۱۴۰۱/۰۹/۱۵

نحوه تمیز کردن اجزای رادیاتور پنلی

در فصل سرما و زمان استفاده از رادیاتورها، قبل از روشن کردن و استفاده از آن ها، نسبت به تمیز کردن اجزای رادیاتور پنلی اقدام کنید.
نحوه تمیز کردن اجزای رادیاتور پنلی

 به گزارش اخبار ساخته ها؛ در طول سال های اخیر، رادیاتورها جایگزین وسایل گرمایشی دیگر هم چون بخاری شدند. آن چه که در استفاده از رادیاتورها باید به یاد داشته باشید، تمیز کردن رادیاتورها یک یا دو بار در سال می باشد.

آن چه در این مطلب به بیان آن می پردازیم، ارائه نکات لازم و آموزش نحوه تمیز کردن اجزای رادیاتور پنلی و شستن آن ها می باشد. به یاد داشته باشید که انجام این کار می تواند در عملکرد بهتر آن ها نیز تاثیرگذار باشد. با ما همراه باشید.

1- آماده سازی رادیاتور و دسترسی به بخش های داخلی
مرحله اول

آن چه که در ابتدا باید انجام دهید، خاموش کردن رادیاتور می باشد. برخی افراد تنها درجه حرارت رادیاتور را پایین می آورند و نسبت به انجام این کار اقدام می نمایند. اما وجود آب گرم در داخل رادیاتور می تواند باعث ایجاد مشکل شود.

پس از خاموش کردن رادیاتور به مدت چند دقیقه اجازه دهید رادیاتور به طور کامل سرد شود. قبل از اطمینان از قطع کامل جریان آب گرم، نسبت به تمیز کردن رادیاتور اقدام نکنید.

مرحله دوم

در مرحله بعد و پس از خنک شدن دستگاه، بهتر است هر گونه وسیله ای که در اطراف آن وجود دارد را جمع کنید. به طور کلی در استفاده از رادیاتورها و برای مشاهده عملکرد مناسب آن ها، بهتر است در صورت امکان وسیله ای هم چون مبلمان و غیره در نزدیکی آن وجود نداشته باشد. در این صورت گرمای بیش تری به فضای اتاق وارد می شود.

مرحله سوم

آن چه که در این مرحله باید نسبت به انجام آن اقدام نمایید، برداشتن پنل رادیاتور می باشد. به طور معمول برای انجام این کار در انواع رادیاتور، پانل را با فشار به سمت بالا می آوریم و آن را از داخل شیارها خارج می کنیم.

مرحله چهارم

پس از برداشتن پنل رادیاتور دست خود را با فاصله به لوله های آب گرم داخل رادیاتور نزدیک کنید. در صورتی که هنوز لوله ها داغ بود بهتر است تا سرد شدن آن صبر کرده و سپس آن را تمیز کنید.

مرحله پنجم

پس از برداشتن پنل رادیاتور، آن چه که در داخل آن مشاهده می کنید، مربع های آلومینیومی کوچکی است که به صورت گروهی در کنار یکدیگر قرار دارند. این مربع های کوچک در امتداد لوله های مسی است که آب گرم از داخل آن ها عبور می کند.

این مربع های کوچک آلومینیومی، “پره” نام دارند و نقش مهمی در پخش گرما توسط رادیاتور ایفا می کنند. در بیش تر مواقع تنها در اطراف این پره ها گرد و خاک وجود دارد و تنها با یک جاروی ساده می توان آن ها را تمیز کرد.

2-تمیز کردن داخل رادیاتور
استفاده از جاروبرقی

برای انجام این کار می توانید از جارو برقی استفاده نمایید. برای انجام این کار از سری که در داخل تصویر مشاهده می نمایید، استفاده کنید. استفاده از این روش یکی از ساده ترین راهکارهایی است که می توانید برای انجام این کار مورد استفاده قرار دهید.

سری جارو را در تمام قسمت های رادیاتور حرکت دهید و اطمینان حاصل کنید که تمامی قسمت ها تمیز شدند. توجه داشته باشید که پره ها را به خوبی تمیز کنید. برای تمیزی هرچه بیش تر، هر دو طرف پره ها را تمیز کرده و از بالا و پایین سری جارو را حرکت دهید.

اگر میزان آلودگی پره ها و سایر قسمت های داخل رادیاتور زیاد می باشد، بهتر است قبل از استفاده از جارو برقی از یک دستمال برای گردگیری آن استفاده نمایید.

توجه داشته باشید که تمیز کردن پره ها و فاصله بین آن ها بسیار حائز اهمیت می باشد.

 استفاده از یک قلمو رنگ آمیزی

یکی از روش هایی که می توانید به این منظور مورد استفاده قرار دهید، به کارگیری یک قلمو رنگ آمیزی می باشد.

با استفاده از این وسیله می توانید به راحتی فضای بین پره ها را تمیز کنید. به یاد داشته باشید که از آب برای پاک کردن قسمت داخلی رادیاتور استفاده نکنید، چرا که انجام این کار می تواند باعث آسیب رساندن به اجزای داخلی شود.

تمیز کردن درپوش رادیاتور

در این مرحله نوبت به پاک کردن درپوش رادیاتور می رسد. برای انجام این کار می توانید از یک پارچه خیس و آب استفاده نمایید. پس از پاک کردن پنل رادیاتور، آن را در جای خود قرار دهید.

همان گونه که قبلا نیز اشاره شد، برای اطمینان از کارایی خوب رادیاتور، بهتر است در سال دو بار نسبت به تمیز کردن آن ها اقدام نمایید.

همان گونه که قبلا نیز اشاره شد، برای اطمینان از کارایی خوب رادیاتور، بهتر است در سال دو بار نسبت به تمیز کردن آن ها اقدام نمایید.

نکته

به یاد داشته باشید که جارو کردن مدام خانه و تمیز کردن فضای آن برای جلوگیری از پخش شدن گرد و غبار، به خصوص در قسمت هایی که رادیاتور در آن جا تعبیه شده است، می تواند در تمیز نگه داشتن فضای داخلی رادیاتور نیز به شما کمک کند.

بهتر است قبل از تمیز کردن رادیاتور نسبت به تمیز کردن و گرد گیری وسایل اقدام نمایید. این کار باعث می شود در هنگام باز کردن رادیاتور گرد و خاک کم تری به داخل آن وارد شود.

تعویض قطعات آسیب دیده رادیاتور

در هنگام تمیز کردن رادیاتور در صورتی که قطعه ای دچار آسیب دیدگی شده است، نسبت به تعویض آن اقدام نمایید. برای انجام این کار بهتر است با پشتیبانی و شرکت تولید کننده تماس بگیرید و از آن ها برای انجام این کار یاری بخواهید.

انتهای پیام/

منبع خبر: ساختمانچی

 

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید