۱۴۰۲/۰۹/۱۶

قیمت تمام‌ شده مسکن‌ ملی موجب انصراف بخشی از متقاضیان شد

رئیس انجمن صنفی مسکن و ساختمان گلستان گفت:نمایان شدن قیمت تمام شده مسکن‌های حمایتی سبب شده تا تعدادی از متقاضیان از خرید واحدهای نهضت ملی انصراف دهند.
قیمت تمام‌ شده مسکن‌ ملی موجب انصراف بخشی از متقاضیان شد

به گزارش اخبار ساخته ها؛ سید محمد مرتضوی رئیس انجمن صنفی مسکن و ساختمان گلستان اظهار کرد: از همان آغاز اجرای قانون نهضت ملی مسکن مواردی را در قالب نقد، پیشنهاد و یا دغدغه و نگرانی مطرح کردیم که هرچه در این مسیر جلوتر رفتیم اشکالات و ابهامات نمایان‌تر شد.

رئیس انجمن انیوه سازان گلستان افزود: مهم ترین موضوع الگوی مالی نهضت ملی مسکن بود؛ تعدادی از خانواده‌ها و زوج‌های کم بضاعت و افرادی که توانایی خرید مسکن ازبازار معاملات مسکن را نداشتند، برای خانه‌دار شدن به سراغ مسکن‌های حمایتی رفتند، واحدهایی که قرار بود با حمایت دولت ساخته شوند.

وی گفت: حق السهم و آورده‌ای که برای این متقاضیان پیش بینی شده بود، از توان و بنیه مالی این افراد خارج بود؛ افرادی که فاقد توانایی لازم برای تامین معیشت خودشان هستند پرداخت اقساط وام ۴۰۰ یا ۵۰۰ میلیون برایشان امری محال و این فرایند امکان‌پذیر نیست.

مرتضوی ادامه داد: خانواده‌ها و زوج‌هایی که در نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده‌اند و حتی یک یا چند قسمت از حق السهم خود را پرداخت کرده‌اند، اساساً از قیمت تمام شده مسکن بی‌ اطلاع هستند.

رئیس انجمن انبوه سازان گلستان گفت: با گذشت زمان و به تدریج، هر چقدر ارقام و اعداد برای آنها آشکارتر می‌شود به همان اندازه ناتوانی در تامین منابع مالی مشهودتر خواهد شد.

وی بیان کرد: در ادامه مسیر و به ناچار تعدادی از این متقاضیان انصراف داده یا امتیاز خود را به دیگران واگذار می‌کنند که این امر بر خلاف قانون است.

مرتضوی عنوان کرد: اساساً پیشبرد نهضت ملی مسکن با شیوه امروزی تامین منابع مالی از سوی خریداران روش ثمربخشی نبوده و امکان برخورداری از مسکن حمایتی یا خانه‌دار شدن متقاضیان میسر نیست.

رئیس انجمن انبوه سازان گلستان گفت: ما نمی‌توانیم این امید را داشته باشیم که گروه‌های هدف با این شیوه تامین منابع مالی خانه‌دار شوند.

وی ادامه داد: در موضوع تسهیلات بانکی هم اشکالات متعددی وجود دارد و نرخ سود تسهیلات بانکی همچنان ۲۳ درصد است.

مرتضوی توضیح داد: با وجود همه فشارها و رایزنی‌ها و دستورات تکلیفی که دولت مدعی است که این دستورات را صادر کرده است بانک‌ها تمرد می‌کنند و تسهیلات را با نرخ ۲۳ درصد تقسیط می‌کنند.

رئیس انجمن انبوه سازان گلستان بیان کرد: هم اینک اقساط وام ۳۵۰ میلیون تومانی مسکن رقمی بین ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان و اقساط تسهیلات ۵۵۰ میلیون تومانی بیش از ۱۵ میلیون تومان است.

وی ادامه داد: مگر درآمد سرانه مردم کشور چه میزان است یا حداقل حقوق کارگر چند میلیون تومان است؟ امکان پرداخت سودهای کلان و پرداخت چنین اقساطی توسط مردم وجود ندارد.

مرتضوی گفت: واقعیت‌های بازار مسکن بیانگر آن است که حرف و وعده‌های دولت مبنی بر کاهش سود اتفاق نیفتاده است؛ ابتدا باید از طریق صندوق ملی مسکن بودجه‌ها جذب شود تا یارانه تخصیص و در ادامه امکان کاهش نرخ سود و کاهش اقساط فراهم شود.

این فعال صنعت ساختمان ادامه داد: در شرایط کنونی بانک‌ها از این امکانات برخوردار نیستند که بخواهند سود ۲۳ درصد را کمتر کنند.

وی عنوان کرد: رئیس جمهور وعده سود ۱۸ درصدی داده بودند که بانک‌ها باید این کار را انجام دهند؛ هیچ اثری از اجرای موضوع دیده نمی‌شود و بانک‌ها کار خود را می‌کنند.

مرتضوی بیان کرد: تلاش‌ها برای اصلاح فرایند تسهیلات عقیم مانده و ناتوانی در پرداخت تسهیلات و یا بازپرداخت اقساط تسهیلات کاملاً مشهود است.

 

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید