۱۴۰۱/۰۹/۰۷

نحوی نگهداری کولرهای آبی در فصل سرما

سرویس کولر آبی برای فصل زمستان، اقدام مهمی است که باید برای نگهداری و افزایش طول عمر آن‌ها انجام داد. طی کردن مراحل این کار نیاز به ابزار، مهارت و حوصله دارد.
نحوی نگهداری کولرهای آبی در فصل سرما

به گزارش اخبار ساخته‌ها؛ سرویس کولر آبی اقدامی است که بسیاری از افراد گمان می‌کنند تنها با شروع فصل گرما یا در ادامه این فصل باید آن را انجام دهند، اما این تصور کاملا نادرست است، زیرا کولرهای آبی محصولاتی یکبار مصرف نیستند و در صورت نگهداری درست می‌توان آنها را برای سال‌های طولانی استفاده کرد. کولرهای آبی از دهه‌ها پیش در ایران مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند و استفاده از آنها همچنان ادامه دارد، حتی با گسترش استفاده کولرهای گازی، این محصولات توانسته‌اند جایگاه خود را در بازار فروش حفظ کنند. در واقع قیمت پایین‌تر و همچنین تعمیر و نگهداری آسان‌تر، موجب رقابت کولرهای آبی با کولرهای گازی شده است. این کولرها با سیستم کلی گردش آب و گرفتن هوای بیرون و انتقال آنها از پوشال‌های خیس‌شده کار می‌کنند، و سازوکار آنها با آب باعث شده که این محصولات نیاز بیشتری به مراقبت و نگهداری داشته باشند، حتی در فصول سرد سال نیز باید از آنها مراقبت کرد.

قطع برق و تخلیه آب اولین اقدام برای سرویس کولر آبی برای فصل پاییز و زمستان است.

سرویس کولر آبی در فصل سرما و گرما یک نکته مهم دارد و آن قطع کردن جریان برق است. با انجام این عمل می‌توان سرویس‌کاری را با اطمینان و کیفیت بیشتری ادامه داد و از بروز اتصالی‌های برقی و همچنین بروز حوادث مالی و جانی جلوگیری کرد. اگر کلیدهای مدیریت کولر به صورت روکار و در فاصله نزدیکی قرار دارند، می‌توان آنها را به طور کامل جمع کرد و اگر کولر در جایی مثل پشت بام و غیره است، توصیه می‌شود اتصالات آن را به صورت مطمئن از یک جای مناسب جدا کرده و به صورت کامل با نوار چسب برق و یا دیگر ابزار عایق کنید.

 سرویس کولر آبی در سرما چند مرحله کلی دارد که دومین مرحله آنها تخلیه آب کولر است. اگرچه کولرهای آبی معمولا از ورقه‌های ضد زنگ ساخته می‌شوند، اما تخلیه آب آنها لازم و ضروری است. با این کار می‌توان از پوسیدگی بدنه فلزی کولرها جلوگیری کرد و طول عمر مفید آنها را افزایش داد. مزیت دیگر تخلیه آب کولر جلوگیری از ورود رطوبت به قسمت‌های الکتریکی کولر مثل پمپ و موتور است. اگر در فصل سرما آب در داخل کولر باقی بماند، به علت برودت هوا و شبنم‌های شبانه، آب به داخل قسمت‌های برقی موتور و پمپ‌ها وارد می‌شود که این می‌تواند سولفاته زدن آنها و اتصالی و حتی سوختن دستگاه در فصل تابستان را درپی داشته باشد. همچنین تخلیه آب از رشد قارچ‌ها و میکروب‌ها در درون کولر جلوگیری می‌کند. توصیه می‌شود پس از تخلیه آب کولر حتماً قسمت‌های خیس را با ابزار مناسب خشک نمایید و سعی کنید هیچ رطوبتی در کولر باقی نماند.

روغن‌کاری، رسوب‌زدایی و چند اقدام تخصصی برای سرویس کولر آبی مناسب است.

سرویس کولر آبی در فصل سرما نیاز به اقدامات تخصصی دیگر نیز دارد که روغن‌کاری از مهمترین‌هاست. اگر چه موتور و یا پمپ در این مدت کارکردی ندارند، اما می‌توان با روغن‌کاری از پوسیدگی آنها جلوگیری کرد و همچنان آنها را برای استفاده در فصل تابستان آماده به کار نگه داشت. برای این کار توصیه می‌شود حتماً از روغن‌های استاندارد و باکیفیت استفاده شود، زیرا عدم روغن‌کاری و یا استفاده از روغن‌های بی‌کیفیت موجب می‌شود اولین اقدام شما در فصل تابستان مراجعه به مراکز تعمیر کولر آبی و رفع عیب و خرابی کولر باشد. همچنین در کنار روغن‌کاری توصیه می‌شود کار رسوب‌زدایی انجام شود. همان‌گونه که آب می‌تواند باعث پوسیدگی کولر آبی شود، رسوبات مختلف از جمله شوره‌های نمکی نیز همین اثر مخرب را دارند، به همین علت توصیه می‌شود با یک برس مناسب و به‌آرامی  شوره‌زدایی را انجام دهید.

 سرویس کولر آبی برای فصل سرد به این موارد ختم نمی‌شود و رعایت چند نکته دیگر نیز لازم است؛ برای مثال بهتر است تسمه کولر جدا شده و در داخل یک کیسه در داخل کولر و یا داخل منزل نگهداری شود. همچنین در صورت امکان شناور و شلنگ‌های کولر را جدا کنید و در داخل کیسه و یا کاور مناسب در داخل کولر قرار دهید و در نهایت با استفاده از کاورهای کولر آبی، پلاستیک و یا پارچه‌های ضد آب، روی کولر را عایق‌بندی کنید تا از ورود سرما، رطوبت و آب به داخل آن جلوگیری شود. و سرانجام اینکه؛ پنجره یا دهانه کانال کولر که به داخل ساختمان راه دارد، باید به وسیله ابزار استاندارد و به صورت حرفه‌ای بسته شود تا از اتلاف انرژی در فصل زمستان جلوگیری شده و راه ورود حشرات و جانوران مختلف به داخل منزل بسته شود.

 

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید