۱۴۰۲/۰۹/۲۰
مدیرعامل بورس تهران گفت:

تلاش بورس تهران برای پذیرش شرکت‌های حوزه فناورانه

به همت بورس کرمانشاه یکی از شرکت‌های دانش بنیان در حوزه سوخت سبز با درخواست تامین مالی به مبلغ ۳۵۰۰ میلیارد تومان، مورد موافقت اصولی قرار گرفت.
تلاش بورس تهران برای پذیرش شرکت‌های حوزه فناورانه

به گزارش اخبار ساخته ها؛ به نقل از­­ روابط عمومی و امور بین الملل بورس تهران ، محمود گودرزی در نخستین همایش ملی اقتصاد هوشمند و توسعه مالی ضمن بیان مطلب فوق، به ایجاد گفتمان بین بازار سرمایه و شرکت های دانش بنیان اشاره کرد و گفت: این همایش امتداد دیدگاهی است که ما از سال قبل در 22 تیرماه ­با همایش شرکت های دانش بنیان آغاز کردیم، فکر می‌کنم که این ایجاد گفتمان بین بازار سرمایه و شرکت های دانش بنیان برای همه ما بسیار رونق بخش خواهد بود و انشاالله به غنای کار ما ­اضافه خواهد کرد.

گودرزی چرایی رویکرد بورس تهران در خصوص توجه به شرکت های فناورانه را در همین نکته نهفته دانست. ­الان که با هم صحبت می کنیم 4 شرکت از 5 شرکت بزرگ دنیا در حوزه فناوری فعالیت می کنند. ­در سال ۲۰۰۶ از بین پنج شرکت بزرگ دنیا فقط یک شرکت در حوزه فناوری فعال بود.
وی افزود: جالب اینجاست که شرکت‌های دانش‌بنیان و حوزه شرکت های فناوری ­هم در بازارهای سرمایه در رتبه بندی به صورت عجیبی بالا آمده اند و 5 / 22 درصد از وزن شاخص)­s&p) در دنیا و 25 درصد از یورونکست ٍ(Euronext)برای حوزه شرکت های فناورانه است . سال 2021 حدود 5 / 32 درصد از کل عرضه های اولیه تمام بورس های دنیا ، در حوزه شرکت های فناورانه بوده است.
مدیرعامل بورس به اثرات انقلاب دیجیتال بر بازارهای مالی اشاره کرد و گفت:، در دنیای برای شرکت های فناورانه تابلویی طراحی نمی کنند. ماهم در بورس تهران به این موضوع فکر نمی کنیم. ­اعتقاد ما این است که شرکت های حوزه فناوری که وارد بازار سرمایه می شوند باید شاخص داشته باشند. ما در بورس تهران عمیقا اعتقاد داریم که این اتفاق باید عملیاتی شود.
وی خاطرنشان کرد: تلاش می کنیم که تا پایان همین ماه یکی از بزرگترین شرکت های حوزه ی اقتصاد دیجیتال را در بورس تهران پذیرش کنیم و تغییر چهره بازار سرمایه با تغییر ذائقه معاملاتی در بازار ممزوج کنیم.
وی اظهار داشت: امیدوارم حاصل ورود شرکت های دانش بنیان در بازار سرمایه ، عمق دانش و تحلیل را به همراه داشته باشد.
مدیرعامل بورس تهران به اعتماد سازی بین حکمرانی اقتصادی و شرکت های دانش بنیان تاکید کرد و گفت: رویکرد جدید سازمان بورس و بورس تهران برای برداشتن دیوار بلند بی اعتمادی بین حکمرانی اقتصادی با برخی شرکت های دانش بنیان است. ان شاء الله برگزاری این همایش ها به بهبود این وضعیت کمک می کند.
گودرزی به طراحی و معرفی ابزارهای نوین مالی اشاره کرد و گفت: از ابتدای اسفند که روند جریان بازار سرمایه و جریان ورود نقدینگی به بازار تقویت شده، ­بورس تهران تلاش های بسیار مستمر و روزانه ای را داشته که ابزار های نوین مالی زودتر به نتیجه برسند. یک از این ابزار ها اوراق آتی تک سهم و دیگری هم صندوق پوشش ریسک می باشد که به زودی اجرایی خواهد شد.
وی به تلاش های تالار های منطقه ای برای معرفی و بهره مندی از فرصت های استان ها اشاره کرد و گفت: اتفاق جدید دیگری که در بورس تهران رقم خورده است، سفرهای استانی است که از سال گذشته با کرمانشاه آغاز شد. متاسفانه سال های گذشته در شناسایی توانمندی ها، فرصت ها و امکانات استان ها و مراکز استان ها ضعف وجود داشته است. اما بورس منطقه ای کرمانشاه اولین شرکت سهامی عام پروژه که شرکت دانش بنیان است را به بورس تهران معرفی کرده است.
گودرزی ادامه داد: روز گذشته هیات پذیرش بورس تهران با تامین مالی 3500 میلیارد تومانی اولین شرکت سهامی عام پروژه که یک شرکت دانش بنیان در حوزه سوخت و طراحی سوخت سبز بیو اتانول فعالیت می کند موافقت کرد و به زودی کارهای آن انجام می شود .
مدیرعامل بورس تهران به رفتار بازار سرمایه در روزهای اخیر اشاره و خاطرنشان کرد: ­به نظر من رفتار بازار واکنش هیجانی است و امیدوارم سرمایه گذاران محترم به خصوص سرمایه گذارانی که با سرمایه اندک وارد بازار می شوند با هیجانات تصمیم نگیرند زیرا قطعا پشیمان روزهای آینده خواهند بود.
مدیرعامل بورس تهران توصیه کرد: سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری به نهادهای مالی دارای مجوز از سازمان بورس­ مراجعه کنند و تحلیل های آنها را ملاک تصمیم گیری خودشان قرار دهند.
وی با ابراز امیدواری که این مسیر سالانه ادامه یابد و ورود شرکت های دانش بنیان به بازار سرمایه به یک روال عادی تبدیل شود، اظهار داشت: در پایان از دست اندرکاران برگزاری این همایش بسیار تشکر می کنم و امیدوارم مسیر ایجاد گفتمان را در تیرماه با بحث حاکمیت شرکتی در حوزه شرکت های دانش بنیان و سایر ناشران بورسی ادامه دهیم.

انتهای پیام/

برچسب ها

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید