۱۴۰۲/۱۲/۱۴

انواع چوب طبیعی در صنعت ساخت و ساز

چوب از جمله مصالح طبیعی است که بشر همواره از آن در ساخت بنا استفاده می کند .
انواع چوب طبیعی در صنعت ساخت و ساز

به گزارش اخبار ساخته ها؛ چوب طبیعی از جمله مصالح ساختمانی است که در طبیعت به وفور یافت می شود. این ماده بافتی بسیار زیبا دارد و حضور آن در ساختمان جلوه ای بی نظیر ایجاد می کند.

چوب درختان با توجه به بافت آن ها متفاوت بوده و همین امر تنوع و زیبایی آن ها را دوچندان نموده است.

این متریال از قابلیت برش کاری، سمباده زنی، خراطی، پردازش و رنگ آمیزی برخوردار است و نه تنها در فضای بیرون ساختمان بلکه در دکوراسیون داخلی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

امروزه به دلیل مشکلات ایجاد شده در اکوسیستم قطع درختان کمتر صورت می گیرد، از این رو چوب به متریالی لوکس در ساختمان سازی تبدیل شده است.

ساختمان هایی که در نمای خارجی و دکوراسیون داخلی آن ها چوب به کاررفته قیمت بالاتری دارند و زیبایی آن ها منحصر بفرد است. امروزه در بازار، چوب طبیعی در مقایسه با چوب مصنوعی گران تر به فروش می رسد.

در حال حاضر تولید چوب های مصنوعی مانند MDF، پی وی سی، نئوپان و … بسیار رایج شده و قیمت ارزان آن ها باعث شده اکثر افراد این چوب ها را بیشتر از چوب طبیعی ترجیح دهند.

مزایای چوب طبیعی
مقاومت بالا در برابر صوت

چوب از جمله متریال هایی است که از انتقال سر و صدا جلوگیری می کند و محیطی آرام فراهم می نماید. در حال حاضر در طراحی ساختمان های مدرن امروزی از چوب به صورت ترکیب با سایر مصالح استفاده می شود.

نوع چوب و لایه هایی که برای آن انتخاب می شوند با توجه به مکان مورد نظر انتخاب می گردند هنگامی که لایه های چوب بر روی یکدیگر قرار می گیرند به میزان قابل توجه از انتقال صوت جلوگیری می کنند، از این رو می توان چوب را نوعی عایق صوتی نامید.

چوب هایی که در حال حاضر برای طراحی نمای سازه یا دکوراسیون داخلی آن مورد استفاده قرار می گیرند، به شکل قطعات پیش ساخته هستند و نصب آن ها بسیار سریع و آسان است.

وزن بسیار سبک

چوب در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی وزن بسیار سبکی دارد و حمل و نقل آن نیز آسان تر می باشد. در واقع سبک بودن وزن این متریال هزینه کمتری بر روش سازنده می گذارد.

در واقع برخلاف سایر مصالح، هنگام برش چوب و حمل آن نیازی به ماشین آلات و تجهیزات سنگین نیست.

صرفه جویی در مصرف انرژی

همانطور که می دانید با گسترش جمعیت منابع انرژی طبیعی در حال پایان هستند و هنوز جایگزین ایده آلی برای انرژی های فسیلی یافت نشده است، از این رو صرفه جویی در مصرف آن ها از جمله مسائلی است که این روزها مدام بر آن تاکید می شود.

چوب از جمله متریال هایی است که استفاده از آن در ساختمان نقش مهمی در کاهش مصرف انرژی ایفا می کند. چوب ماهیتی گرم دارد و حضور آن به فضا گرما می بخشد.

بهتر است این نکته را بدانید که سازه های چوبی به میزان قابل توجه از گرمای لازم برخوردارند و نیازی به مصرف بی رویه انرژی نخواهند داشت.

زیبایی فوق العاده

چوب به دلیل دارا بودن بافت بی نظیر، رنگ و بوی خاصی به فضا می بخشد و در زیبایی آن نقش بسزایی دارد.

خانه هایی که در ساخت آن ها چوب به کار رفته مسلماً در مقایسه با خانه های ساخته شده با مصالح سرد و بی روح مانند سنگ و بتن حسی بهتر و دوست داشتنی تر منتقل می کنند. چوب نماد طبیعت است و حسی از آرامش منتقل می کند.

استفاده آسان

پروژه ساخت خانه هایی که متریال اصلی آن ها چوب است در مقایسه با خانه هایی که از بتن و فولاد ساخته می شوند، سریع تر پیش می رود. چوب وزن سبکی دارد و از قابلیت برشکاری برخوردار است.

علاوه بر آن قطعات آن از پیش ساخته می باشد، از این رو استفاده از آن ها سریع تر و آسان تر از سایر مصالح است.

تناسب با شرایط مختلف آب و هوایی

چوب را می توان برای امور ساختمانی در مناطق مختلف آب و هوایی مورد استفاده قرار داد. سازه های چوبی هم در مناطق گرم و خشک و هم در مناطق مرطوب مقاومت خود را حفظ می کنند، از این رو می توان گفت چوب متریالی ایده آل برای ساخت و ساز می باشد.

دوستدار محیط زیست

همانطور که شاهد هستیم نگرش افراد نسبت به سبک زندگی تا حدودی تغییر کرده و آن ها به سمت زندگی پایدار گرایش پیدا کرده اند.

با توجه به این امر می توان گفت چوب بهترین متریال برای ساخت خانه سبز است، زیرا هیچ ضرری برای محیط زیست ندارد و مهم تر از همه تجدیدپذیر می باشد.

 انتهای پیام/

منبع خبر:ساختمانچی

 

 

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید