۱۴۰۲/۱۲/۱۵

دلیل ورشکستگی بانک سیلیکون‌ولی چه بود؟

مایکل بار، معاون نظارت بر فدرال رزرو توضیح داد که مشتریان بانک سیلیکون‌ولی سعی کردند در ۲ روز همه سپرده‌های بانک را برداشت کنند.
دلیل ورشکستگی بانک سیلیکون‌ولی چه بود؟

به گزارش اخبار ساخته‌ها از وبگاه سی‌اِن‌بی‌سی، پس از آنکه عموم مردم متوجه شدند نهادهای تنظیم‌گر، بانک سیلیکون‌ولی را توقیف کرده‌اند، مشتریان وحشت‌زده این بانک در ۹ مارس (۱۸ اسفند) به دلیل نگرانی از درخطر بودن سپرده‌های بیمه‌نشده، ۴۲ میلیارد دلار از آن برداشت کردند.

هنگامی که نهادهای تنظیم‌گر، بانک سیلیکون‌ولی را در ۱۰ مارس (۱۹ اسفند) تعطیل کردند، بزرگ‌ترین ورشکستگی بانکی پس از بحران مالی سال ۲۰۰۸ میلادی رقم خورد.

بار اظهار کرد: آن روز صبح، از بانک به ما اطلاع دادند که انتظار دارند برداشت بسیار زیاد باشد. در مجموع، برنامه‌ریزی شده بود که ۱۰۰ میلیارد دلار از بانک برداشت شود.

سرعت گیج‌کننده خروج پول از بانک سیلیکون‌ولی نشان می‌دهد وقتی رسانه‌های اجتماعی وحشت را تشدید می‌کنند و بانکداری برخط، امکان انجام تراکنش‌های سریع را فراهم می‌کند، ورشکستگی یک بانک به‌سرعت روی می‌دهد.

قانونگذاران، مقامات ارشد بانکی آمریکا را به واشینگتن احضار کردند تا از آن‌ها توضیح بخواهند که چرا بانک سیلیکون‌ولی ‌و بانک سیگنچر در اوایل ماه جاری سقوط کردند. بار و دیگران، به سوء‌مدیریت مدیران بانک‌ها اشاره و خاطرنشان کردند بانک‌هایی با دارایی‌های بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار، احتمالاً به قوانینی سختگیرانه‌تر نیاز دارند. این توضیحات در حالی ارایه شد که مدیران عامل سابق بانک‌ها حضور نداشتند.

معاون نظارت بر فدرال رزرو اظهار کرد: ناظران فدرال رزرو به مدیر بانک سیلیکون‌ولی درباره خطری که نرخ بهره بالاتر برای ترازنامه بانک در نوامبر (آبان، آذر) ۲۰۲۱ میلادی ایجاد کرد، هشدار دادند.

وی افزود: بانک سیلیکون‌ولی نگرانی‌های فدرال رزرو را به‌موقع برطرف نکرد و در نتیجه در ماه جاری، با هجوم بانکی روبه‌رو شد.

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید