۱۴۰۳/۰۴/۰۳

سالید سرفیس چیست و چه کاربردی دارد؟

سالید سرفیس یک ماده مصنوعی است که از ذرات سنگ مرمر، بوکسیت، اکریلیک یا رزین های پلی استر و رنگدانه (ذرات رنگی) تشکیل شده است.
سالید سرفیس چیست و چه کاربردی دارد؟

کاربرد سالید سرفیس

صفحه یا پانل های سالید سرفیس برای طیف گسترده ای کاربرد داشته و از آن برای کارهای مسکونی و تجاری مانند کانتر آشپزخانه، کانتر حمام و روشویی، میز های رستوران، میز های اداری، کانتر های مراکز بهداشتی و درمانی و ... استفاده میشود.

اجزای تشکیل دهنده سالید سرفیس

سطوح سالید سرفیس ترکیبی از ذرات رنگی با دو ماده تشکیل دهنده اصلی میباشند شامل:

یک ماده معدنی طبیعی (آلومینوم تری هیدراته)، که به عنوان فیلر یا پرکننده استفاده می شود، و یک رزین (اکریلیک یا پلی استر)که به عنوان ماده چسباننده به کار می رود. این مواد به صورت شیمیایی تیمار شده و تا دمای 60 درجه سانتی گراد یا بیشتر حرارت داده می شوند. سپس مواد تیمار شده را به صورت ورقه ها و اشکال مختلف برش داده و بسته به برند تجاری مورد نظر، یک یا هر دو سمت آن را سمباده می زنند. گاهی اوقات به منظور بهبود مقاومت حرارتی، مواد اولیه سالید سرفیسرا تا 160 درجه سانتی گراد حرارت داده و خنک می کنند.

رایج ترین ماده معدنی مورد استفاده برای این کار آلومینوم تری هیدراته یا ATH (alumina tri-hydrate) است. ATH شکل تصفیه شده سنگ معدن بوکسیت بوده و می تواند تا 75 درصد یک ورق سالید سرفیس را تشکیل دهد. بوکسیت شکلی از خاک رس است. ATH در مقابل مواد شیمیایی، لکه ها، آب و آتش مقاوم بوده، شفاف است و در عین حال که به اندازه  کافی سخت بوده و می تواند در مقابل ضربه مقاومت کند، به میزان کافی برای انجام طراحی نرم و لطیف است. دو رزین اصلی که در تولید سالید سرفیس به کار می روند شامل اکریلیک و پلی استر هستند. رزین اکریلیک خالص منجر به تولید صفحه ای می شود که قابل شکل دهی تحت حرارت است. می توان آن را حرارت داده، به صورت یک شکل جدید خم کرد و بدون اینکه ویژگی های کاربردی خود را از دست دهد آن را سرد کرد. رزین های پلی استر، از جمله آنهایی که با اکریلیک مخلوط هستند، را در مواردی که مشتری درخواست دهد و یا در برنامه های با استحکام بالا به کار می برند.

مزایای سالید سرفیس 

ویژگی ها و مزایای صفحات سالید سرفیس شامل موارد زیر است:

-با دوام: مقاوم در برابر تراش و ترک خوردگی بوده و زیبایی خود را حفظ می کند.

-تجدید پذیر و قابل بازیافت: خراش ها، بریدگی ها و سوختگی ها را می توان با سمباده زدن ترمیم کرد.

-تنوع: به صورت رنگ های کلاسیک و الگوهای چند منظوره در دسترس است.

-یک نواختی: دارای ترکیب همگن و یکپارچه جهت حفظ رنگ و الگوی طراحی در سراسر ضخامت ورق است.

-یک پارچگی: دارای نمای یک تکه و بدون درز است.

-پاکیزگی: مقاوم در برابر لکه بوده و نظافت آن آسان است.

-بدون منفذ و بهداشتی: گرد و خاک داخل آن نمی ماند، مایعات در آن نفوذ نمی کنند، باکتری و قارچ ها در آن رشد نخواهند کرد.

 

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید