۱۴۰۳/۰۳/۰۱

جذابیت های ساختمان باغ کتاب

ساختمان باغ کتاب با زیر بنای 50 هزار متر مربع در 5 طبقه، از 13 بلوک مجزا و نیمه مجزا تشکیل شده که با مسیر های ارتباطی عمودی و افقی به هم متصل شده اند.
جذابیت های ساختمان باغ کتاب

به گزارش اخبار ساخته ها؛

جوايز:

- رتبه اول جايزه معمار در گروه ساختمان های عمومی، برگزار كننده مجله معمار، 1396/

- رتبه دوم جايزه معماری آسیا در گروه ساختمان های عمومی، برلین، آلمان، 2017/

 ساختمان باغ کتاب با زیر بنای 50 هزار متر مربع در 5 طبقه، از 13 بلوک مجزا و نیمه مجزا تشکیل شده که با مسیر های ارتباطی عمودی و افقی به هم متصل شده اند. از این 13 بلوک، 8 بلوک به سالن های نمایشگاهی، 3 بلوک به آمفی تئاتر ها و سالن های چند منظوره و 2 بلوک به سرسرای ورودی و فضاهای ارتباطی اصلی اختصاص داده شده که در ساعات اوج، ظرفیت پذیرش جمعیتی در حدود 5000 نفر را دارند.

لایه های سبز پوشاننده بام و لایه های حرکتی درون بنا ، دو عامل شکل دهنده حجم بنا هستند. استفاده از فضای سبز و حفظ طبیعت این منطقه، جایگاه ویژه ای در طرح جامع اراضی عباس آباد دارد . بدین جهت در طراحی این پروژه سعی داشتیم ساختمانی برگرفته از طبیعت و هماهنگ با محیط اطراف ایجاد کنیم . استفاده از بام سبز نقطه عطف طراحی این بنا است که آن را با محیط اطرافش هماهنگ می کند.

در پروژه باغ کتاب تهران، بام صرفاً عنصری پوشاننده نیست بلکه جزئی از طبیعت است و تداوم حرکت را به خوبی القا می کند. بام سبز ساختمان، به عنوان یک پارک فرهنگی- عمومی عمل می کند از طریق پلکان شرقی ساختمان را به میدان فرهنگی، کتابخانه و دانشگاه متصل می کند.

بر این اساس ایده اولیه معماری فضاهای داخلی ساختمان، بر مبنای طراحی یک باغ تراس بزرگ (برگرفته از باغ های سنتی ایرانی) شکل گرفت. طراحی باغ غربی به نحوه ای است که می توان تداوم فضای داخلی بنا و مدولاسیون فضاها را در خارج ساختمان نیز مشاهده نمود و امکان گسترش فضاهای نمایشگاهی را از طریق مسیر اصلی پیاده به طول 550 متر در فضای باز بوجود می آورد.

با توجه به شکل زمین و محدودیت های سایت فضاهای نمایشگاهی نمای غربی ساختمان از یک صفحه شیشه ای به ارتفاع ۱۴ متر در طول ساختمان شکل گرفته است که در مجاورت دریاچه ای به مساحت حدودی 2 هکتار واقع شده است. در مرکزساختمان امکان دسترسی به بام ساختمان از طریق مسیر عابر پیاده به نام "مسیر فرهنگ" برای عموم وجود دارد و نقش ارتباطی میان چندین ساختمان فرهنگی را داراست و در انتها به پل طبیعت در پارک طالقانی منتهی می شود. طراحی فضاهای ساختمان و چشم انداز آن بر مبنای ایده فضاهای انعطاف پذیر مدولار، شفافیت، با چشم اندازی از حرکت سیال بازدید کنندگان ادغام است.

آدرس: تهران، بزرگراه حقانی

شرکت مشاور: مهندسین مشاور هسته طراحی [فضای چهارم]

معمار: سام طهرانچی

تاریخ: 1386 - 1396

مساحت زمين: 110.000 مترمربع

مساحت ساخته شده: 65.000 مترمربع

انتهای پیام/

منبع: Caoi.ir

انتهای پیام/

سایر تصاویر

جذابیت های ساختمان باغ کتاب
جذابیت های ساختمان باغ کتاب
جذابیت های ساختمان باغ کتاب
جذابیت های ساختمان باغ کتاب

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید