این چندمین بار است که افتتاح متروی پرند به تعویق می‌‌‌افتد و وعده‌‌‌های اعلام شده در خصوص زمان افتتاح آن محقق نمی‌شود. حدود ۱۰ سال از کلنگ‌‌‌زنی پروژه متروی شهر جدید پرند سپری می‌شود و در چند نوبت مسوولان وقت، زمان‌بندی مربوط به افتتاح این پروژه مهم و حیاتی برای ساکنان این شهر جدید را اعلام کرده‌‌‌‌‌‌اند اما تاکنون زمان‌بندی اعلام شده از سوی آنها محقق نشده و متروی پرند به بهره‌‌‌برداری نرسیده است. تابستان امسال، مسوولان اعلام کردند که متروی پرند، زمستان سال‌جاری و همزمان با فرارسیدن دهه فجر افتتاح شده و به بهره‌‌‌برداری می‌‌‌رسد. در پاییز نیز اعلام شد متروی پرند تا پایان امسال بهره‌‌‌برداری می‌شود. هم‌‌‌اکنون اما مسوولان وعده جدیدی در ارتباط با زمان افتتاح متروی پرند اعلام کرده و قول داده‌‌‌اند تا خرداد ۱۴۰۲ این پروژه افتتاح می‌شود. باید دید که آیا بالاخره سال بعد مطابق وعده داده شده مترو به پرند خواهد رسید یا باز هم افتتاح این پروژه با تاخیر همراه می‌شود؟

روز پنج‌شنبه، رئیس‌جمهور و وزیر راه و شهرسازی در سفر یک‌روزه به شهرستان رباط کریم، با حضور در ایستگاه متروی شهر پرند که‌‌‌ از فرودگاه امام خمینی (ره) به سمت شهر پرند احداث شده بازدید کرده و در جریان روند احداث و پیشرفت فیزیکی متروی این شهر قرار گرفتند. رئیس‌جمهور در بازدید از این پروژه مسوولان را مکلف کرد تا به فوریت بخش باقی‌مانده این پروژه را تکمیل کنند تا مردم این شهرستان از آن بهره‌‌‌مند شوند و مسوولان این پروژه وعده داده‌اند متروی پرند خرداد سال آینده آماده بهره‌‌‌برداری شود. خط متروی مورد نظر از ایستگاه شاهد در خط یک مترو منشعب شده است و با طی مسیر ۵۰ کیلومتری با پنج ایستگاه به شهر پرند می‌‌‌رسد. ۳۰ کیلومتر خط اول متروی پرند با ایستگاه‌‌‌های شهر آفتاب و فرودگاه امام خمینی (ره) به بهره‌‌‌برداری رسیده و ۲۰ کیلومتر پایانی آن در حال تکمیل است.

 هم‌‌‌اکنون مشکل دسترسی به امکان حمل‌ونقل سریع، آسان و ارزان، از پرند به تهران و برعکس یکی از اصلی‌‌‌ترین مشکلات و عوامل نارضایتی ساکنان این شهر جدید و سایر شهرهای جدید اطراف کلان‌شهرها است. در حال حاضر تنها ساکنان یک شهر جدید کشور-هشتگرد- به مترو دسترسی دارند و مابقی شهرهای جدید از این امکان حمل‌ونقلی بی‌‌‌بهره‌‌‌اند. در حالی که بخش زیادی از خانوارهای ساکن در شهر جدید پرند به دلیل اشتغال در پایتخت، روزانه ناچار به تردد بین پرند و تهران و برعکس هستند، دسترسی به مترو برای این شهر جدید حیاتی است. آن طور که پیش‌تر اعلام شده بود برای تکمیل خط یک متروی پرند در بخش فنی ۱۰۰۰‌میلیارد تومان اعتبار نیاز است تا این خط تکمیل شود و با خریداری تاسیسات و تجهیزات الکترونیکال مورد استفاده قرار گیرد.