۱۴۰۳/۰۵/۰۱

استفاده از فناوری نانومواد آب‌گریز در پروژه های مختلف ساختمانی

یک شرکت دانش بنیان ایرانی توانسته است پوشش فوق آب‌گریز روی آجر، سنگ حاوی نانوذرات، چوب حاوی نانو ذرات و پوشش آب‌گریز روی آجرنما اجرا نماید.
استفاده از فناوری نانومواد آب‌گریز در پروژه های مختلف ساختمانی

به گزارش اخبار ساخته ها؛ یک شرکت دانش بنیان ایرانی توانسته است پوشش فوق آب‌گریز روی آجر، پوشش آب‌گریز روی سنگ حاوی نانوذرات، پوشش فوق آب‌گریز روی چوب حاوی نانو ذرات و پوشش آب‌گریز روی آجرنما اجرا نماید.

خواص مکانیکی و قیمت مناسب آجر موجب کاربرد فراوان این مواد در ساخت ساختمان شده است. این نکته از دیرباز مورد توجه بوده است که هر چه جذب آب در این مواد کمتر باشد احتمال خوردگی و ایجاد شوره بر روی آن‏ها کمتر شده و عمر آن‏ها بیشتر می‏‌شود. همچنین به منظور مرمت و نگهداری بناهای تاریخی و حتی نگهداری بناهای جدید ساخته شده از آجر، مقابله با عوامل فرسایشی محیطی مانند گرد و غبار و حتی باران‌های اسیدی، جلوگیری از جذب آب نکته بسیار مهمی است. گرچه این مهم با اعمال پوشش‏‌های سنتی تا اندازه‌ای فراهم می‏‌شود اما از کارایی لازم برخوردار نیست، چرا که رنگ‏ها تشکیل لایه‏‌ای می‌‏دهند که در مقابل نور خورشید زرد شده و مهم‏تر از آن، بر قابلیت تنفس آجر یا به عبارتی بر میزان خروج رطوبت از آن تاثیر منفی می‏‌گذارند.

به عنوان جایگزین مناسبی برای رنگ‌های سنتی، نانوپوشش‌‏های آب‌گریزکننده کمک قابل توجهی به افزایش عمر آجر و دیگر مصالح ساختمانی می‌کند. کلوئید حاوی نانوذرات با ایجاد پوشش آب‌گریز در سطح، موجب ممانعت از ایجاد اثرات مخرب ناشی از عواملی مثل شوره، هوازدگی و تغییر رنگ شده و از طرف دیگر، به دلیل عدم کاهش قابلیت تنفس آجر و در نتیجه عدم حبس رطوبت در لایه‌های زیرین عمر آن را افزایش می‏‌دهند. اعمال این پوشش‌ها موجب عدم چسبندگی ذرات آب بر روی سطح و همچنین جدایش ذرات خاک یا کثیفی توسط قطرات آب باران از روی سطح آجر می‌شود.

در اثر به کارگیری نانوذرات در بستر پلیمری و عامل دار کردن این ذرات، خاصیت آب‌گریزی مناسبی در سطح آجر ایجاد می‌شود. ناصافی‌های میکرومتری و نانومتری ناشی از حضور نانوذرات، موجب کاهش نیروی چسبندگی سطحی میان قطرات آب و سطح آجر می‌شود که عدم ایجاد لکه و شوره‌زدگی را به همراه دارد.

انتهای پیام/

منبع خبر: https://news.nano.ir

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید