل و گیاه هستید و دوست دارید از آن‌ها نگهداری کنید، در این بخش از رازهای باغبانی و  راهکارهای مفیدی جهت مراقبت از گیاهان ارائه شده که با به‌کارگیری آن می‌توانید گیاهان زیبایی را پرورش دهید.

نکاتی برای مراقبت و نگهداری از گل و گیاه

خاک را لمس کنید تا بدانید چه موقع گیاهان خود را آبیاری کنید:

ممکن است به چگونگی آبیاری گیاهان گلدانی خانگی آگاه نباشید. در بسیاری از گیاهان، قاعده طلایی این است که لایه روی خاک را تا سه سانتیمتر یا بیشتر لمس کنید تا متوجه خشکی شوید. این، نشانه‌ای است که گیاه به آب نیاز دارد. اگر برگ‌های خشک یا بی‌رنگ دارید، ممکن است گیاه به آب بیشتری نیاز داشته باشد. همیشه با آب‌پاش گیاهان را آبیاری کنید. همچنین آب را روی برگهای آن بپاشید. این کار برای شادابی گیاهان بسیار مفید است.

از چه آبی برای آبیاری استفاده کنید:

1- آبی که در آن سبزی خیس کرده‌اید آب خوبی برای گلدان‌هاست.

2-آب آکواریوم ماهی را هنگام تعویض دور نریزید، زیرا بهترین کود برای گلهاست.

3-هر زمانی تخم مرغ آب‌پز کردید آب آن را دور نریزید، زیرا به علت وجود املاح معدنی بهترین آب برای گلدان‌هاست.

4- بهتر است آب لوله‌کشی به علت داشتن کلر مستقیم برای آبیاری استفاده نشود، بلکه 3-2 ساعت آب را در داخل پارچ قرار داده و بعد از آنکه ته‌نشین شد آن را استفاده کنید.

بهتر است گیاهان را به جای آبیاری زیاد، خشک نگه دارید:

گیاه کم‌آب نسبت به گیاهی که بیش از حد آبیاری شده است زودتر ترمیم می شود. برای نجات گیاه ممکن است لازم باشد گلدان گیاه را عوض کنید و ریشه‌های ناسالم و خاک خیس را قبل از انتقال گیاه به گلدان جدید پاک کنید.

در صورت عدم اطمینان، به گیاهان خانگی کود ندهید:

گیاهان خانگی به کود نیاز ندارند مگر آنکه در تلاش برای رشد باشند. اگر از میزان و یا نوع کود برای استفاده در زمان کاشت مطمئن نیستید، بهتر است از این مرحله صرف‌نظر کنید. کوددهی بیش از حد ممکن است به جای کمک به آن، منجر به از بین رفتن گیاه شود.

گیاهان خانگی محیط یکنواخت را دوست دارند:

ما به شما توصیه می کنیم قبل از جدا کردن گیاه، آن را در خانه قرار دهید. گیاهان زمانی رشد می‌کنند که به محیط اطرافشان عادت کنند و از نور کافی بهره‌مند شوند. دما نیز در رشد گیاه اهمیت دارد. دمای متغییر باعث شوکه شدن گیاه می‌شود، تا جایی که آسیب و یا حتی مرگ گیاه را به دنبال دارد. بیشتر گیاهان درجه حرارت 65 تا 75 فارنهایت (کمی بیش از  18 تا کمتر از 25 درجه سانتی‌گراد) را ترجیح می‌دهند.

گیاهان کوچک‌تر، سریع‌ترین گیاهان در حال رشد هستند:

همیشه بهتر است گیاهان کوچک منتخب خود را خریداری کنید، به این دلیل که گیاهان کوچک‌تر بیشتر امکان رشد در خانه دارند. همچنین ریشه‌های بزرگی دارند تا به بالا برسند، اما گیاهان بزرگ‌تر تا زمانی که ریشه‌ها به رشد برسند رشد نخواهند کرد.

گیاهانی را که به نور کم نیازدارند داخل حمام قرار دهید:

گیاهان کم‌نور به نور کمی نیاز دارند. یک پنجره حمام کوچک که هیچ نور مستقیمی ندارد، منبع کاملی از نور برای این نوع از گیاهان است. دوش منبع اصلی آب نیز خواهد بود، اما نه زمانی که مستقیما از لوله عبور می‌کند؛ بلکه رطوبت ایجادشده‌ی زمانی که دوش می‌گیرید کافی است. با چک کردن خاک به راحتی برطبق مورد اول می‌توانید نیاز گیاه به آب را متوجه شوید.

آبیاری عمیق به جای آبیاری سطحی و مکرر:

زمانی که گیاه سطحی و به طور مرتب آبیاری شود تنها ریشه‌های بالا قادر به دریافت آب کافی هستند و ممکن است گیاه سوخت مورد نیاز برای زنده ماندن را دریافت نکند. آب دادن عمیق که مستلزم آبیاری زیاد گیاهان است، به همه ریشه‌ها اجازه می‌دهد تا تغذیه شوند. برای اجتناب از آبیاری بیش از حد گیاه به‌آرامی به گیاه آب دهید و مراقب زمانی باشید که آب دیگر از خاک تخلیه نمی‌شود. وقتی متوجه این مورد شدید، آن را متوقف کنید.

هرس گیاهان:

از بین بردن برگ‌های آسیب‌دیده به گیاهان کمک می‌کند تا دوباره رشد کنند. این چیزی شبیه کوتاه کردن انتهای موها برای کمک به رشد دوباره است. بعد از زمستان، وقتی برگ‌ها تغییر رنگ دادند به سادگی آن‌ها را هرس کنید.

گیاهان را با کندن داخل گلدان جدید قرار ندهید:

کندن گیاه نه تنها ساقه‌ها بلکه برگ‌ها و شکوفه را خراب می‌کند و ریشه‌ها را نیز از بین می‌برد. ریشه‌های آسیب‌دیده باید قبل از اینکه به طور کامل مواد مغذی را مصرف کنند التیام یابد، بنابراین کندن گیاهان از گلدان هیچ وقت خوب نیست.

مراقبت از گیاهان

سعی کنید با زیستگاه بومی گیاه را تکثیر کنید:

اینها شامل نوع خاک، رطوبت، دما، آب و نور خورشید می‌شود. تحقیق درباره زیستگاه اصلی گیاه به شما کمک خواهد کرد بدانید چه آب و هوا و خاکی را ترجیح می‌دهد. سازگاری با این مسئله به روشی که شما به این گیاه اهمیت می‌دهید برای طول عمر این گیاه مفید خواهد بود.

بیشتر گیاهان در رطوبت بالا تغذیه می‌شوند:

اغلب خانه‌ها به خصوص در زمستان هوای خشکی دارند بنابراین هوا را با خرید یک دستگاه بخور تنظیم کنید، اما برعکس در تابستان فضای نگهداری گیاهان باید خنک باشد. پس باید جایی قرار بگیرند که باد کولر آنها را خنک کند.

مراقب ریزش برگ‌ها یا زرد شدن آنها باشید:

در مورد کوددهی گیاه خود سؤالاتی را از متخصصان در این زمینه بپرسید تا کود مناسب را تهیه و طبق دستورالعمل استفاده کنید. در طول استفاده از کود می‌توانید برخی غذاهای خانگی را هم به‌کار ببرید.

از وجود سوراخ کف گلدان مطمئن شوید:

داشتن راه برای عبور آب از گلدان برای گیاه و خاک بسیار ضروری است. به جای ماندن در آب و از بین رفتن ریشه‌ها، زهکشی صحیح به ریشه‌ها اجازه می‌دهد اکسیژن لازم را دریافت کنند.

غبارروبی گیاهان:

گیاهانی که گرد و غبار زیادی روی برگ‌های خود دارند نمی‌توانند نور کافی خورشید را که برای زنده ماندن نیاز دارند دریافت کنند، به‌خصوص گیاهان سبز و گیاهان با برگ‌های بزرگ. چند بار در سال، از پارچه مرطوب استفاده کنید و برگ‌های گیاهان را در هر دو طرف پاک کنید. همچنین استفاده از چند قطره گلیسرین با پارچه نرم در تمیز کردن و زیبایی برگ‌ها تأثیر بسزایی دارد. گزینه دیگر ترکیب برابر شیر و آب است که می‌توانید پارچه‌ای را به آن آغشته و برگها را با آن تمیز کنید.

اگر گیاه براثر بی‌آبی خشک شد چه کاری انجام دهید:

اگر به علت مسافرت رفتن یا سهل‌انگاری گیاه گلدانی خشک شد، با یک بار آبیاری آب مورد نیاز آن تأمین نمی‌شود. زمانی که گیاه را از گلدان بیرون می‌آوردید متوجه می شوید همه خاک گلدان خیس نیست. در این حالت ظرفی را پر از آب کنید و گلدان را درون آب قرار دهید در حدی که تا نیمه گلدان داخل آب قرار بگیرد. به این صورت گیاه آب مورد نیاز خود را از طریق ریشه جذب می‌کند.

جلوگیری از شته:

برای جلوگیری از شته زدن به گیاه می‌توانید یک عدد حبه سیر را داخل خاک گلدان قرار دهید.

نگران آبیاری گل‌ها در طول مسافرت نباشید:

روش اول: بطری نوشابه را آب کرده و آن را بصورت وارونه داخل خاک قرار دهید طوری که سر شیشه داخل خاک باشد، به این ترتیب گلدان مدتی از آب استفاده می‌کند.

روش دوم: تشتی را پر از آب کنید و حوله‌ای درون آن قرار دهید تا به طور کامل خیس شود، سپس گلدان‌ها را روی حوله قرار دهید.

روش سوم: می‌توانید بطری نوشابه را پر از آب کنید و یک یا چند رشته نخ را درآن قرار دهید، طوری که یک سر نخ داخل آب و سر دیگر داخل گلدان باشد.

استفاده از قرص آسپرین برای رشد بهتر گل‌ها:

اگر می‌خواهید گیاه گلدانی‌تان به‌خوبی رشد کند، یک عدد قرص آسپرین در آب حل کنید و به هر گلدان بدهید. این کار تأثیر زیادی در رشد آنها دارد.

رعایت فاصله بین گلدان و بشقاب زیر آن:

همانطور که می‌دانید آب خارج‌شده از گلدان داخل بشقاب جمع می‌شود که خود پوسیدگی ریشه گیاه را به دنبال دارد. به همین دلیل سه قطعه از سنگ مرمر را در سه طرف زیر گلدان قرار دهید تا فاصله گلدان و بشقاب رعایت شود.

نگهداری بیشتر گلهای تزئینی:

گلهای تزئینی معمولاً عمر کمی دارند. برای اینکه گلها طول عمر بیشتری داشته باشند، داخل آب گلدان یک حبه قند بیندازید تا غذای آن تأمین شود.

تمیز کردن گلدان‌ها:

داخل گلدان‌های جرم‌گرفته بلوری و سرامیکی را می‌توانید به‌راحتی از طریق خیس کردن چند ساعته با سرکه یا آب نمک غلیظ بشویید تا کاملاً تمیز شود.

از بین بردن کرم‌های داخل خاک:

اگر متوجه کرم خاک گلدان شدید، برای از بین بردن کرم داخل خاک به این روش عمل کنید: ظرفی را نصف آب کنید به طوری که تا نیمه گلدان داخل آب باشد، پس از گذشت نیمی از روز کرم‌ها نمی‌توانند نفس بکشند و از بین می‌روند. توجه داشته باشید که بین کف گلدان و ظرف آب چند سانتیمتر فاصله داشته باشد.

نحوه نگهداری گل و گیاه

صاف ماندن گلها:

اگر دوست دارید گل‌هایتان صاف رشد کنند، هر چند وقت یکبار گلدان را بچرخانید تا نور به کل گیاه بتابد، چون گل و گیاه همیشه به سمت نور متمایل می‌شود و اگر همیشه به یک طرف بتابد دیگر گل صافی نخواهید داشت.

خشک کردن برگها :

اگر می‌خواهید برگهای زیبای خشکی داشته باشید، داخل اتاق روزنامه پهن کنید و برگها را روی آن قرار دهید، سپس روزنامه دیگر و پتوی ضخیمی روی آن قرار دهید. بعد از دو هفته می‌توانید برگ‌های خشک زیبا را جمع کنید.

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید