۱۴۰۲/۰۷/۰۴

تابلوهزار رنگ طبیعت

گاهی طبیعت در دل بخش های کویری و خشک زمین دست به اعجاز زده و منظره هایی بی نظیر و تکرار نشدنی را خلق کرده است.
تابلوهزار رنگ طبیعت

 به گزارش اخبارساخته ها؛ یکی از معجزات طبیعت، چشمه هفت رنگ مجن شاهرود بوده که به دلیل واقع شدن در منطقه کویری استان سمنان، بسیار شگفت انگیز و زیبا است.

چشمه هفت رنگ مجن کجاست؟

در فاصله ۵ کیلومتری جنوب شرق روستای تاریخی تاش و در ۲۷ کیلومتری شمال غربی شاهرود،  چشمه ای زیبا با ویژگی های منحصر به فرد با نام چشمه هفت رنگ وجود دارد.

دست هنرمند طبیعت در این مکان ترکیبی خارق العاده از زیبایی را به نمایش گذاشته است. در این مکان نظر به هر طرف که میگردد، رنگ می بیند و رنگ.

گویی رنگ ها در خلق این بوم طبیعی نقاشی با یکدیگر تبانی کرده تا تابلویی عظیم و سرشار از زیبایی و رنگ را به هر بازدید کننده ای هدیه دهند.

منطقه چشمه هفت‌رنگ شاهرود دارای اقلیم و آب و هوای سرد و نیمه خشک است و از تنوع گیاهی مختلفی از جمله گونه‌های جنگلی برخوردار می‌باشد. همچنین این منطقه به واسطه کوهستانی بودن و وجود باغات و طبیعت دست نخورده، دارای تنوع جانوری خوبی به ویژه در بخش پرندگان است.

چشمه هفت رنگ با آب دهی حدود ۲۲ لیتر بر ثانیه در دامنه کوه شاهوار از دل سنگ ها به بیرون جاری می شود.

ترکیب آب این چشمه ها گوگردی بوده و در مسیر حرکت خود رنگ های زیبا و فراوانی را به نمایش می گذارد. وجه تسمیه چشمه هفت‌رنگ به واسطه عبور آب چشمه‌های منطقه از مواد معدنی گوناگون که به رنگ‌های مختلف دیده می شوند، مشخص گردیده است.

چشمه هفت رنگ شاهرود

چشمه هفت رنگ شاهرود

دلیل وجود رنگ های متنوع در این منطقه وجود سنگ ها و رسوبات آهن، ماسه سنگ ها و ذغال سنگ ها در مسیر آب گوگردی چشمه بوده که به سبب اسیدی بودن آب انواع مواد معدنی را در خود حل کرده و در طی عبور از جویبارها، رسوبات را با رنگ های گوناگون در بستر جویبار ها بر جای می گذارد.

دمای آب چشمه هفت رنگ در حدود ۱۳ درجه سانتیگراد بوده و دارای مواد عالی معدنی بسیاری است.

یکی از نکات ویژه و منحصر به فرد این چشمه ترکیب آب شفاف و زلال با آب گوگردی و تیره آن در یکی از بخشهای چشمه بوده و منظره ای زیبا از قدرت خالق را به نمایش می گذارد. رنگ آب این چشمه‌‌ها هر چقدر از محل دورتر می‌‌شوند به سفیدی گراییده تا جایی که جهت استفاده کشاورزی در منطقه گرآب (گرو) اثری از رنگ و بوی آن دیده نمی‌‌شود.

رنگ ها و مناظر زیبای این چشمه به حدی بوده که همه روزه علاقه مندان بسیاری را به سمت خود جذب کرده و گردشگران بسیاری برای بهره مندی از زیبایی های آن به این منطقه سفر می کنند.

چشمه هفت رنگ شاهرود

چشمه هفت رنگ شاهرود

با سفر به چشمه هفت رنگ، پیش از رسیدن به آن بویی خاص به مشام رسیده که به سبب وجود گوگرد فراوان در آب چشمه است.

آب این چشمه ها از روزگاران قدیم به دارا بودن خاصیت دارویی مشهور بوده و همواره از آن برای درمان بیماری های پوستی و استخوانی بهره گرفته می شود. همچنین در این منطقه، چشمه‌‌هایی در حال جوشش است که دارای مواد معدنی جیوه دار بوده و از آنها بخار جیوه بلند می‌شود.

این منطقه به دلیل وجود رنگ ها و رسوبات گوناگون دارای چشم انداز ها و مناظر زیبای طبیعی بسیاری بوده و بی تردید می توان از آن به عنوان یکی از بهترین مناطق طبیعت گردی در ایران نام برد.

انتهای پیام/

منبع خبر: اقامت 24

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید

نظرسنجی
قیمت ها
به نظر شما کدام یک از حیطه های شغلی زیر در بین مهندسین عمران محبوبیت بیشتری دارد؟