۱۴۰۳/۰۵/۰۲

تورم اجاره ۵۲ درصد شد!

گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن تهران در فروردین سال 1403 حاکی از آن است که رشد نقطه به نقطه شاخص اجاره در تهران بالغ بر 45.2 درصد بوده است.
تورم اجاره ۵۲ درصد شد!

به گزارش اخبار ساخته ها؛ روز گذشته بانک مرکزی گزارش تحولات بازار مسکن تهران طی فروردین 1403 را منتشر کرد.

بر این اساس طی این بازه یک ماهه، متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران، 81 میلیون و 630 هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل 0.2 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 22.9 درصد افزایش داشته است.

تحولات بازار اجاره در فروردین 1403

بخشی از گزارش ماهانه بانک مرکزی به بازار اجاره اختصاص دارد. بر اساس این گزارش، شاخص اجاره‌بها در شهر تهران و کل مناطق شهری در فروردین‌ماه نسبت به ماه پیش از آن، رشد یکسان و معادل 0.2 درصد داشته است. 

همچنین در ماه ابتدایی سال 1403، رشد نقطه به نقطه شاخص اجاره در مناطق شهری معادل 52.4 درصد و در تهران بالغ بر 45.2 درصد بوده است.

بازار اجاره راه خود را از بازار مسکن جدا کرد

نموداری که بانک مرکزی از روند بازار اجاره از فروردین ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۳ منتشر کرده، نشان می‌دهد بازار اجاره در برخی مواقع، راه خود را از بازار مسکن جدا کرده است. در این مقطع سه ساله در برخی مواقع قیمت مسکن و شاخص اجاره به موازات یکدیگر حرکت کرده‌اند، اما در چند ماه گذشته، نرخ رشد این دو شاخص به‌طور نسبی از یکدیگر فاصله گرفته‌اند. 

به این ترتیب رشد شاخص اجاره شتاب بیشتری نسبت به شاخص قیمت مسکن در تهران داشته است.

نمودار اجاره بها

کارشناسان و فعالان بازار مسکن پیش‌بینی می‌کنند روند صعود قیمت چه در بازار اجاره و چه در بازار مسکن هنوز به‌طور کامل خود را نشان نداده است.

مشاوران املاک نیز در این راستا معتقد هستند، افزایش قیمت در بازار اجاره طبق قاعده‌ای سنتی در ابتدای خردادماه خود را نشان می‌دهد و رشد نسبی کنونی حاکی از کشف و تثبیت قیمت‌ها و شکل‌گیری یک روند نیست.

مستاجران در سال 1402 تورم بی‌سابقه‌ای را در بازار اجاره تجربه کردند، به‌گونه‌ای که کارشناسان، این مقطع یک ساله را سال سخت مستاجران نام نهادند.

حالا باید دید سیاست‌های دولت، امسال در بازار اجاره چه اثری از خود به جای خواهد گذاشت و این بازار به کدام سو حرکت می‌کند.

انتهای پیام/

منبع خبر: تجارت نیوز

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید