۱۴۰۳/۰۳/۲۹

تخصیص پروژه به ۸ هزار و ۵۰۰ متقاضی مسکن ملی در زنجان

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان گفت: بیش از 8 و ۵۰۰ نفر از متقاضیان نهضت ملی مسکن در زنجان هنوز تعیین تکلیف نشدند.
تخصیص پروژه به ۸ هزار و ۵۰۰ متقاضی مسکن ملی در زنجان

به گزارش اخبار ساخته ها؛ اصغر اسماعیلی، مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه سهم استان از برنامه چهار ساله ساخت مسکن ملی ۶۸ هزار و ۱۱۲ واحد مسکونی است، اظهار کرد: سهم استان در این برنامه در چهار قالب خودمالکی، بازآفرینی شهری، حمایتی و همچنین روستایی اجرا خواهد شد. 

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان افزود: برنامه تولید مسکن شهری در قالب بخش خصوصی و خود مالکی استان ۱۲ هزار و ۲۸ واحد مسکونی مشخص شده و در محلات هدف بازآفرینی شهری ۹ هزار و ۲۱ واحد مسکونی و در بخش روستایی هم ۲۰ هزار واحد مسکونی است. 

 وی گفت: سهم کل استان از برنامه چهار ساله تولید مسکن شهری در قالب مسکن حمایتی توسط دولت ۲۷ هزار و ۶۳ واحد مسکونی تعیین شده است. 

اسماعیلی بیان داشت: میانگین پیشرفت پروژه‌های نهضت ملی مسکن در استان حدود ۵۵ درصد است و ساخت و ساز با سرعت خوبی انجام می‌شود. 

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان ادامه داد: از مجموع بیش از ۲۷ هزار واحد مسکونی در استان، ساخت حدود ۱۸ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی آغاز شده که از این تعداد ۱۴ هزار و ۵۰۰ واحد در شهر زنجان و مابقی در سایر شهرستان‌های استان در حال ساخت است. 

وی تاکید کرد: بنیاد مسکن ساخت مسکن روستایی در استان را بر عهده دارد و ساخت مسکن در بخش شهری در قالب خودمالکی و بافت فرسوده از تسهیلات بانکی بهره‌مند می‌شوند.  

بخش اعظمی از پروژه‌های نهضت ملی مسکن در شهر زنجان اجرا می‌شود 

اسماعیلی با بیان اینکه بخش اعظمی از پروژه‌های نهضت ملی مسکن در شهر زنجان اجرا می‌شود، افزود: با توجه به آغاز عملیات اجرایی پروژه‌ها پیشرفت فیزیکی آنها هم متفاوت است. 

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان در پاسخ به سوال یکی از متقاضیان در خصوص عدم تخصیص پروژه،گفت: بیش از 8 هزار و ۵۰۰ نفر از متقاضیان نهضت ملی مسکن در زنجان که هنوز تعیین تکلیف نشدند در نیمه دوم سال‌جاری تخصیص پروژه خواهند شد و در قالب گروه ساخت چهار نفره زمین رایگان در اختیارشان قرار می‌گیرد و همانند طرح نهضت ملی مسکن از تسهیلات بانکی استفاده خواهند کرد ولی ساخت بر عهده خود متقاضیان است. 

وی با بیان اینکه عمده مشکل در اجرای پروژه‌های نهضت ملی مسکن در سطح کشور و در استان تامین زمین است، افزود: نبود زمین باعث شد تا تعدادی از متقاضیان در استان تخصیص پروژه نشوند، ولی از ابتدای سال‌جاری در بخشی از اراضی غرب زنجان زمین خریداری شده و به متقاضیان جامانده تخصیص داده خواهد شد. 

اسماعیلی ادامه داد: با توجه به تناسب میزان پیشرفت فیزیکی ساخت پروژه‌های نهضت ملی مسکن در استان به اجرای خدمات در بخش روبنایی و زیربنایی توجه شده تا پیشرفت فیزیکی هم در این بخش‌ها متعادل باشد و متقاضیان در هنگام سکونت مشکلی نداشته باشند.  

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان با بیان اینکه اجرای طرح قانون جوانی جمعیت و خانواده از تاکیدات مقام معظم رهبری و رئیس جمهور است،گفت: در این راستا با توجه به ابلاغ جدید از سوی وزارت راه و شهرسازی در خصوص تاریخ استفاده از مزایای قانون یادشده, شمولیت قانون مذکور از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۴۰۰(زمان ابلاغ قانون) به ۲۴ مهرماه سال ۱۴۰۰(زمان تصویب قانون) تغییر یافت.  

وی تصریح کرد: خانواده‌هایی که تاریخ تولد فرزند سوم آنان همزمان یا پس از زمان تصویب قانون جوانی جمعیت یعنی از ۲۴ مهرماه۱۴۰۰ باشد، مشمول قانون یاد شده خواهندبود و در این قانون برای متقاضیان طرح یاد شده، فرم (ج) قرمز به استناد قانون و برای فرزند سوم به بالا، سبز شده و می‌توانند مجدد از تسهیلات دولتی در حوزه زمین و مسکن استفاده کنند. 

اسماعیلی، تصریح کرد: متقاضیان برای ثبت‌نام در طرح مذکور به سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن به نشانی آدرس saman.mrud.ir مراجعه کنند. 

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان افزود: در سفر وزیر راه و شهرسازی به استان طی هفته گذشته توفیقات خوبی برای استان رقم خورد و مصوب شد پروژه‌های نهضت ملی مسکن در زنجان که بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند، متمم ۲۰۰میلیون تومانی برای وام‌های قبلی از ۳۵۰ میلیون تومان به ۵۵۰ میلیون تومان افزایش یابد.  

زمین دولتی در شهرستان خرمدره وجود ندارد  

وی یادآور شد: فرآیند انعقاد قرارداد با متقاضیان برای پروژه‌های نهضت ملی مسکن در زنجان که پیشرفت فیزیکی مذکور را دارند در حال انجام است و این پروژه ها به بانک‌ها معرفی شدند و بانک‌ها هم با سازندگان در حال انجام عقد قرار داد هستند. 

اسماعیلی با بیان اینکه کاهش درصد بیمه استانی نیست،گفت: در سفر وزیر راه و شهرسازی به استان بحث کاهش بیمه مطرح شده که امیدواریم با کاهش درصد بیمه، قیمت نهایی پروژه‌های نهضت ملی هم کاهش یابد.  

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان با تاکید بر اینکه قیمت نهایی پروژه‌ها با توجه به زمان آغاز پروژه‌ها متفاوت است، ادامه داد: در هنگام تحویل نهایی واحدهای مسکونی دیگر مبلغی از متقاضیان دریافت نمی‌شود.  

وی با بیان اینکه در شهرستان خرمدره زمین دولتی نداریم،گفت: در این شهرستان به علت وجود باغات و خاک درجه یک و 2، ساخت مسکن ملی در خاک درجه یک ممنوع است و در این راستا محدودیت وجود دارد و با هماهنگی بنیاد مستضعفان اراضی در این شهرستان خریداری شده و مسکن ملی ساخته خواهد شد. 

اسماعیلی با اشاره به سوال یکی از متقاضیان در خصوص توقف اجرای ساخت پروژه‌های نهضت ملی مسکن در سایت مهرآراء زنجان،افزود: به علت مشکلات توپوگرافی زمین، بخشی از مشکل حل شده و به امید خدا اجرای پروژه سرعت می‌گیرد.

انتهای پیام/

منبع خبر: فارس

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید