۱۴۰۲/۱۲/۰۷
کسری بارش پاییز جبران نخواهد شد!

علت کم‌ بارشی‌ ها تغییر اقلیم است

سخنگوی صنعت آب گفت: سامانه‌ های پیش رو در مقایسه باسامانه ‌های بارشی مورد انتظار در فصل زمستان، قوی نیستند.
علت کم‌ بارشی‌ ها تغییر اقلیم است

به گزارش اخبار ساخته ها؛ فیروز قاسم‌زاده سخنگوی صنعت آب با اشاره به هشدارهای بارندگی در روزهای پیش رو اظهار داشت: دو سامانه طی این هفته مناطق شمال و شمال غرب کشور را تحت تأثیر قرار خواهند داد که هرچند بارش برف خوبی به همراه دارد ولی کسری بارش‌های پاییزی را جبران نخواهد کرد.

وی افزود: البته سامانه‌های پیش رو در مقایسه با سامانه‌های بارشی مورد انتظار در فصل زمستان، قوی نیستند و احتمالاً به جز چند استان نظیر آذربایجان غربی و مازندران که بارش خوبی دریافت خواهند کرد، سهم بارشی جدی برای سایر استان‌های کشور مطرح نیست.

قاسم‌زاده دلیل تداوم کم‌بارشی‌ها در پاییز به زمستان سال جاری را تغییرات اقلیمی دانست و گفت: تغییرات اقلیمی باعث ناهنجاری‌های جدی در سامانه‌های بارشی گردیده است و نتیجه آن در سال جاری برای ایران خشکسالی بوده است و ایران برای چهارمین سال پیاپی خشکسالی را تجربه می‌کند.

سخنگوی صنعت آب خاطرنشان کرد: ایران به‌طور متوسط در هر دهه حدود ۰.۵ درجه سانتیگراد گرم‌تر می‌شود و این گرمایش، بر روی میزان بارندگی‌ها و طبیعتاً بر روی منابع آبی تجدید پذیر در اختیار تأثیرات منفی می‌گذارد. این شرایط، اجرای دقیق برنامه‌های سازگاری با کم‌آبی و مدیریت مصرف آب را ضروری می‌سازد.

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید