۱۴۰۳/۰۴/۳۰

تدوین بسته جامع تأمین مالی بخش مسکن توسط بانک مسکن

وزیر امور اقتصادی و دارایی از مدیرعامل و اعضای هیات مدیره بانک مسکن خواست، بسته‌ای جامع برای تأمین مالی بخش مسکن کشور آماده کنند.
تدوین بسته جامع تأمین مالی بخش مسکن توسط بانک مسکن

به گزارش اخبار ساخته ها از وزارت اقتصاد، سید احسان خاندوزی طی سخنانی در مجمع عمومی عادی سالیانه بانک مسکن که در محل وزارت اقتصاد برگزار شد، پس از استماع گزارش هیئت مدیره بانک مذکور، ضمن تقدیر از زحمات مسئولان این بانک اظهار داشت: بانک مسکن یکی از بانک‌هایی است که کارآمدی آن خیلی فراتر از یک بانک تخصصی توسعه‌ای صرف بوده و نقشی اساسی در پیشبرد بخش واقعی اقتصاد، ایجاد رضایتمندی اجتماعی و عدالت اجتماعی دارد.

وزیر اقتصاد با اشاره به اهداف و برنامه های دولت سیزدهم در خصوص تأمین مسکن نیازمندان، گفت: توجه به همین دغدغه‌های دولت در خصوص مسکن، خود بخود ضرورت افزایش ضریب کارآمدی بانک مسکن را گوشزد می‌کند و من خیلی امیدوارم که سال پیش رو و سال‌های آینده سال‌هایی باشد که‌ شاهد نقش ویژه این بانک در این راستا باشیم.

رئیس مجمع عمومی بانک مسکن تصریح کرد: یکی از آسیب‌پذیری‌های بانک مسکن در حدود یک سال گذشته، این بود که ما فرصت مدیریتی کمی برای پیشبرد امور داشتیم چرا که متأسفانه دوره اداره بانک بوسیله سرپرست، قدری زیادی طول کشید، در حالی که من خیلی تلاش کردم که این دوره از همان مدت مقرر سه یا چهار ماهه قانونی فراتر نرود.

خاندوزی با ابراز امیدواری برای جبران این عقب ماندگی به واسطه انگیزه سید عباس حسینی مدیر عامل جدید بانک مسکن تأکید کرد: ما در بانک مسکن نیازمند یک برنامه عملیاتی بسیار دقیق، روشن و توأم با وجوه تحولی هستیم.

وی گفت: بانک مسکن یک ذخیره و انباشت تجربه و مدیریت بسیار خوب دارد و بنظرم این یکی از وجوهی است که دلالت دارد بر اینکه باید وضعیت بانک بهتر از شرایط کنونی باشد و بالقوه، انتظار ما نیز از چنین سرمایه های خوبی در بانک مسکن این است که بتوانند با فوریت، نسبت به برنامه ریزی برای تحقق چشم انداز مقطع ۱۴۰۴ (پایان دولت) اقدام کنند و در ادامه، برای مقاطع بعد از آن نیز برنامه‌های عملیاتی تحول گرایانه‌ای را در دستور کار بگذارند که بتواند وضعیت برخی شاخص‌های بانک را که برای ما و شما چندان رضایت بخش نیست، اصلاح کند.

وزیر اقتصاد ادامه داد: یکی از مصادیق نقاط ضعف بانک مسکن، برخی مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری آن در مقایسه با رقبای دیگر بانک در شبکه بانکی است که خوشبختانه اطلاع دارم، هیئت مدیره بانک، برنامه جامعی برای ایجاد تحول در این خصوص دارد.

وی با بیان اینکه در دوره ای، بانک مسکن به لحاظ جذب سپرده های مردمی، دست خیلی پری داشت، عنوان کرد: هم اکنون نیز باید شیوه ها و طرح های خلاقانه، با توجه به تغییر شرایط اقتصادی و نیاز ها و ذائقه‌های مشتریان، در دستور کار بانک قرار گیرد و امروز وقت آن است که شاهد یک طرح و برنامه قوی‌تر در بانک باشیم و این جزو اموری است که باید خیلی تقویت شود.

وزیر اقتصاد یادآور شد: البته ناترازی یا بی‌انضباطی برخی دیگر از بانک‌ها که موجب جذب جریان سپرده‌ها به سمت آنها می‌شود، ارتباطی به عملکرد شما ندارد و اتفاقا برخی بانک های دولتی دیگر که آنها نیز کاملا دارند قانونمند عمل می‌کنند، مثل شما دچار این آسیب شده‌اند.

خاندوزی با ابراز امیدواری برای اصلاح خمیدگی منابع به سمت بانک‌های غیرقانونمند با تدابیر نظارتی بانک مرکزی گفت: به نظرم می‌شود در راستای سیاست‌های جذب منابع، سیاست‌های تسهیلات و سیاست‌های سرمایه گذاری و استفاده کردن از شرکت‌ها و زیرمجموعه بانک و امثالهم ابتکارات خوبی را در دستور کار قرار داد که مجموعا بتواند برخی از عقب ماندگی‌ها را جبران کند.

وزیر اقتصاد در ادمه گفت: به نظرم در چارچوب برنامه‌هایی که دوستان هیئت مدیره بانک مسکن می‌توانند آماده کنند، حتما یک جزء مهم باید این باشد که حاکمیت چگونه می‌تواند به ایفای بهتر نقش بانک مسکن کمک کند به این معنی که انتظارات از بانک، یکسویه نباشد.

خاندوزی عنوان داشت: بنظر من با هدفگذاری و با توقعاتی که در خصوص موضوع تأمین مالی بخش ساخت و ساز و عرضه مسکن و خدمات دیگری چون ودیعه و ... از این بانک وجود دارد، حتما باید تنظیم گر نظام بانکی کشور، به شکل ویژه ای با بانک مسکن، تعامل کند.

وی با بیان اینکه بانک مسکن کاملا در مسیر تحریک بخش واقعی اقتصاد و حوزه تولید و مسکن بعنوان یکی از شعار های دولت قرار داشته و کمترین انحراف را از مسیر مورد انتظار دارد، گفت: به جهات متعددی، باید مقام پولی کشور، تدابیر ویژه‌ای را برای بانک مسکن بیاندیشد تا بتواند به وظایف خودش عمل کند.

وزیر اقتصاد افزود: البته نمی‌توان دست روی دست گذاشت و همه مسایل و موضوعات را به این احاله داد که ما اگر مثلا فلان اجازه خاص و ویژه را می‌داشتیم شرایط مان خیلی بهتر می‌بود؛ بلکه باید یک بخشی را هم در داخل خود بانک تمهید کنیم و واقعا فراتر از روند سود و زیان بانک، مسئله نقش آفرینی بانک و تعاملی است که می‌تواند با سایر ابعاد و ابزارهای بازار سرمایه و بقیه ابزارها داشته باشد.

خاندوزی تصریح کرد: تهیه بسته تأمین مالی مسکن باید یکی از اهداف و اقدامات مجموعه بانک مسکن باشد و تبدیل به یکی از ارکان مهم آن شود.

وی با بیان اینکه، ممکن است در تعریف ابزار های جدید، نیازمند تعامل با بخش‌های دیگر اقتصاد نیز باشیم، عنوان کرد: برای جامعه‌ای که سوال دارد "من منابع خرد خودم را کجا پس انداز کنم که از تورم محفوظ بماند؟" حتما یکی از بهترین پاسخ ها؛ باید بانک مسکن باشد منتهی به شرطی که شما در تعامل با بازار سرمایه، فعالانه بتوانید پیشنهادات خوبی ارائه دهید و چشم انداز امید بخشی برای مردم فراهم کنید.

وزیر اقتصاد ادامه داد: در خود بخش تسهیلات و مشارکت و تولید مسکن و بسیاری اهداف دیگر نیز بانک باید بتواند به نحوی عمل کند که صرفا یک بانکدار منفعل نباشد و خودش در سیاستگذاری تأمین مالی بخش مسکن ایده داشته باشد و اساسا شما باید پیشنهاد ببرید و روی میز وزیر راه و شهرسازی بگذارید.

انتهای پیام/

منبع خبر: ایرنا

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید