۱۴۰۳/۰۴/۳۰

بررسی صنعت ساختمان در بورس و بازار سرمایه

در بازار بورس روزانه شرکت ها و صنایع مختلفی به عنوان سهم، مورد معامله قرار می گیرند.
بررسی صنعت ساختمان در بورس و بازار سرمایه

 به گزارش اخبارساخته ها؛ در بازار بورس روزانه شرکت ها و صنایع مختلفی به عنوان سهم، مورد معامله قرار می گیرند. هر کدام از این شرکت ها دارای صورت های مالی و وضعیت سودآوری و یا زیان آوری هستند. بررسی دقیق صنایع مختلف در بورس کمک می کند تا معامله گران درک بهتر و منطقی تری نسبت به آنها برای انجام معاملات خود داشته باشند.

در این بین صنعت ساختمانی به عنوان یکی از مهمترین صنایع بورسی معرفی می شود که دارای تعداد زیادی از سهام در بازار بورس ایران می باشد و همواره با اقبال زیادی رو به رو می شود. در این مقاله سعی می کنیم تا به بررسی وضعیت صنعت ساختمانی در بورس ایران بپردازیم و با شرایط حال حاضر آن ها بیشتر آشنا شویم.

نماد ثنوسا: سهام شرکت نوسازی ساختمان تهران که همانطور که از نام آن مشخص است، در نوسازی ساختمان ها مشارکت می کند. در آخرین گزارش 12 ماهه خود به ازای هر سهم 60 ریال سود محقق کرده است.

نماد ثرود:شرکت سرمایه گذاری مسکن زاینده رود که در پروژه های سرمایه گذاری مشارکت دارد و جزو سهام متوسط به لحاظ مقیاس و ارزش دارایی محسوب می شود. این شرکت در آخرین گزارش خود میزان 270 ریال به ازای هر سهم، سود محقق کرده است.

نماد ثباغ: سهام شرکت شهرک سازی باغمیشه که به پروژه های ساخت و توسعه عمرانی اختصاص دارد و به لحاظ مقیاس جزو شرکت های متوسط و کوچک محسوب می شود اما همواره مورد توجه معامله گران بوده است.

صنایع ساختمانی در بورس و نحوه معاملات آن ها

بسیاری از فعالان بازار سرمایه، صنعت ساختمانی و معامات آن ها را زیر نظر می گیرند تا در شرایط مناسب وارد معامله در سهام این صنعت شوند. در بازار بورس، صنعت ساختمانی با عنوان انبوه سازی، املاک و مستغلات معرفی می شود. این سهام شامل شرکت های سرمایه گذاری در حوزه مسکن، انبوه سازی ها و ساخت و سازهای عمرانی است که فرصت سرمایه گذاری در صنعت ساختمانی و عمرانی برای بسیاری از سرمایه گذاران در بورس ایران امکان پذیر می باشد و خرید و فروش این سهام از طریق کارگزاری اقتصاد بیدار که جزو کارگزاری های برتر بورس ایران محسوب می شود، با راه اندازی سامانه bidartrader خود، گامی موثر در ساخت پلتفرم‌ها معاملاتی برداشته است. گرفتن کد بورسی با سامانه اقتصاد بیدار سریع ترین فرآیند را در بین کارگزاری ها دارد.

عوامل موثر بر معاملات سهام ساختمانی

همان طور که عوامل موثری در معاملات بورس ایران دخیل است، عوامل متعددی نیز وجود دارد که می تواند بر معاملات سهام ساختمانی تاثیر گذار باشد. رونق و افزایش میزان ساخت و ساز و افزایش معاملات مسکن، به طور طبیعی تاثیر بسیار مثبتی در روند سهام ساختمانی می گذارد و بالعکس رکود ساخت و رکود اقتصادی در این صنعت می تواند اثرات منفی بگذارد و یا سهام را دچار رکود کند.

آن دسته از سهامی که می توانند در پروژه های مختلف ساخت سرمایه گذاری کنند می توانند سودآوری خوبی داشته باشند و شرایط مناسبی را برای خود مهیا کنند. عرضه و تقاضا در بازار مسکن، ارزش دارایی شرکت ها، میزان فروش و میزان سرمایه گذاری، از عوامل تاثیرگذار بر معاملات ساختمانی ها در بورس شناخته می شوند. بنابراین برای انجام معاملات سودده و پربازده درصنعت ساختمانی بهتر است قبل از اقدام به خرید، میزان سرمایه گذاری در پروژه ها و میزان سودآوری شرکت ها را به طور مداوم بررسی کنیم.

معرفی انواع سهام صنعت ساختمانی

در بازار بورس ایران، هر شرکتی که قابل معامله است با یک نماد بخصوص مشخص می شود. نماد سهام صنایع ساختمانی و انبوه سازی عموما با حرف اول – ث – شروع می شوند. در حال حاضر حدود 30 شرکت ساختمانی در بازار بورس معامله می گردند. به لحاظ مقیاس و اندازه شرکت ها، سهام ساختمانی تقریبا در یک اندازه هستند اما در آنها دو سهم سرمایه گذاری مسکن با نماد ثمسکن و سهم سرمایه گذاری ساخت ایران با نماد وساخت، به لحاظ میزان دارایی و مقیاس شرکت، بزرگترین شرکت های بورسی ساختمانی هستند که به نوعی معاملات در آن ها  بر دیگر شرکت های ساختمانی تاثیر می گذارند.

بورس

نماد ثاخت: شرکت بین المللی توسعه ساختمان که جزو پر بازدید های بازار به شمار می رود و عمدتا در زمینه خرید و فروش ملک و زمین به منظور احداث ساختمان، شهرک و مجتمع های مسکونی فعالیت می کند.

نماد ثشرق: شرکت سرمايه گذاري مسكن شمال شرق که در زمینه پروژه های عمرانی به خصوص تولید انبوه مسکن فعالیت دارد. این شرکت در گزارش 12 ماهه خود برای هر سهم 122 ریال سود محقق کرده است.

نماد ثشاهد: سرمایه گذاری شاهد که در پروژه های مختلف ساخت، ایجاد کارخانجات، انجام عملیات بازرگانی، خرید و فروش سهام شرکت های تولیدی وخدماتی و اوراق بهادار، بررسی های اقتصادی مالی مدیریتی و اجرای طرحهای عمرانی فعالیت می کند و همواره برای بسیاری از فعالان بازار که گروه ساختمانی را رصد می کنند، جزو سهام مهم تلقی می شود و در حال حاضر ارزش بازار آن 53,654  هزار میلیارد ریال است.

 

بسیاری از معامله گران و تحلیلگران بازار بورس، سهام مورد نظر را بر مبنای تحلیل بنیادی مورد سنجش قرار می دهند تا نسبت به ارزش ذاتی سهم و میزان سودآوری آن، تصمیم به خرید یا فروش سهم بگیرند. در صنعت ساختمانی نیز، سهام مورد معامله با ترازنامه ها و صورت های مالی متفاوتی رو به رو هستند که در برخی از آنها میزان سود خوب و در برخی دیگر با میزان زیان مواجه هستیم. رکود بازار مسکن در این مدت باعث شده تا اکثر سهام ساختمانی به مانند گذشته میزان سودسازی بالایی ثبت نکنند.

برای مثال نماد ثاخت بعد از اینکه در بین سال های 90 تا 92 توانست نرخ رشد سود مثبت و قابل قبولی ثبت کند در سال های اخیر و دبین سال های 96 تا 99 با افت سود دهی و رکود نسبی مواجه شده است که می تواند مورد بحث قرار بگیرد.

بررسی سهام با استفاده از تحلیل بنیادی نیز مانند تحلیل تکنیکال نیاز به کسب مهارت و طی دوره های آموزشی دارد. در حال حاضر شرکت ها، موسسات و کارگزاری های مختلفی هستند که خدمات آموزشی خود مثل آموزش تحلیل تکنیکال را به کاربران و مشتریان خود ارائه می دهند. برای نمونه کارگزاری اقتصاد بیدار یکی از شرکت هایی است که علاوه بر خدمات خرید و فروش سهام، آموزش مهارت در تحلیل بنیادی را به کاربران و علاقه مندان ارائه می دهد.

جمع بندی

صنعت ساختمان در بازار بورس ایران همواره بستگی به شرایط اقتصادی بازار مسکن و ساخت و سازهای عمرانی و میزان سرمایه گذاری در این حوزه داشته است و نسبت به آن واکنش نشان می دهد. در حال حاضر همانطور که سهام ارزنده ای از صنعت ساختمان در بازار سرمایه مشاهده می شود، سهم هایی هم هستند که در وضعیت رکود و یا ثبت افت سود قرار دارند. به هر حال هر چقدر در صنعت ساختمانی، به سمت سهامی برویم که به لحاظ ارزندگی، میزان سرمایه گذاری مناسب، میزان سودآوری و ثبت فروش بالا در وضعیت مطلوبی به سر می برند، ریسک معامله خود را کاهش داده ایم و معاملات منطقی تری در بازار بورس انجام داده ایم.

انتهای پیام/

منبع خبر : اتاق

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید