۱۴۰۳/۰۴/۳۰

سهم اشتغال تمام وقت در بازار کار به ۷۱ درصد رسید

معاون اشتغال وزارت کار گفت:هدفگذاری ایجاد اشتغال در سال ۱۴۰۲بیش از یک میلیون و ۸۸هزار فرصت شغلی است.
سهم اشتغال تمام وقت در بازار کار به ۷۱ درصد رسید

به گزارش اخبار ساخته ها؛ دولت ها همواره برای برنامه های اشتغالزایی طرح هایی را ارائه می دهند تا بتوانند با بهترین بهره وری بهترین نتیجه را به دست آورند. طبق گفته ی معاون اشتغال وزیر کار هدفگذاری ایجاد اشتغال در سال 1402را بیش از یک میلیون و 88هزار فرصت شغلی عنوان کرد.

علی رغم اینکه عده ای معتقد هستند که آمار اشتغالزایی همخوانی با جامعه ندارد و بخشی از اشتغال هایی که ایجاد شده است بهره وری کامل را ندارد. بیرانوند, معاون اشتغال وزارت کار می گوید: با همراهی دولت و بخش خصوصی اشتغال تمام‌وقت 44ساعت در هفته به 71درصد رسید. وی مدعی این است که در چهار ماهه اول امسال نسبت به همین مدت در سال گذشته، برنامه اشتغال‌زایی دولت چهار درصد جلوتر است.

معاون وزیر کار گفت: برنامه دولت سیزدهم از ابتدای استقرار ایجاد سالانه یک میلیون شغل است که هرساله در ابتدای سال برنامه‌ریزی انجام می‏ شود و تقسیم تعهدات دستگاهی و استانی انجام می‏گیرد و توسط وزیران کار و کشور به صورت همزمان به استان‏ ها ابلاغ می‏شود.

وی گفت: فروردین‌ماه امسال و شب تحویل سال تعهد استانداران به آن‌ها ابلاغ‌شده و مطابق با تعهد پیش‏ بینی شده روند نرخ بیکاری باید کاهشی باشد که خوشبختانه در بهار 1402خود را نشان داده است. امسال تعهدی که برای کل کشور با کمک وزارت کشور درنظر گرفتیم یک میلیون و 88هزار و 609فرصت شغلی است که بین 31استان کشور تقسیم شده است. استانداران در شورای استان خودشان این تعهد را بین دستگاه‌های سطح استان تقسیم خواهند کرد و جمع دستگاه‌های سطح استان نیز تعهد وزارتخانه‌ها را نشان می‏دهد.

کریمی‌بیرانوند اصلی‏ ترین دلایل این میزان پیشرفت را اجرایی‌شدن تعهد دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط در این‌باره دانسته و گفته که براساس آخرین گزارشی که از سامانه رصد ملّی اشتغال دریافت شده، در چهار ماهه اول امسال، دستگاه‌هایی که در برنامه اشتغال‌زایی دولت متعهد به ایجاد یا حمایت از اشتغال شده بودند، میزان عملکرد‏شان یا به‌ عبارتی تعهدشان به برنامه اشتغال‌زایی به 24درصد رسیده در حالی که این میزان در سال گذشته در همین بازه زمانی 19.5 درصد بود که نشان می‏دهد برنامه اشتغال‌زایی امسال از سال گذشته چهار درصد جلوتر است.

دستگاه های مختلف در امر اشتغال مسئولیت هایی دارند که همواره در جلسات شورای عالی اشتغال نیز از سوی رئیس جمهور به همکاری دستگاه ها برای پیشرفت سیاست های اشتغال تأکید شده است. ثبت عملکرد دستگاه های مختلف در سامانه ملی رصد اشتغال قابل ملاحظه است.

به گفته ی معاون اشتغال وزارت کار میزان ثبت فرصت‏ های شغلی توسط دستگاه‌های اجرایی در سامانه ملّی رصد اشتغال در چهار ماهه نخست امسال  بیانگر این است که وزارت صمت 20درصد، وزارت جهاد کشاورزی 25درصد، کمیته امداد امام خمینی(ره) بیش از 15درصد، سازمان بهزیستی حدود 23درصد، بنیاد برکت بیش از 15درصد، بسیج سازندگی بیش از 35درصد و مراکز آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای 35درصد به تعهدات خود در زمینه اشتغال‌زایی عمل کرده‌اند. در بین استان‏ ها نیز قزوین، هرمزگان و بوشهر بیشترین ثبت را به نسبت تعهداتشان داشتند و سه استان اصفهان، گلستان و گیلان هم کمترین تعهد را به ثبت رسانده‌اند.

چند روز گذشته نیز مسکنی,  معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی اشتغال و ابلاغ رییس جمهور، امسال 25درصد کل تسهیلات اشتغالزایی از محل منابع تبصره 16، 18 و مشاغل خانگی به تعاونی‌ها پرداخت می‌شود.  

کریمی بیرانوند نیز در این باره با اشاره به اختصاص بخشی از منابع تبصره 18بودجه سال‏جاری به بخش تعاون می گوید:یکی از مصوبات ششمین نشست شورای عالی اشتغال را در اولویت قرار گرفتن بخش تعاون عنوان کرده و گفته که در این جلسه مقرر شد تا از منابع تبصره 18بودجه سال‏جاری برای توسعه بخش تعاون در نظر گرفته شود.

کریمی‌بیرانوند همچنین گفته با مصوبه‌ای که در شورای تبصره 18داشتیم صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری بخش تعاون نیز بیش از 100میلیارد تومان تقویت شد.یکی از تاکیدات رئیس جمهور در جلسه شورای عالی اشتغال این بود که  هیچ واحد تولیدی به دلیل داشتن بدهی به بانک‏ ها نباید تعطیل شود.

همچنین در این جلسه تملک واحدهای تولیدی از سوی بانک‌ها و توقف تولید، از سوی رئیس ‏جمهور خلاف سیاست‌های اشتغال‌زایی دانسته شد و تأکید شد که هیچ واحد تولیدی نباید به دلیل بدهی به نظام بانکی تعطیل شود و بانک‌ها بازپرداخت تسهیلات خود را از مسیرهای دیگر پیگیری کنند.

توجه ویژه به حرفه‌آموزی از طریق تقویت هنرستان‌های فنی‌و‌حرفه‌ای از دیگر مواردی بود که وی به عنوان یکی از راه‌های مؤثر و زمینه‌ساز ایجاد اشتغال مورد تأکید قرارداد و شورای عالی اشتغال را مکلف کرد راهکارهای کمک به آموزش و پرورش برای فعال‌تر کردن این بخش را بررسی و ارائه کند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید