۱۴۰۳/۰۴/۰۵

عقب‌ماندگی شدید پروژه‌های نهضت ملی مسکن پردیس/ پیشرفت ۵۸ درصدی پس از ۴ سال

درحالی حدود ۴ سال از آغاز ساخت پروژه‌های نهضت ملی مسکن (طرح اقدام ملی) شهر پردیس می‌گذرد که پیشرفت این واحدها به ۵۸ درصد رسیده است.
عقب‌ماندگی شدید پروژه‌های نهضت ملی مسکن پردیس/ پیشرفت ۵۸ درصدی پس از ۴ سال

به گزارش اخبار ساخته ها؛ طبق اعلام وزیر راه و شهرسازی در زمان حاضر 2 میلیون و 244 هزار واحد نهضت ملی مسکن در کشور در حال ساخت است. بخشی از این واحدها، همان پروژه‌های طرح اقدام ملی دولت قبل است که با تغییر نام با طرح نهضت ملی مسکن ادغام شده است.

در دولت قبل (سال 98) ساخت بیش از 500 هزار واحد طرح ملی مسکن آغاز شد که تا آبان ماه سال 1400 پیشرفت فیزیکی آنها طبق اعلام دیوان محاسبات کشور حدود 12 درصد بود. پروژه‌های طرح ملی مسکن در شهرهای اطراف تهران از جمله پردیس جانمایی و سال 98 کار ساخت حدود 2043 واحد آغاز شد.

در حالی این پروژه‌ها در اراضی بین فاز 9 و فاز 5 توسط 17 پیمانکار در حال اجراست که به گفته مدیر طرح نهضت ملی مسکن شهر جدید پردیس مدت قرارداد احداث واحدها 24 ماهه بوده است!

مجتبی قدمگاهی با اشاره به این‌که واحدهای نهضت ملی مسکن در 32 بلوک در حال ساخت است، گفت:‌4 تیپ بلوک مختلف داریم؛ 8 طبقه 24 واحدی. 8 طبقه 54 واحدی. 11 طبقه 72 واحدی و  14 طبقه 72 واحدی. اینها برای قبل از تغییر نقشه واحدهاست.

وی ادامه داد: تعداد طبقات پس از تغییر نقشه تغییر نکرد اما در واحدها، 72 واحدی 11 طبقه به 88 واحد و 14 طبقه 72 واحدی به 83 واحد افزایش یافت.

هزینه 900 میلیارد تومان محوطه‌سازی واحدها

وی افزود‌: این کار برای تامین هزینه‌های محوطه‌سازی صورت گرفته است. هزینه محوطه‌سازی بسیار هنگفت است و طبق قراردادهای پیمانکار حدود 900 میلیارد تومان برای پروژه نیاز است.

وی با بیان این‌که هزینه اجرا دیوارهای حائل بر عهده متقاضیان است، یادآور شد: در شیوه‌نامه نهضت ملی مسکن بر متراژ تاکید شده و تقریباً باید یکنواخت و حدود 100 متر باشد، تصمیم گرفته شد واحدهای 130 متری تغییر کرده و این‌گونه نبوده که نقشه همه پروژه‌ها را تغییر دهیم.

وی با اشاره به این‌که نقشه واحدهای دیوارکشی شده 130 متری تغییر نکرد اما متراژ واحدهایی که دیوار آنها اجرا نشده بود تغییر کرد و به حدود 90 متر کاهش یافت، اضافه کرد:‌ قرارداد ساخت پیمانکاران دو ساله است؛ وقتی می‌‌خواهیم بلوکی را بسازیم باید تا فونداسیون خاک‌برداری انجام شده باشد و پس از این مرحله طی  2 سال واحد ساخته می‌شود. در نهضت ملی مسکن پردیس حدود 6 ماه سنگ‌برداری و خاک‌برداری کردیم که باعث تاخیر در احداث واحدها می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که با این تفاسیر باید الان ساخت واحدها تمام می‌شد، گفت: اگر متقاضیان آورده را واریز می‌کردند تا امروز کار ساخت واحدها به اتمام می‌رسید!

مدیر طرح نهضت ملی مسکن شهر جدید پردیس در خصوص میزان آورده متقاضیان اظهار کرد: متقاضیانی داریم که 40 میلیون تومان واریزی داشته که تعیین تکلیف هم نشده است. اما متقاضیانی داریم که تا 600 میلیون تومان هم واریزی داشته‌اند.

قدمگاهی با بیان این‌که بر اساس پیشرفت پروژه از متقاضیان آورده خواسته‌ایم به مثالی در این باره اشاره کرد و افزود: در پروژه سازه‌کاران،‌با توجه به پیشرفت فیزیکی به متقاضیان اعلام کرده‌ایم 700 میلیون تومان واریز کنند.

آورده علی‌الحساب 900 میلیون تومانی متقاضیان

وی با اعلام این‌که متوسط واریزی متقاضیان نهضت ملی مسکن حدود 480 میلیون تومان است، تصریح کرد: برای انتخاب واحدهای نهضت ملی مسکن یعنی این‌که واحد به پیشرفت 85 درصدی برسد احتمال می‌دهیم علی‌الحساب 900 میلیون تومان از متقاضیان آورده بخواهیم.

وی ادامه داد: هزینه‌های مربوط به دیوار حائل، محوطه‌سازی و ... در پایان کار بر اساس شاخص‌های تعدیل محاسبه می‌شود و قیمت نهایی بعد از تحویل واحد اعلام می‌شود.

وی با بیان این‌که متقاضیان می‌گویند چرا باید ما هزینه محوطه‌سازی را پرداخت کنیم، اظهار کرد:‌ در شیوه‌نامه نهضت ملی مسکن آمده که پول محوطه‌سازی را باید مردم پرداخت کنند.

وی از اولین سری واحدهای نهضت ملی مسکن پردیس در انتهای بهار یا اوایل تابستان آینده خبر داد و گفت: البته این واگذاری با دو شرط این‌که متقاضیان آورده خود را واریز و دستگاه‌های خدمات‌رسان هم همکاری کنند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید