۱۴۰۳/۰۵/۰۱
رئیس کل بانک مرکزی گفت:

منابع ارزی بسیار مطلوبی داریم/تامین ارز از مرز ۵۷ میلیارد دلار گذشت

از ابتدای سال جاری۵۷ میلیارد دلار ارز برای تامین نیاز واردات کالاهای اساسی و بخش صنعت تامین شده است.
منابع ارزی بسیار مطلوبی داریم/تامین ارز از مرز ۵۷ میلیارد دلار گذشت

به گزارش اخبار ساخته ها از بانک مرکزی، محمدرضا فرزین با اشاره به اجازه مقام معظم رهبری برای خرید ۲۰ درصد از منابع صندوق توسعه ملی گفت: با این مجوز شاهد افزایش چشمگیری در ذخایر ارزی بانک مرکزی خواهیم بود. همچنین سال آینده وضعیت ارزی به مراتب بهتری خواهیم داشت و نوسانات که در بازار غیر رسمی وجود دارد گذراست و این افزایش قیمت ها هیجانی و فاقد دلایل اقتصادی است و پشت این افزایش قیمت ها خالی است و توصیه می کنیم افراد برای جلوگیری از ضرر و زیان وارد این بازار نشوند.

وی که در جلسه ماهانه مدیران عامل بانک ها صحبت می کرد با اشاره به تحولات ماه های اخیر در حوزه سیاسی و امنیتی و اثر آن بر بازارهای مالی گفت: تحولات منطقه بر بازارهای مالی خاورمیانه و به تبع آن بازارهای مالی کشور ما تاثیرگذار بوده است ولی با توجه به وضعیت بسیار مطلوب ارزی کشور که در مقایسه با سال های گذشته منابع ارزی بسیار مطلوبی داریم این نوسانات زودگذر خواهد بود.

فرزین تصریح کرد: از ابتدای سال تا پایان روز دوم بهمن ماه سال جاری ۵۷ میلیارد دلار برای صنایع و وارادات کالا و خدمات تامین ارز صورت گرفته است. همچنین برای صنعت خودرو ۶ میلیارد دلار تامین ارز در سال جاری انجام شده است که در تاریخ کشور بی سابقه بوده است و طی همین مدت کوتاه بیش از ۷۰۰ میلیون دلار ارز بابت واردات خودرو تخصیص داده شده است، چراکه منابع کافی در اختیار داشته ایم. مجموع این اعداد به خوبی نشانگر وضعیت مطلوب ذخایر ارزی کشور است.

رئیس کل بانک مرکزی به روند عرضه ارز در سامانه نیما اشاره کرد و گفت: در روز جاری از ۳۵۴ میلیون دلار ارزی که در سامانه نیما عرضه شده است تنها ۱۱۴ میلیون دلار مشتری داشته است. ۱۰۳ میلیون درهم امارات ۱۶۵ میلیون دلار امریکا یک میلیون روبل جدید روسیه، ۱۰ میلیون روپیه هند، ۷۰۵ میلیون یوآن چین، و ۵۲ میلیون یورو عرضه کردیم این آمار نشان می دهد که عرضه در بازار بسیار بیشتر از تقاضای واقعی ارز در کشور است.

فرزین افزود: در خصوص خرید و فروش اسکناس نیز در بسیاری از روزها میزان خرید اسکناس بیشتر از میزان فروش اسکناس بوده و تراز مثبت در این زمینه در بسیاری از روزها به ثبت رسیده است.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به کمترین میزان صف تخصیص ارز با توجه به منابع باکیفیت ارزی کشور گفت: با توجه به اینکه منابع ارزی مطمئنی در اختیار داریم از ابتدای سال با توجه به نیازهای کشور تامین ارز کشور در کمترین زمان ممکن صورت گرفته است و امروزه هیچ کالا و محموله ای در بنادر وجود ندارد که با مشکل تامین ارز مواجه باشد. این روند در ماه های پایانی سال سرعت عمل بیشتری نیز خواهد داشت و این موضوع در مقایسه با سال های گذشته غیرقابل مقایسه است.

وی با اشاره به آمادگی بانک مرکزی برای انعقاد قرارداد۶۰۰ میلیون دلاری با وزارت نفت اظهار داشت: منابع ارزی کشور به گونه است که این پیشنهاد برای سرمایه گذاری در توسعه چاه های نفتی به وزارت نفت ارائه شده است و به زودی قرارداد منعقد خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: ۱۰۰ میلیون اوراق مرابحه ارزی منتشر شده در داخل کشور در کمتر از ۲۴ ساعت به فروش رسید و آمادگی عرضه۱۰۰ میلیون اوراق جدید در مرکز مبادله برای تامین مالی پروژه های عمرانی کشور را داریم.

فرزین اظهار داشت: با توجه به منابع ارزی آمادگی تامین ارز لازم برای حج عمره را نیز داریم.

وی گفت: در عرصه دیپلماسی اقتصادی نیز توافقات بسیار خوبی با کشورهای همسایه و شرکای تجاری مان داشته ایم که اثرات آن بر بازار ارز در آینده برای همگان ملموس خواهد بود.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به توان سامانه های نظارتی بانک مرکزی تأکید کرد: امروز در بانک مرکزی این توانایی را داریم افرادی که با نرخ های غیرعادی سعی در ایجاد التهاب در بازار ارز و آسیب زدن به نظام اقتصادی کشور را دارند را رصد و شناسایی کنیم اعداد بالای که توسط سودجویان معامله می شود به زودی شناسایی می شود و واحد های پولشویی ورود می کنند و به وظیفه خود در زمینه مسدود سازی حساب های ریالی و ارزی آنان عمل خواهند کرد.

رئیس شورای پول و اعتبار افزود: از تمامی فعالان اقتصادی می خواهیم فعالیت های و تصمیمات خود را براساس واقعیت های ارزی کشور که عنوان شد اتخاذ کنند نوساناتی که حادث شده است گذرا است.

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید