۱۴۰۳/۰۴/۰۴

رفتار احساسی بازار ارز

فعالیت بازار در نخستین روز پس از تعطیلات برخلاف انتظار افزایشی آغاز شد.
رفتار احساسی بازار ارز

به گزارش اخبار ساخته ها؛ فعالیت بازار در نخستین روز پس از تعطیلات برخلاف انتظار افزایشی آغاز شد. به‌طور معمول با اتمام تعطیلات سال نو و همزمان با بازگشت طرفین عرضه و تقاضا به بازار، بخشی از رشد قیمت‌های صورت گرفته در فضای کم عمق روز‌های تعطیل، جبران می‌شود. اما تشدید ریسک‌های سیاسی- نظامی سبب شد نرخ ارز فعالیت خود را افزایشی آغاز کند.

انتشار خبر حملات هوایی رژیم صهیونیستی به دمشق در عصر روز دوشنبه با تشدید ریسک‌های سیاسی در بازار موجب هیجانی شدن رفتار معامله‌گران و به تبع آن رشد نرخ ارز شد. سیگنال‌های این‌چنینی چشم‌اندازی از تشدید درگیری‌های نظامی در منطقه را با خود به همراه آورده و در نتیجه انتظارات فعالان بازار را افزایشی می‌کند. نرخ شاخص‌های ارزی و قطعات مختلف سکه طلا نیز در بازار روز گذشته با توجه به این انتظارات روند‌های افزایشی قابل توجهی را آغاز کردند. به‌طور مثال قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد در بازار روز گذشته با خروج از کانال ۶۱ هزار تومانی به سطوح قیمتی انتهای کانال بالاتر رسید. البته رشد قیمت‌های مذکور در شرایط هیجانی بازار صورت گرفته و از حمایت کافی برخوردار نیستند.

 بررسی‌های به‌عمل آمده از هسته مرکزی بازار ارز و طلای تهران گویای آن بود که بسیاری از معامله‌گران حاضر به خرید ارز یا سکه در ارقام پیشنهادی خود نبودند. یعنی هرچند فعالان بازار نرخ فروش سکه طلا طرح جدید در بازار روز گذشته را حوالی رقم ۴۱میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام می‌کردند، اما نرخ خرید بسیار پایین‌تر از این رقم بود. به‌طور دقیق‌تر می‌توان گفت که حجم معاملات صورت گرفته در ارقام حال حاضر بازار به میزانی نیست که بتوان به تداوم آن امید داشت. تحلیلگران معتقدند که گشایش بازار و بازگشت بازیگران اصلی به فعالیت خود در روز‌های آینده همزمان با افزایش سطح عرضه توسط نهاد بازارساز می‌تواند بخشی از این رشد قیمت را تعدیل کند. همچنین برخی از این افراد بر این باورند که با گذشت زمان و عدم انتشار سیگنال منفی جدید نیز بازار از شرایط هیجانی خود فاصله گرفته و در نتیجه روند نرخ ارز کاهشی خواهد شد.

گفتنی است که علاوه بر افزایش حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی سکه طلا طرح جدید در بازار روز گذشته، نیم و ربع سکه نیز با رشد قیمت‌های یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومانی و ۹۰۰ هزار تومانی به ترتیب در ارقام ۲۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و ۱۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شدند.

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید