۱۴۰۳/۰۴/۰۵

ساخت یک حسگر جدید با قابلیت تولید انرژی از طریق صوت

محققان دانشگاه صنعتی زوریخ، یک حسگر بدون باتری ابداع کرده‌اند که به امواج صوتی مانند کلمات خاص واکنش نشان می‌دهد.
ساخت یک حسگر جدید با قابلیت تولید انرژی از طریق صوت

به گزارش اخبار ساخته ها؛ محققان دانشگاه صنعتی زوریخ، یک حسگر بدون باتری ابداع کرده‌اند که به امواج صوتی مانند کلمات خاص واکنش نشان می‌دهد و انرژی کافی را برای یک دستگاه الکترونیکی تولید می‌کند.

این حسگر که کاملا به صورت مکانیکی کار می‌کند و به منبع انرژی خارجی نیاز ندارد، از قابلیت تشخیص گفتار برخوردار است و هر زمان که یک کلمه خاص گفته شود یا لحن یا صدای خاص ایجاد شود، فعال می‌شود.

به عبارت دیگر، امواج صوتی باعث می‌شود که حسگر به اندازه کافی ارتعاش پیدا کند و یک پالس الکتریکی کوچک تولید کند که یک دستگاه الکترونیکی را روشن می‌کند. لازم به ذکر است که این حسگر شامل شبکه‌ای از صفحات سیلیکونی با میله‌های کوچک است که مانند فنر عمل می‌کنند و برخلاف حسگرهای الکترونیکی رایج، از فلزات سنگینِ سمّی و کمیاب در ساختار آن استفاده نشده است.

فنرها تعیین می‌کنند که آیا صدای خاص، حسگر را به حرکت در آورد یا خیر. گفتنی‌ست می‌توان از این حسگرها برای نظارت بر زمین‌لرزه‌ها و ساختمان‌ها استفاده کرد، مثلا صدای خاص را که از ترک خوردن پی ساختمان می‌آید، ثبت کرد؛ یا می‌توان صدای ناشی از خروج گاز را تشخیص داد و زنگ هشدار را فعال کرد. حسگر مذکور همچنین می‌تواند کاربردهای پزشکی نیز داشته باشد، مانند نظارت بر بر ناشنوایان یا کم‌شنوایانی که کاشت حلزون شنوایی انجام داده‌اند یا برای اندازه‌گیری مداوم فشار چشم.

انتهای پیام/

منبع خبر: کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپا

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید