۱۴۰۳/۰۲/۳۰
انجمن جهانی فولاد در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد:

تولید سالیانه فولاد خام ایران از مرز ۳۱ میلیون تُن گذشت

صنایع فولاد سازی ایران «دسامبر» امسال با تولید ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تُن فولاد خام به رکورد تولید سالیانه ۳۱ میلیون و یکصد هزار تُن رسید.
تولید سالیانه فولاد خام ایران از مرز ۳۱ میلیون تُن گذشت

به گزارش اخبار ساخته ها؛ انجمن جهانی فولاد در گزارش میزان تولید جهانی فولاد خام برای ماه «دسامبر» ۲۰۲۳ میلادی (۱۰ آذر تا ۱۰ دی ۱۴۰۲) ۱۳۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تُن اعلام کرد که ۵.۳ درصد نسبت به تولید «دسامبر» سال ۲۰۲۲ کاهش داشته است.

این سند که بر اساس اطلاعات گزارش شده ۷۱ کشور تولید کننده فولاد به این انجمن گردآوری شده است، نشان می‌دهد که با وجود کاهش تولید ۲ کشور چین و آلمان در دسامبر امسال، بقیه کشورهای تولید کننده اصلی فولاد جهان شامل ژاپن، هند، آمریکا، روسیه، کره جنوبی، ترکیه، برزیل و ایران در ماه «دسامبر» امسال نسبت به همین ماه در سال گذشته رُشد تولید را تجربه کرده‌اند که ایران پس از ترکیه بیشترین رشد تولید را در بین ۱۰ تولید کننده برتر جهان داشته است.

گزارش انجمن جهانی فولاد حکایت از رُشد نقطه‌به‌نقطه ۱۲.۱ درصدی تولید فولاد ایران در ماه «دسامبر» دارد

براساس این گزارش، صنعت فولاد ایران با ثبت تولید ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تُن فولاد خام در ماه «دسامبر»، از نظر میزان تولید ماهیانه در رتبه هشتم فولادسازان برتر جهان قرار دارد هرچند که از نظر تولید کل در ۱۲ ماهه منتهی به «دسامبر»، ایران با تولید ۳۱ میلیون و یکصد هزار تُن کماکان دهمین فولادساز برتر جهان است.

تولید ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تُنی فولاد خام در «دسامبر» امسال (۱۰ آذر تا ۱۰ دی۱۴۰۲) بار دیگر نشان داد، در صورت نبود محدودیت تامین برق و گاز، صنایع فولاد ایران این ظرفیت را دارد که به رتبه هشتم و یا حتی هفتم برترین فولادسازان جهان صعود کند.

ایران همچنان در میان ۱۰ فولادساز برتر جهان است

بر اساس آخرین گزارش «میزان تولید جهانی فولاد خام» تهیه شده توسط انجمن جهانی فولاد، تولید فولاد ایران در ۱۲ ماه منتهی به انتهای «دسامبر» ۲۰۲۳ به ۳۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تُن رسید و ایران همچنان در میان ۱۰ فولادساز برتر جهان قرار دارد.

نزدیک‌ترین رقیبان ایران بین ۱۰ فولادساز برتر جهان به ترتیب برزیل، ترکیه و آلمان هستند، ب به طوری‌ که در ۱۲ ماهه ۲۰۲۳، برزیل با تولید ۳۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تُن، ترکیه با تولید ۳۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تُن و آلمان با تولید ۳۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تُن فولاد خام، رتبه های هفتم تا نهم تولید فولاد خام جهان را به خود اختصاص دادند.

درصد تغییرات میزان تولید فولاد در ماه‌ «دسامبر» سال ۲۰۲۳ نسبت به همین ماه در سال پیش از آن نشان می‌دهد: بیشترین افزایش مربوط به ۲ کشور ترکیه و ایران است که ترکیه رُشد ۲۱.۲ درصدی و ایران رُشد ۱۲.۱ درصدی را تجربه کردند و در رتبه های بعدی هند با ۹.۵ درصد و ایلات متحده با افزایش ۷.۶ درصد و پس از آن روسیه با ۴.۳ درصد افزایش تولید در جایگاه‌های بعدی بیشترین «افزایش نقطه به نقطه» در مقایسه ماه «دسامبر» امسال نسبت به ماه «دسامبر» سال قبل قرار دارند.

۵۹ درصد فولاد خام تولید شده خاورمیانه در ایران تولید می‌شود

کشورهای تولید کننده فولاد در خاورمیانه که شامل ایران، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی هستند، «دسامبر» امسال در مجموع چهار میلیون و ۹۰۰ هزار تُن فولاد خام تولید کردند که ۹.۶ درصد افزایش نسبت به تولید ماه «دسامبر» ۲۰۲۲ را نشان می‌دهد و ۵۹ درصد فولاد خام تولید شده در خاورمیانه از آن جمهوری اسلامی ایران است.

کارشناسان بر این باورند که افزایش ۱۲.۱ درصدی تولید فولاد خام ایران در ماه «دسامبر» امسال نسبت به همین ماه در سال پیش، عامل اصلی افزایش ۹.۶ درصدی تولید فولاد خاورمیانه است، زیرا حدود ۲ سوم فولاد تولیدی در خاورمیانه در ایران تولید می‌شود.

انتهای پیام/

برچسب ها

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید