۱۴۰۳/۰۳/۰۵

قیمت پروژه های نهضت ملی مسکن به بیش از ۱۵ میلیون تومان می رسد

هزینه ساخت پروژه های نهضت ملی مسکن به دلیل رشد هزینه جواز ساختمانی به بیش از ۱۵ میلیون تومان در هر متر مربع رسیده است.
قیمت پروژه های نهضت ملی مسکن به بیش از ۱۵ میلیون تومان می رسد

 به گزارش خبرنگار پایگاه خبری اخبار ساخته ها؛ شهاب سعادت نژاد عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان تهران در خصوص تاخیر در روند ساخت و ساز پروژه های نهضت ملی مسکن اعلام کرد:

صدور مجوزات در تهران بسیار زمان بر شده و موانع زیادی در جلوی راه سازندگان و انبوه سازان وجود دارد. طبق صحبت‌های صارمی،معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران، رفع برخی از این موانع در اختیار شهرداری است که قول همکاری های لازم و ایجاد یک خط سبز برای انجام امور انبوه سازان و سازندگان حرفه ای داده شد ولی برخی از این موانع توسط نهاد های دیگری ایجاد شده است.

درصورتی که شهرداری و دولت نتواند بورکراسی های موجود را کم کنند و در طرح هایی مانند نهضت ملی مسکن زمین مناسب را در اختیار انبوه سازان قرار ندهند ساخت و تولید مسکن بسیار کم می‌شود و این می تواند زنگ خطر بزرگی برای سالهای پیش رو باشد .

از سوی دیگر افزایش سرسام آور مصالح باعث شده قیمت تمام شده ساخت یک متر ساختمان استاندارد قابل سکونت به بیش از متر مربعی ۱۰ میلیون برسد و این قیمت همچنان رو به بالاست به طوری که قیمت مصالحی مانند میلگرد و سیمان و یونولیت و تاسیسات یک ساختمان در همین چند ماه تورم بسیار بالایی داشتند، از طرفی عوارض و هزینه جواز ساختمان نیز بسیار بالا رفته و اگر این تورم کنترل نشود به زودی ساخت یک متر ساختمان معمولی بالای متری ۱۵ میلیون می شود که همین امر می تواند به رکود بیشتر در این صنعت مهم منجر شود.

یکی از مشکلاتی که در طرح هایی مانند نهضت ملی وجود دارد و سبب شده تعداد ساخت ساختمان مطابق برنامه پیش نرود، ارائه قیمت دستوری پایین برای ساخت ساختمانها و عدم توجه به تورم موجود و عدم استفاده ازظرفیت انبوه سازان و سازندگان حرفه ای در ساخت مسکن نهضت ملی مسکن است .

شهرداری و وزارت راه و شهر سازی به عنوان متولیان ساخت مسکن اگر بخواهند کار ساخت ساختمان رونق پیدا کنند باید از یک طرف بورکراسی های صدور مجوزات لازم را کم کنند، سرعت ارائه جواز را بیشتر کنند و از طرفی زمین‌های مناسب برای ساخت در اختیار انبوه سازان و سازندگان حرفه ای قرار دهند و دولت نیز باید بتواند کنترلی روی قیمت مصالح و ثابت نگه داشتن قیمت های مصالح در یک دوره زمانی چند ساله را داشته باشد تا سازندگان بتوانند برای کار ساخت برنامه ریزی کنندو این صنعت بزرگ از رکود بیرون بیاید.

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید