۱۴۰۳/۰۲/۳۰

تصویب ساخت سینما در شهرهای پرجمعیت کشور با اعتبارات دولتی

رئیس سازمان سینمایی گفت: احداث سینما در همه شهرستان‌های با جمعیت بالای ۱۰۰ هزار نفری کشور، با تامین اعتبار دولتی مصوب شد.
تصویب ساخت سینما در شهرهای پرجمعیت کشور با اعتبارات دولتی

به گزارش اخبار ساخته ها؛ محمد خزاعی شامگاه دوشنبه در دیدار با اهالی سینمای فارس، اعلام کرد: براساس این مصوبه همه شهر پرجمعیت کشور که فاقد سالن سینما هستند با اعتبارات دولتی از این زیرساخت فرهنگی بهره‌مند می‌شوند که چنین مصوبه‌ای در تاریخ بیش از چهل ساله انقلاب اسلامی بی‌نظیز است.

وی با بیان اینکه با این مصوبه کمبود زیرساخت‌های سینمایی کشور مرتفع می‌شوذ، افزود: در احداث سینما رویکرد سارمان سینمایی ایجاد سالن سینمای استاندارد است و وعده داده‌ایم تا ۱۴۰۱ یکهزار سالن سینما در سطح کشور وجود داشته باشد.
خراعی ادامه داد: پیش از دولت سیزدهم تنها ۵۷۰ سالن سینما در کشور وجود داشت در حالی که اکنون طی تنها ۲ سال ۲۳۰ سالن جدید بهره‌برداری شده است.
رئیس سازمان سینمایی اظهار کرد: برخی افراد ساخت سالن سینما را نقد می‌کنند در حالی که بسیاری از بحث ها بر سر نوبت اکران ناشی از کمبود زیرساخت‌های سینمایی که اگر حل شود تولید فیلم نیز رونق می‌گیرد.
خزاعی گفت: امروز سینما را به گفت‌وگوی ملی تبدیل کرده‌ایم و برای تقویت این صنعت و زیرساخت‌های سینمایی با استانداران و مسئولان دولتی گفت و گو می‌کنیم.

سینمای ایران در جهان اسلام اول است
رئیس سازمان سینمایی بیان کرد: امروز در قضاوت درباره صنعت سینما، ایران در میان کشورهای جهان اسلام رتبه نخست را دارد و در سطح جهان نیز رتبه ۱۰ تا دوازدهم دنیا را در اختیار دارد.
وی یادآور شد: زیرساخت‌های سینمایی ایران چنانکه شایسته صنعت سینمای آن است رشد نکرده بود؛ در حالی که ترکیه فاقد صنعت سینما است، سه هزار سالن سینما دارد و روسیه که سینمای آن در اندازه ایران رشد نکرده ۶ هزار سالن سینما دارد.
خزاعی افزود: در این دوره تقویت این زیرساخت را به طور جدی دنبال می‌کنیم و در استانها با حوزه هنری، سرمایه گذار خصوصی و هر بخشی که توان کمک در این زمینه را داشته باشد در حال مذاکره و گفت‌وگو هستیم.
سینمای کشور نونوار می‌شود
رئیس سازمان سینمایی درباره تجهیزات سینمایی استانها نیز گفت: یکهزار و ۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای تجهیزات سینمایی سراسر کشور مصوب شد.
وی ادامه داد: قرار است بخشی از این اعتبار از محل وزارت نفت پرداخت شود که با تخصیص اعتبار تاپایان سال نیازهای تجهیزاتی سینمایی استان‌ها تامین می‌شود.
خزاعی با اذعان به اینکه در ۱۴ سال گذشته هیچ تجهیزی انجام نشده بود، توضیح داد: اکنون نیازهای همه استان‌ها احصا شده و قرار است خرید کلی انجام و به استانها تحویل شود.

جریان‌های سینمایی در استان‌ها در حال شکل‌گیری است
رئیس سازمان سینمایی اظهار کرد: اگر قرار است سینمای ایران پوست انداری کند، باید از استان‎ها به دنبال تحقق آن باشیم چرا که بسیاری از "گوهرهای سینمای کشور" در استان‌ها هستند.
وی افزود: این در حالی است که به دلیل فراهم نشدن شرایط برای انها چنان که باید دیده نشده‌اند، چرا که ۸۰ درصد از سینماگران کشور از شهرستان‌ها برخاسته و با مهاجرت به تهران فعالیت می‌کنند.
خزاعی گفت: در این دوره رویکرد حمایت از جریان سینمای استانها در دستورکار قرار دارد؛ در این مسیر در مرکز گسترش سینما مدیر امور استان‌ها قرار داده شده تا زیرساخت میریتی پاسخگو به سینماگران استانها فراهم شود در حالی که درگذشته این مدیریت تعریف نشده بود.
وی افزود: در حوزه حمایت از فیلمسازان شرایط عادلانه‌ای فراهم شده به این ترتیب که فرخوان داده شد و ۵۰۰ نفر ثبت نام کردند و پس از داوری‌های انجام شده ۸۰ نفر برگزیده شدند که ۵۰ تن از افرادی که پروانه کارگردانی خود را گرفتند از استان‌های غیراز تهران بودند.
خزاعی اظهار کرد: این فرصتی بود که در اختیار فیلم‌سازان استانی قرار ادده شد و امسال نیز همین روند ادامه خواهد داشت.
رئیس سازمان سنمایی ادامه داد: درباره فعالیت تهیه کنندگان در استانها نیز با اتحادیه تهیه کنندگان توافق شده تا برای نخستین بار تهیه کنندکان استانی به شرطی که در استان خود و با استان استانی فیلم بسازند، مجوز تهیه کنندگی دریافت کنندو
وی اذعان کرد: این در حالی است که تا کنون همه راه‌ها برای فیلمسازان به تهران ختم می‌شد ئ این هزینه تولید فیلم را برای سینماگران استانها افزایش می‌داد.
حمایت از فیلمسازان تحول یافته اما هنوز کافی نیست
خزاعی با اشاره به سفرهای استانی خود در یکسال گذشته، گفت: به هر استان که می روم دست‌کم پنج فیلمساز حرفه ای میبینم و با توجه به این ظرفیت‌های، حمایت‌های فیلمسازی کافی نیست.
وی افزود: با این حال این حمایت ها رشد خوبی یافته و حمایت از فیلمسازان از ۲ محل انجمن سینمای جوانان و بنیاد فارابی انجام می‌شود هرچند اعتبارات کافی نیست.
شیراز شایسته میزبانی از جشنواره ملی و بین المللی سینما است
رئیس سازمان سینمایی گفت:همچنین قرار است جشنواره ملی سینمایی شیراز با موضوع خانواده پس از جلب موافقت شهرداری شیراز و استانداری فارس برنامه ریزی شود تا در صورت امکان از سال آینده آغاز به کار کند.
وی بیان کرد: جشنواره فیلم شیراز با رویکرد خانواده می‌تواند به جشنواره ای بین المللی تبدیل شود و تداوم یابد.
خزاعی اضافه کرد: شیراز شهری فرهنگی و مهد فرهنگ و ادب و هنر است و زیرساخت اقامتی و سینمایی خوبی دارد؛ بنابراین قابلیت میزبانی از یک جشنواره ملی سینمایی را دارد.
رئیس سازمان سینمایی گفت: شیراز در عرصه سینمای جایگاه متفاوتی دارد و هنرمندان شناخته شده ای از جمله امین تارخ ، محمود پاک نیت،مهدی فقیه، حسن پور شیرازی و بسیاری دیگر از هنرمندان و کارکردانان سرشناس برخاسته از این استان هستند.
وی اضافه کرد: با توجه به این جایگاه فارس در عرصه سینما، امکانات و شرایطی که برای این استان تعریف می‌شود، از نظر توزیع زیرساخت‌ها، ارائه مجوزها و جشنواره ها باید متفاوت باشد.

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید