۱۴۰۳/۰۳/۰۵

تهاتر زمین با سرمایه بخش خصوصی

ایجاد تشکل انبوه‌‌ سازان مسکن یک کار حرفه ای است، زیرا مسکن در اقتصاد کشور هم از نظر ایجاد اشتغال و هم از نظر نیاز مردم به آن پیشرو است.
تهاتر زمین با سرمایه بخش خصوصی

به گزارش اخبار ساخته ها؛ بر اساس مذاکراتی که میان بخش خصوصی و دولت صورت گرفته است بخش خصوصی در تلاش است به عنوان بازوی اجرایی دولت همکاری داشته باشد خصوصا با توجه به شعار امسال که توسط مقام معظم رهبری تحت عنوان جهش تولید با مشارکت مردمی ‌‌بود این همکاری ضروری است.

رئیس انجمن انبوه‌‌سازان استان تهران  با بیان این مطالب در خصوص تعامل دولت و بخش خصوصی در زمینه نهضت ملی مسکن گفت: بخش خصوصی مصمم است تا در عملیاتی شدن این شعار نقش ایفا کند و ما درصدد آنیم تا با ایجاد کارگروه‌‌هایی مشارکت مردمی ‌‌را در ساخت مسکن عملی کنیم به همین دلیل اگر نتوانیم در قالب ایجاد تشکل به فعالیت‌‌های انفرادی مردم در زمینه ساخت مسکن انسجام دهیم در خصوص صنعت ساختمان نمی‌توانیم این شعار را عملیاتی کنیم.

ایجاد تشکل انبوه‌‌سازان مسکن و ساختمان یک کار کاملا حرفه‌‌ای و دقیق است، زیرا مسکن در اقتصاد کشور هم از نظر ایجاد اشتغال و هم از نظر نیاز مردم به آن پیشرو است و ما باید روی ساخت مسکن با نظر کارشناسی برنامه‌‌ریزی‌‌های دقیقی انجام دهیم. وی در خصوص مشکلات نهضت ملی مسکن متذکر شد: تامین منابع مالی یکی از مشکلات جدی نهضت ملی مسکن است، متاسفانه با توجه به تورم روز‌افزونی که در کشور شاهد آن هستیم عدم‌تامین مالی مناسب برای ادامه اجرای این طرح کار بسیار دشواری است که امیدواریم دولت بتواند با ثابت نگه داشتن تورم یا کاهشی کردن تورم از یکسو و از سوی دیگر تامین به موقع منابع مالی این مشکل را حل کند. ایرج رهبر ادامه داد: متقاضیان مسکن ملی از لحاظ مالی توانمند نیستند به همین دلیل دولت تسهیلات بانکی برای خرید مسکن نهضت ملی را از ۱۵۰‌میلیون تومان به ۵۰۰‌میلیون تومان به طور تدریجی افزایش داد به این دلیل که توان مالی مردم را برای خرید مسکن ملی افزایش دهد تا اجرای طرح طولانی نشود.  وی گفت: از طرفی بخشی از تامین مالی این طرح از طرف متقاضی باید انجام شود که با عنوان آورده متقاضی تلقی می‌شود، اما با توجه به مشکلات اقتصادی کشور و تورم موجود، تامین به موقع آن توسط مردم امکان‌‌پذیر نیست همچنین تامین مبلغ موردنیاز برای ساخت واحد مسکونی هم توسط مردم عملی نیست و همه این مشکلات منجر به طولانی شدن اجرای این طرح می‌شود. رهبر تاکید کرد: ما به دلیل وجود این مشکلات به دولت این پیشنهاد را کردیم تا از ظرفیت مالی بخش خصوصی به صورت مشارکتی استفاده کند و طی مذاکراتی که انجام شد قرار بر این شد تا شیوه‌‌نامه‌‌هایی برای بخش خصوصی تنظیم شود که در آن مشارکت بخش خصوصی و تامین منابع مالی آن تعریف شود که با ورود سرمایه بخش‌‌خصوصی در این طرح اجرایی شدن آن بسیار هموار خواهد شد.

تهاتر زمین با سرمایه بخش خصوصی

وی در خصوص جزئیات این شیوه‌‌نامه گفت: ما پیشنهاد کردیم تا از طریق صندوق توسعه ملی اعتباری در اختیار بانک‌ها قرار گیرد تا بتوانند با سود کمتر و اقساط بیشتر کار را برای بخش خصوصی هموار کنند از طرفی ما به عنوان بخش خصوصی حاضر به تهاتر سرمایه خود با زمین هستیم تا در این طرح مشارکت کنیم. وی خاطرنشان کرد: اگر دولت زمین در اختیار بخش خصوصی قرار دهد این زمین هم در صنعت ساخت‌وساز کشور مصرف می‌شود و همین موجب افزایش ساخت مسکن در کشور خواهد شد. ایرج رهبر در ادامه عنوان کرد: بازسازی بافت‌‌های فرسوده می‌تواند به عنوان یک طرح تشویقی برای بخش خصوصی قرار بگیرد به شرط آنکه دولت توسط ارگان‌‌های خود تضمین خرید آن را به بخش خصوصی بدهد.  وی ادامه داد: یکی دیگر از پیشنهادهای ما برای اجرای بهتر طرح نهضت ملی مسکن اعتباری است که کارفرما می‌تواند به کارخانه‌‌های تولیدکننده از جمله فولاد و سایر نهاده‌‌های تولید بدهد که با این کار مواد اولیه به‌‌دست سازنده برسد و پرداخت آن به صورت تضمینی باشد.

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید