۱۴۰۳/۰۳/۲۹

رونق اجاره واحدهای زیر ۲۰ متر در تهران!

بررسی آگهی های اجاره مسکن در شهر تهران نشان می‌دهد، مردم به‌دلیل کاهش توان اقتصادی در سال های گذشته اکنون حاضر به اجاره خانه ها و سوئیت‌ هستند.
رونق اجاره واحدهای زیر ۲۰ متر در تهران!

به گزارش اخبار ساخته ها؛ استانداردها در ایران می‌گوید هر فرد برای زندگی به‌طور متوسط به 17.5 متر فضا برای زندگی نیاز دارد. به بیان دیگر یک خانواده دو نفره برای یک زندگی استاندارد به خانه‌ای با متراژ بالاتر از 35 متر نیاز دارد.

این درحالی‌ست که طی سال‌های اخیر، تورم و فقر عمومی، باعث شده است مردم برای سکونت، به خانه‌هایی زیر این استاندارد قانع شوند؛ خانه‌هایی که به‌طور مستقیم رفاه زندگی آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اجاره خانه‌های زیر 35 متر در تهران

کارشناسان، تهران را جهنم مستاجران معرفی می‌کنند. تورم اجاره طی سال‌های اخیر در این شهر سرعت افسارگسیخته‌ای را تجربه کرده و اکنون تعداد بی‌شماری از خانوارها برای یافتن سرپناهی حداقلی به هر ریسمانی چنگ می‌اندازند.

یکی از این ریسمان‌ها اجاره آپارتمان‌ها و سوئیت‌هایی با متراژ غیراستاندارد است. بررسی‌ها نشان می‌دهد امسال نیز تعداد آگهی‌ خانه‌هایی با متراژ زیر 35 متر در تهران کم نیست، اما این خانه‌ها نیز اجاره کمی ندارند.

قیمت مسکن

برای مثال یک سوئیت 20 متری در خیابان هاشمی، محدوده دامپزشکی که ساخت آن به سال 1385 بازمی‌گردد به 220 میلیون تومان رهن کامل نیاز دارد. این واحد همچنین در طبقه همکف یک ساختمان واقع شده است.

 همچنین یک سوئیت 30 متری و 17 ساله در محله خانی‌آباد که مشابه فایل قبل در طبقه همکف قرار دارد، 250 میلیون تومان رهن کامل، قیمت‌گذاری شده است. مشاوران املاک معتقدند اجاره‌بها از ابتدای سال 1403 روندی نسبتا افزایشی را پیموده است و در آینده نیز این روند صعودی ادامه دارد.

اجاره خانه های زیر 20 متر در تهران رونق گرفت

آگهی‌ واحدهای غیراستاندارد به 20 تا 35 متر محدود نمی‌شود و در این بین حتی خانه‌های با متراژ زیر 20 متر نیز وجود دارد.

برای مثال سوئیتی15 متری و 23 ساله در محله شمیران نو که در طبقه همکف یک ساختمان سه طبقه واقع شده است، 30 میلیون تومان رهن و چهار میلیون تومان اجاره ماهانه دارد.

همچنین مالک ساختمانی در محله خاوران، اتاقی 10 متری را که روی پشت بام واقع شده است با 50 میلیون تومان رهن و پنج میلیون تومان اجاره ماهانه آگهی کرده است.

قیمت مسکن

در این بین یک آگهی نیز وجود دارد که اتاقی 16 متری و بالای 33 سال را با اجاره سه میلیون تومان، به دو تا سه نفر اجاره می‌دهد. در آگهی ذکر شده سرویس بهداشتی نیز مشترک است.

قیمت مسکن

مالک سوئیتی 35 متری نیز در محله گرگان، برای ملک خود رهنی 20 میلیون تومانی و اجاره‌ای 10 میلیون تومانی در نظر گرفته است.

این در حالی‌ست که حقوق کارگران متاهل و داری یک فرزند در سال 1403 طبق قانون، پس از کسر مبلغ حق بیمه برای ماه ۳۰ و ۳۱ روزه به‌ترتیب حداقل ۱۰ میلیون و ۲۰ هزار و ۱۶۹ تومان و ۱۰ میلیون و ۲۴۲ هزار و ۳۲۱ تومان خواهد بود. 

این به آن معناست که یک کارگر برای پرداخت اجاره ماهانه سوئیتی زیر 35 متر نیز باید حقوق خود را به‌طور کامل پرداخت کند.

کارشناسان معتقدند در صورتی‌که امسال نیز برای بازار اجاره اقدام موثری انجام ندهد، وضعیت بازار اجاره از آنچه اکنون قابل مشاهده است، در وضعیت سخت‌تر نسبت به سال قبل قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/

منبع خبر: تجارت نیوز

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید