۱۴۰۳/۰۴/۰۴

شناسایی خانه‌های خالی از امروز در تهران و پردیس

مشاور مسکن وزیر راه و شهرسازی از آغاز فعالیت گشت‌های شناسایی خانه های خالی از امروز در تهران و پردیس خبر داد.
شناسایی خانه‌های خالی از امروز در تهران و پردیس

به گزارش اخبار ساخته ها؛ سید جواد سادات فیرزنی، مشاور وزیر راه و شهرسازی در حوزه مسکن در خصوص برنامه های ساماندهی بازار مسکن و جلساتی که با موضوع تنظیم بازار مسکن در ساختمان دادمان برگزار شد، توضیح داد: برای امسال با توجه به محدودیت هایی که برای مردم ایجاد شده است در خصوص املاک مسکونی بسته اجرایی را تعریف کرده که در تلاش هستیم اثربخشی مناسبی بر بازار اجاره‌ واحدهای مسکونی داشته باشد. محور نخست این بسته، سرعت بخشی به کشف خانه های خالی بر پایه قانون مالیات بر خانه های خالی است که در این باره به زودی گشت‌هایی متشکل از وزارت راه و شهرسازی، شهرداری، سازمان امور مالیاتی برای شناسایی میدانی خانه های خالی در مناطق مختلف شهری که خانه های خالی در آن مناطق هستند برقرار خواهد شد که این امر از امروز در تهران و شهرهای اقماری شهر تهران از جمله پردیس شروع خواهد شد.

مشاور مسکن وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: بر اساس داده‌های دستگاه های مختلف تعداد فراوانی از خانه های خالی شناسایی شده اند که پیشنهاد می دهیم تا ۱۵ روز آتی مالکان در کلانشهرها به ویژه شهر تهران نسبت به عرضه این واحد ها به بازار مسکن اقدام نمایند.

سادات توضیح داد: گشت‌های شناسایی خانه های خالی با مراجعه به خانه های خالی برگه تشخیص مالیاتی برای مالکان این واحد ها صادر می نمایند.

وی ادامه داد: در این خصوص هماهنگی های اولیه با شهرداری تهران و سایر دستگاه های دولتی انجام شده است تا اشتراک گذاری اطلاعاتی این واحدهای خالی در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گیرد.

مشاور مسکن وزیر راه و شهرسازی در خصوص اطلاعات خانه های خالی اعلام کرد: وزارت راه و شهرسازی در کام نخست از سامانه هایی که در اختیار داشته و همچنین اطلاعاتی که از سامانه های سایر دستگاه ها اخذ کرده بزرگ مالکانی که دارای خانه های خالی هستند از جمله بانک ها و سایر نهادهای دولتی را شناسایی کرده و برای تعدادی از آنها برگه تشخیص ارایه شده است و تعدادی از آنها نیز تعیین تکلیف شده است.

سادات ادامه داد: مهمترین ملاک وزارت راه و شهرسازی برای خالی نبودن خانه‌ های خالی پرکردن اطلاعات در سامانه ملی املاک و اسکان است.

وی تصریح کرد: شهروندان اطلاعات خود را در سامانه ملی املاک و اسکان ثبت نمایند.

مشاور وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از برنامه ریزی های انجام شده به ساماندهی بنگاه‌های مشاوران املاک اشاره کرد و افزود: در این زمینه برخورد با بنگاه های املاک غیرمجاز و بررسی تخلفات پرتکرار در بنگاه‌های املاک مد نظر قرار خواهد گرفت.

سادات با تاکید بر اینکه انتظار وزارت راه و شهرسازی پشتیبانی اتحادیه مشاوران املاک از درک بازار معاملات مسکن در شرایط دشوار کنونی است، تصریح کرد: برخورد با بنگاه های مشاور املاک غیرمجاز در برنامه است. زیرا در یک دهه گذشته برخورد با بنگاه های غیرمجاز انجام نشده است از این رو بر اساس برنامه‌ریزی های انجام شده وزارت راه و شهرسازی شناسایی بنگاه‌های املاک غیرمجاز را از امروز از شهرهای جدید همچون پردیس آغاز می کند و به مرور تعداد این گشت ها افزایش خواهد یافت.

به گفته وی، در ابتدا دو شهر جدید پردیس، پرند و در گام بعدی شهر جدید هشتگرد از نظر شناسایی خانه‌های خالی مورد بازدید گشت‌ها قرار خواهند گرفت و در کلانشهرها نیز در ابتدا در تهران و سپس سایر کلانشهرها، گشت‌های شناسایی خانه های خالی فعال خواهند شد.

مشاور مسکن وزیر راه و شهرسازی گفت: در این گشت‌ها، نمایندگان اصناف و سازمان امور مالیاتی، نمایندگان وزارت راه و شهرسازی حضور دارند تا تخلفات را بررسی و اعلام نظر کنند.

وی مهمترین تخلفات احتمالی بنگاه‌های معاملات املاک را نداشتن مجوز و همچنین عدم ارایه کد رهگیری برشمرد و افزود: بر اساس ماده ۱۸ قانون جهش دانش بنیان، بنگاه های مشاور املاک و موجران و مالکان مکلف به دریافت کد رهگیری از سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات هستند. بنابراین معاملات خرید و فروش و اجاره باید دارای کد رهگیری باشند.
از جمله تخلفات بنگاه های مشاوران املاک، اجاره توکن های متصل به سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات است که بر اساس قانون دادن توکن این سامانه به غیر از صاحب جواز تخلف محسوب می شود و این موضوع حتما مورد پیگیری قرار می گیرد.

مشاور وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: رعایت سقف قیمتی افزایش حداکثر ۲۵ درصد تا پایان این ماه دوام خواهد داشت. سال گذشته سران قوا ابلاغیه ای در خصوص رعایت افزایش سقف اجاره بها حداکثر تا ۲۵ درصد داشتند و ما انتظار داشتیم تا مشاوران املاک به این هر چه بیشتر رعایت شدن این امر کمک نمایند.

سادات توضیح داد: یکی از تخلفات رایج در بنگاه های معاملات املاک اخذ حق الزحمه است که میزان آن شفاف و تعیین شده است که مشاوران املاک ملزم به رعایت میزان تعیین شده بوده و هستند.

مشاور مسکن وزیر راه و شهرسازی گفت: بنگاه‌های معاملات املاک غیرمجاز را یکی از دلایل افزایش غیر واقعی و سوداگرانه قیمت مسکن می دانیم وعزم خود را جزم کرده ایم تا با کمک سایر نهادها در شناسایی بنگاه‌های غیرمجاز و ساماندهی بنگاه های مشاور املاک مجاز بتوانیم کمکی به بازار اجاره امسال کنیم.

وی از ساماندهی سکوهای ارایه آگهی معاملات مسکن نیز خبر داد و گفت: با همکاری سکوهای ارایه آگهی در تلاش هستیم تا سازوکاری را تدوین کنیم تا از انتشار آگهی های غیرواقعی توسط آگهی دهندگان غیرواقعی جلوگیری کنیم. مهمترین اثری که این موضوع دارد ارایه آگهی بااصالت برای مردم و شفافیت برای متقاضیان است. همچنین در برنامه است تا قیمت ها به سمت قیمت های منصفانه برود.

سادات ادامه داد: پویش های "صاحبخانه خوب و بنگاه معاملات امین" در سالجاری راه اندازی و معرفی می‌شود که در آینده نزدیک جزییات بیشتری در این باره خواهیم گفت.

وی توضیح داد: با توجه به خلاء های قانونی در بازار اجاره، بسته دو فوریتی با پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و با همکاری با کمیسیون عمران مجلس تدوین شده که امیدوار هستیم تا این بسته در هفته جاری در مجلس بررسی و به تصویب نهایی برسد.

انتهای پیام/

منبع خبر: بازار

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید