۱۴۰۳/۰۵/۰۲

تخلیه حباب صندوق طلا

حباب صندوق‌های طلا در اوج قیمت تخلیه شد.
تخلیه حباب صندوق طلا

به گزارش اخبار ساخته ها؛ سیگنال‏‏‌های بنیادی حامی رشد بهای دارایی‏‏‌های طلایی بورسی است؛ اما فعالان بازار در خصوص استمرار این جریان رشد قیمت تردید دارند و این موضوع باعث می‌شود تا فاصله نرخ معامله صندوق طلا و نرخ ابطال به‌شدت کاهش یابد.

ظرف ساعات ابتدایی بازگشایی بازار، هر واحد صندوق طلای لوتوس به‌‌‌عنوان پرمعامله‌‌‌ترین صندوق طلای بورسی با نرخی در محدوده 23‌هزار و 799تومان معامله شد که این رقم حدود 0.07‌درصد بالاتر از نرخ ابطال هر واحد صندوق طلا بود. کاهش فاصله نرخ معامله صندوق طلا و قیمت ابطال آن به مفهوم تخلیه حباب قیمتی این دارایی است. سیگنال‌‌‌های بنیادی حاکم بر معاملات دارایی‌‌‌های طلایی در مجموع حامی رشد نرخ است؛ اما تخلیه حباب صندوق‌های طلا از آن حکایت دارد که معامله‌‌‌گران این بازار با دیده تردید این جریان افزایشی را دنبال می‌کنند. افزایش انتظارات تورمی و صعود نرخ ارز باعث شده تا به شکل مستمر بر ارزش دارایی‌‌‌های طلایی افزوده شود؛ اما تخلیه حباب صندوق طلا از آن حکایت دارد که فعالان این بازار در خصوص استمرار این جریان رشد مردد هستند و معاملات خود را در نرخی نزدیک به نرخ ابطال انجام می‌دهند.

رکوردشکنی دارایی‌‌‌های طلایی ادامه‌‌‌دار شد

صعود بهای هر اونس طلا در بازار جهانی همزمان با رشد نرخ ارز در بازار آزاد باعث شده تا ظرف روزهای اخیر ارزش دارایی‌‌‌های طلایی به سقف رکورد تاریخی خود صعود کند. صندوق‌های طلا نیز از این قاعده مستثنی نبودند و ارزش هر واحد صندوق طلا، ظرف روزهای اخیر با رکوردشکنی قیمتی پی‌‌‌درپی مواجه شد؛ به نحوی که ظرف روز دوشنبه 21اسفندماه، هر واحد صندوق طلای لوتوس با حداکثر نرخ 23‌هزار و 999تومان معامله شد. البته قیمت پایانی این دارایی در این روز 23‌هزار و 790تومان بود.

ظرف ساعات ابتدایی بازگشایی معاملات صندوق طلا ظرف روز گذشته، این دارایی‌‌‌ها نوسان رفت‌‌‌وبرگشتی محدودی را در رینگ مالی بورس‌کالای ایران به ثبت رساندند. در حالی که عقبگرد بهای طلا در بازار جهانی، سیگنال کاهشی برای دارایی‌‌‌های طلایی داخلی به همراه داشت، تلاش دلار برای رشد نرخ در بازار آزاد، این سیگنال کاهشی را خنثی کرد. با وجود این، برآیند سیگنال‌‌‌های حاکم بر این بازار افزایشی اما با شدت اثرگذاری محدودی بود و همین موضوع باعث شد تا در این روز هر واحد صندوق طلا رشد نرخ محدودی را به ثبت برساند.

طلای جهانی عقب نشست

نوسان بهای طلا در بازار جهانی ظرف روز گذشته برابر سه‌‌‌شنبه 22اسفندماه کاهشی شد؛ به نحوی که هر اونس طلا در معاملات آتی کامکس آمریکا کانال قیمتی 2‌هزار و 180دلاری را از دست داد و تا اواسط این روز با ثبت کاهش روزانه 0.3درصدی با نرخ 2‌هزار و 176دلار به ازای هر اونس معامله شد. بخشی از این عقب‌‌‌نشینی قیمتی در آستانه انتشار داده‌‌‌های تورمی آمریکا رقم خورد. ظرف ساعات پایانی این روز شاخص قیمت مصرف‌کننده ایالات‌متحده آمریکا منتشر می‌شود؛ تحلیلگران شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز رشد 3.1درصدی را برای این شاخص برآورد کرده‌‌‌اند. نتیجه این داده می‌‌‌تواند بر چشم‌‌‌انداز سیاست‌‌‌های پولی فدرال‌رزرو تاثیر بگذارد.

 

جهش 115 درصدی ارزش

ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری بورسی از ابتدای امسال تا پایان هفته منتهی به ‌روز جمعه دهم اسفندماه به 631‌هزار میلیارد ریال رسید که این رقم نسبت به ارزش معاملات این بازار در زمان مشابه سال قبل (سال 1401) جهش 115درصدی داشت. همچنین از ابتدای امسال تا دهم اسفندماه امسال بالغ بر 18857میلیون قرارداد صندوق از رینگ مالی بورس‌کالا معامله شد که تعداد قراردادهای معامله‌شده از طریق این بازار نسبت به دوره مشابه سال قبل جهش 140درصدی را به ثبت رساند.

افزایش تعداد صندوق‌های سرمایه‌گذاری ظرف سال‌جاری و افزایش انتظارات تورمی باعث شد تا بخشی از نقدینگی سرگردان رهسپار رینگ مالی بورس‌کالا شود و صندوق‌های سرمایه‌گذاری به‌‌‌عنوان یکی از دارایی‌‌‌های کم‌‌‌ریسک‌‌‌ بورسی توانستند بخش عظیمی از این نقدینگی را جذب کنند. در حالی ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری از ابتدای امسال تا روز 10اسفند از 631‌هزار میلیارد ریال عبور کرد که ارزش کل بازار مالی در این زمان برابر 940‌هزار میلیارد ریال بود. بنابراین صندوق‌های سرمایه‌گذاری حدود 65‌درصد نقدینگی روانه‌شده به بازار مالی بورس‌کالا را جذب کرده‌‌‌اند.

انتهای پیام/

منبع خبر: دنیای اقتصاد

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید