۱۴۰۳/۰۴/۲۳
فدراسیون جهانی بورس‌ها اعلام کرد:

بورس‌ تهران و فرابورس در میان پربازده‌ ترین بورس‌ های دنیا

در ۱۰ ماهه سال ۲۰۲۳ ارزش بورس‌ های جهان روند صعودی داشته و بورس ‌های تهران و فرابورس ایران نیز در میان پربازده ‌ترین بورس‌ های دنیا قرار دارند.
بورس‌ تهران و فرابورس در میان پربازده‌ ترین بورس‌ های دنیا

به گزارش اخبار ساخته ها از سازمان بورس، آمارهای فدراسیون جهانی بورس‌ها (WFE) حاکی از آن است که در ۱۰ ماه نخست سال میلادی ۲۰۲۳، بورس‌ تهران و فرابورس ایران با رشد ارزش بازار در میان پربازده‌ترین بورس‌های دنیا جای گرفتند به طوری که در اکتبر امسال ارزش بورس تهران در مقایسه با اکتبر سال گذشته با ۴۷.۹ درصد و ارزش بازار فرابورس ایران در همین مدت ۴۵ درصد افزایش را به ثبت رسانده است.

وضعیت بورس‌های آمریکای شمالی، مرکزی و جنوبی

اطلاعات منتشر شده از سوی (WFE) نشان می‌دهد، در منطقه Americas (آمریکای شمالی، مرکزی، جنوبی) ارزش بورس‌ها در پایان اکتبر ۲۰۲۳ با ۸.۷ درصد رشد نسبت به اکتبر ۲۰۲۲ به بیش از ۴۹.۷ تریلیون دلار رسید که بیشترین میزان ارزش بازار در ماه جولای به میزان بیش از ۵۲.۸ تریلیون دلار و کمترین رقم در ماه فوریه به میزان ۴۷.۶ تریلیون دلار رقم خورده است.

رشد ۲۰ درصدی بورس لیما

در همین حال بورس لیما(پرو) با ۲۰ درصد رشد ارزش بازار نسبت به اکتبر سال گذشته، بالاترین میزان افزایش ارزش بازار را به خود اختصاص داد و بورس جامائیکا با افت ۸.۱ درصدی ارزش، بازنده بزرگ این منطقه بود.

بر اساس گزارش سنا، در منطقه APAC (آسیا-اقیانوسیه) شاهد رشد ۱۰ درصدی ارزش بورس‌ها نسبت به اکتبر گذشته بودیم به طوری که در اکتبر امسال مجموع ارزش بورس‌های این منطقه از مرز ۳۱.۱ تریلیون دلار عبور کرد و بیشترین ارزش بازار این منطقه به میزان بیش از ۳۴.۲ تریلیون دلار در ماه ژانویه و کمترین رقم ارزش بازار آن نیز در ماه اکتبر مشاهده شد.

افزون بر این، در ۱۰ ماهه امسال، بورس کلمبو (سریلانکا) با ۳۹.۷ درصد، بالاترین میزان رشد ارزش بازار را به خود اختصاص داد.

کاهش ۳۳ درصدی ارزش بورس پاکستان

همچنین بورس‌های «هنگ‌کنگ، ژاپن، آلماتی (قزاقستان)، شنژن، تایپه(بورس اوراق بدهی و فرابورس تایوان) و بورس تایوان» شاهد رشد دورقمی ارزش بازار خود در این مدت بودند و بیشترین کاهش ارزش بازار نیز به میزان ۳۳.۲ درصد برای بورس پاکستان ثبت شد.

عملکرد بورس‌ها در اروپا، خاورمیانه و آفریقا

بر اساس این گزارش، در مقایسه با اکتبر سال گذشته، بیشترین رشد ارزش بازار منطقه‌ای به میزان ۱۱.۳ درصد برای منطقه EMEA (اروپا- خاورمیانه- آفریقا) رقم خورد به طوری که در اکتبر ۲۰۲۳ ارزش بورس‌های این منطقه به بیش از ۲۰.۵ تریلیون دلار رسید.

افزون بر این، در ۱۰ ماهه امسال بیشترین ارزش بورس‌های این منطقه به میزان بیش از ۲۲.۹ تریلیون دلار در ماه آوریل ثبت شد و کمترین رقم ارزش بازار به میزان ۲۰.۵ تریلیون دلار مربوط به ماه اکتبر بود.

رشد ۱۱۷۴ درصدی بورس آستانه

بر اساس اطلاعات منتشر شده، در اکتبر ۲۰۲۳ بورس بین‌المللی آستانه با ۱۱۷۴ درصد رشد، بیشترین افزایش ارزش بازار این منطقه و جهان را به خود اختصاص داد و آمارهای بررسی شده از سوی سنا، نشان می‌دهد ارزش بازار این بورس از ۹۸.۵ میلیون دلار در آغاز سال به بیش از ۷۸۵ میلیون دلار در اکتبر رسید و پس از آن، بورس‌های «بوداپست، استانبول و بخارست» به ترتیب با ۷۲.۳ درصد، ۷۱.۸ درصد و ۶۹ درصد بالاترین میزان افزایش ارزش بازار را به خود اختصاص دادند.

گفتنی است، در این بازه زمانی، بورس‌های «بلغارستان، نایروبی و کویت» به ترتیب با ۴۸.۹ درصد، ۴۴.۶ درصد و ۱۴.۷ درصد افت ارزش بازار در این مدت روبه‌رو شدند.

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید