۱۴۰۳/۰۵/۰۳

ایتالیا و بلژیک هم متقاضی ساخت مسکن در برابر نفت هستند

مشارکت چینی ها در ساخت مسکن، یکی از چالش‌برانگیزترین بحث های این حوزه در ماه های اخیر بوده است.
ایتالیا و بلژیک هم متقاضی ساخت مسکن در برابر نفت هستند

به گزارش اخبار ساخته ها؛ مشارکت چینی‌ها و دیگر شرکت‌های خارجی در صنعت ساخت، یکی از چالش‌برانگیزترین بحث‌های این حوزه در ماه‌های اخیر بوده است. مسئله‌ای که هر بار بعد جدیدی از آن نمایان می‌شود و نظرات موافق و مخالف بسیاری را با خود همراه می‌کند.

آخرین هیاهو را رامین گوران، دبیر انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان  ایجاد کرد که گفته بود: چین قرار است زندانی‌های خود را برای ساخت مسکن به ایران انتقال دهد. او البته پس از افزایش انتقادها نسبت به این اظهارات، صحبت‌های خود را تکذیب کرد.

وزارت راه و شهرسازی نیز طی روزهای گذشته، مساله مشارکت چینی‌ها را رد کرده و حدود فعالیت آنها را محدود به واردات تکنولوژی دانسته بود. اما سوال اساسی این است که آیا اصولا نیازی برای ورود تکنولوژی ساخت و ساز به کشور وجود دارد یا خیر؟

تقاضای ساخت مسکن در برابر نفت محدود به چینی‌ها نیست

فرشید پورحاجت، دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان، درباره مشارکت چینی‌ها در ساخت مسکن گفت: «مدتی پیش، وزارت راه و شهرسازی تکذیبیه‌ای درباره مشارکت چینی‌ها در ساخت مسکن منتشر کرد. آن‌گونه که شنیده‌ها نشان می‌دهد در این بین تنها شرکت‌های چینی نیز در این زمینه دخیل نبوده‌اند و صحبت‌هایی نیز در مورد حضور شرکت‌های ایتالیایی و بلژیکی وجود داشته است. این کشورها انتظار داشتند مابه‌ازای انتقال تکنولوژی، نفت دریافت کنند. اما حالا باید دید آیا اساسا نیازی به ورود این تکنولوژی‌ها وجود دارد؟ یا اینکه نفتی برای تهاتر داریم یا نه.»

وی افزود: «بنابراین آن‌گونه که اشاره شد قرار است تکنولوژی ساخت از کشورهای خارجی وارد و در نهایت ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن توسط سازندگان داخلی انجام گیرد. مساله‌ای هم از سوی شهرداری و هم از سوی مشاوران وزیر راه و شهرسازی در مورد آن صحبت‌هایی انجام شده است. با شرکت‌های خارجی مذاکراتی انجام شده، اما اینکه تا چه اندازه احتمال دارد به تمام مذاکرات به توافق منجر شود مستلزم زمان است؛ باید دید در آینده چه اتفاقاتی برای این موضوع رخ خواهد داد.»

600 هزار مهندس در کشور پرورش یافته است

پورحاجت در رابطه با کیفیت نیروی انسانی ساخت و ساز در کشور توضیح داد: «هنگامی که دولت قصد ورود به توسعه را دارد و اعلام می‌کند، هدف ورود تکنولوژی است، باید نکات مختلفی را ارزیابی کند.»

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن اظهار کرد: «یکی از مهم‌ترین مبانی توسعه، توسعه نیروی انسانی است. تا کنون حدود 600 هزار مهندس در کشور پرورس پیدا کرده‌اند و حالا بخشی از بدنه اصلی ساختمان‌سازی هستند. بنابراین از لحاظ نیروی انسانی هیچ مشکلی در این توسعه وجود ندارد.»

وی افزود: «در مجموع، ورود تکنولوژی ساخت به کشور مساله بدی نیست، اما باید این مساله را در نظر گرفت که ایران خود از اصول مهندسی برابر با استانداردهای بین‌المللی برخوردار است.»

پورحاجت بیان کرد: «همچنین هنگامی که موضوع انتقال تکنولوژی به میان می‌آید باید دید شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه ساخت و ساز وجود دارد؟ همچنین شرکت‌هایی پا به این عرصه گذاشته‌اند که سعی آنها بر افزایش کیفیت و سرعت در ساخت بوده یا خیر. پاسخ به این سوال با توجه به وضعیت کنونی کشور مثبت است و حضور چینی‌ها با توجه به مسائلی که تا کنون وجود داشته، مربوط به تهاتر نفت با تولید مسکن بوده است.»

به نظر می‌رسد دیگر زمان آن فرا رسیده است تا دولت به‌طور شفاف حدود فعالیت شرکت‌های خارجی در صنعت ساخت و ساز کشور را مشخص کند، زیرا فعالیت این شرکت‌ها هر روز با شبهات و شایعه‌های بسیاری مواجه می‌شود که نمی‌توان درست یا غلط بودن آن را به‌طور شفاف متوجه شد.

انتهای پیام/

منبع خبر: تجارت نیوز

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید