۱۴۰۳/۰۴/۳۰
بررسی نرخ صدور پروانه‌های ساختمانی در بهار ۱۴۰۱

رکود کم سابقه ساخت و ساز در تهران

داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد کل پروانه‌های صادر شده در نخستین فصل ۱۴۰۱ درتهران برابر با ۷۳۶ فقره بوده که از سال ۹۷ تا کنون سابقه نداشته است. این ریزش در ۳ شاخه مهم دیگر ساخت و ساز نیز به چشم می‌خورد.
رکود کم سابقه ساخت و ساز در تهران

به گزارش اخبار ساخته ها؛ صدور پروانه‌های ساختمانی درتهران روندی نزولی داشته و در بهار امسال به کمترین سطح خود در حداقل چهار سال گذشته رسیده است. بهار تهران با ریزش ۵۰ درصدی پروانه‌های ساخت و ساز همراه بوده است. داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد کل پروانه‌های صادر شده در نخستین فصل ۱۴۰۱ درتهران برابر با ۷۳۶ فقره بوده که از سال ۹۷ تا کنون سابقه نداشته است. این ریزش در ۳ شاخه مهم دیگر ساخت و ساز نیز به چشم می‌خورد.

ساخت و ساز در تهران در مسیر کاهش

به عبارت دیگر ساخت و ساز در تهران مسیری کاهشی به خود گرفته است. این رفتار در هر چهار متغیر مهم در صدور پروانه‌های ساخت و ساز به چشم می‌خورد که در اولین فصل امسال افتی به مراتب بیشتر داشته است.

البته ریشه افت شدید آماری در این ماه را برخی به موضوعی غیر از ساخت و ساز مرتبط می‌دانند.

 

کمترین پروانه ساخت و ساز در کل و در واحد‌های مسکونی

کل پروانه‌هایی که در ساخت و ساز تهران در بهار امسال منتشر شده برابر با ۷۳۶ فقره بوده است. آماری که به صورت فصلی مرکز آمار ایران منتشر می‌کند و در آن به روند مهم تغییرات در تهران و سایر شهر‌های کشور می‌پردازد.

در همین رابطه در فصل نخست سال جاری تعداد پروانه‌های ساختمانی صادر شده در بهار امسال با افت فصلی ۵۰ درصدی مواجه شده و ۴۷ درصد کمتر از موقعیت مشابه خود درسال گذشته به ثبت رسیده است.

بررسی افت فصلی و نقطه‌ای در پروانه‌های ساختمانی تهران در این فصل نشان می‌دهد ریزش این شاخص در کشور از هر حیث بی سابقه بوده است.

در این خصوص، پروانه‌های ساختمانی صادر شده در واحد‌های مسکونی نیز هم جهت با کاهش کل، افت چشمگیری داشته است.

به طور کلی در بهار امسال، برای ۵ هزار و ۹۵۴ واحد مسکونی درتهران پروانه صادر شده که در عین کمتر بودن از سال ۹۷ تا کنون، رشد فصلی و نقطه‌ای در آن نیز بیشترین افت در سال‌های گذشته محسوب می‌شود.

واحد‌هایی که پروانه‌های آن در این فصل صادر شده نسبت به زمستان سال قبل ۴۸ درصد و نسبت به موقعیت مشابه خود در سال گذشته هم ۴۶ درصد افت داشته است. بیشترین افتی که در این چهار سال رقم خورده است.

این افت هم سو با ریزش کل مساحت زیر بنا و کل مساحت زمین در کشور ثبت شده که نشان می‌دهد سطح مساحت مسکن‌های مجوز گرفته هم ریزش داشته است.

کل مساحت زیر بنای ساخت و ساز مسکن در تهران برابر با هزار و ۱۲۷ هزار متر مربع بوده که هم سو با متغیر‌های دیگر این شاخه کاهش داشته و در کمترین سطح ۴ سال قرار گرفته است.

در ادامه مساحت زمین‌هایی که پروانه‌های آن در بهار امسال در شهر تهران صادر شده معادل با ۲۴۹ هزار متر مربع بوده است.

روند‌های آماری چهارمین شاخص مهم در این رابطه نیز گویای رکود ساخت و ساز در مسکن تهران است. کمترین مساحت زمین از ابتدای ۹۷ تا کنون و افتی ۵۰ درصدی در مقایسه‌های فصلی و نقطه ای.

هرچند کنار هم قرار دادن آمار و ارقام نشان می‌دهد در ابتدای هر سال همواره کاهش قابل ملاحظه‌ای در این بخش‌ها شکل می‌گرفت، اما این بار پروانه‌های ساختمانی دارای کمترین سطح و بیشترین افت بوده است.

ریزش بی سابقه در آمار‌های ساخت و ساز البته در مسیر نزولی بوده که از ابتدای ۹۷ آغاز شده و تاکنون ادامه دار بوده است. موضوعی که به باور برخی کارشناسان و نشانه‌های آماری، می‌تواند علامتی از رکود دامنه دار دربخش مسکن تهران باشد. اما برخی نیز افت معنادار در بهار امسال را در ادامه هک شهرداری تهران در این مقطع دانسته که در بازنمایی آمار‌ها نقش موثری داشته است. با این حال بررسی روند‌های آماری در شهر تهران حکایت از مسیر نزولی دامنه دار پروانه‌های ساختمانی از بهار ۹۷ تا کنون داشته است.

 منبع خبر: اکو ایران

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید