۱۴۰۳/۰۴/۲۳

شهرداری چقدر سود بانکی می‌دهد؟

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران از پرداخت روزانه ۱۲میلیارد تومان سود بانکی بابت وام‌هایی که شهرداری دریافت کرده خبر داد.
شهرداری چقدر سود بانکی می‌دهد؟

به گزارش اخبار ساخته ها؛ ناصر امانی با تاکید بر ضرورت کاهش بدهی شهرداری تهران به بانک‌ها گفت: در حال حاضر شهر تهران ماهانه ۳۶۰میلیارد تومان سود به شبکه بانکی پرداخت می‌کند که رقم قابل توجهی است.

وی از چکش‌کاری لایحه شهرداری تهران درخصوص واگذاری شرکت‌های شهروند، شهرآفتاب و همشهری در کمیسیون‌های تخصصی شورای شهر تهران خبر داد و با یادآوری اینکه لایحه مذکور به زودی به صحن خواهد آمد، گفت: بر اساس برخی گزارش‌ها، گفته شده است ارزش سهامی که قصد واگذاری آنها را دارند، حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان است؛ ولی به نظر من ارزش این سهام بیش از این است؛ چراکه اوایل امسال برآوردی که از قیمت نمایشگاه شهرآفتاب انجام شد و نشان داد که این مجموعه حدود ۶۰هزار میلیارد تومان ارزش دارد. بنابراین با احتساب واگذاری ۴۹درصد سهام این مجموعه، فقط درآمد حاصل از آن به تنهایی حدود ۳۰هزار میلیارد تومان خواهد بود.

لطف‌اله فروزنده، معاون مالی و اقتصادی شهرداری تهران نیز در دفاع از لایحه شهرداری تهران برای واگذاری بخشی از دارایی‌های شهر گفت: می‌خواهیم بدهی بانکی‌مان را با این روش کاهش دهیم؛ چراکه شهرداری ۵۰هزار میلیارد تومان به بانک‌ها بدهی دارد و از این رقم ۳۰هزار میلیارد تومان اصل پول و ۲۰ هزار میلیارد تومان سود آن است.

وی گفت: اگر این واگذاری تصویب و عملیاتی شود، می‌توانیم هر چه سریع‌تر نسبت به استمهال وام‌ها اقدام کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از سیاست‌های جدی ما این است که بخشی از سهام نمایشگاه شهر آفتاب را به شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی (وزارت صمت) واگذار کنیم، گفت: اگر این اتفاق بیفتد نمایشگاه‌های پر بازدید به شهر آفتاب منتقل می‌شود.

فروزنده افزود: تنها به بانک شهر ۳۸هزار میلیارد تومان بدهکاریم. بر اساس این گزارش، سابقه طرح موضوع واگذاری برخی دارایی‌های شهر تهران مثل شرکت‌های شهروند و شهر آفتاب به سال۹۴ بازمی‌گردد. پس از آن نیز شورای پنجم بار دیگر اصل واگذاری را تایید و ‌سازوکار آن را اصلاح کرد؛ به‌نحوی‌که شهرداری مکلف شد واگذاری را از طریق بورس انجام دهد. اما این مصوبات اجرا نشد و اکنون بار دیگر شهرداری تهران لایحه‌ای در این زمینه تنظیم و به شورای شهر ارائه کرده است.

انتهای پیام/

منبع : ایسنا

منبع خبر: ایسنا

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید

نظرات

  • Image
    ناشناس 1 سال پیش پاسخ

    البته که این سود بانکی را از عوارض کسب شده از شهر وندها میگیرد. اینهم نتیجه مدیریتهای ناصواب