۱۴۰۳/۰۳/۰۵

احداث ۱۷ شهرک صنعتی خورشیدی تا تابستان

مدیرکل توسعه نیروگاه‌‌‌ های مقیاس‌کوچک وزارت نیرو گفت: ۱۷شهرک صنعتی خورشیدی تا قبل از پیک تابستان واگذار خواهد شد.
احداث ۱۷ شهرک صنعتی خورشیدی تا تابستان

به گزارش اخبار ساخته ها؛ مدیرکل توسعه نیروگاه‌‌‌های مقیاس‌کوچک وزارت نیرو گفت: ۱۷شهرک صنعتی خورشیدی تا قبل از پیک تابستان واگذار خواهد شد که افراد حقیقی و حقوقی با حداقل سرمایه ۲.۵میلیارد تومان می‌‌‌توانند در این شهرک‌‌‌ها سرمایه‌گذاری کنند. جعفر محمدنژاد سیگارودی، با بیان اینکه طبق برنامه‌‌‌ریزی‌‌‌های صورت‌گرفته قرار شده در کنار شهرک‌‌‌های صنعتی، زمین‌‌‌هایی از طریق منابع طبیعی اختصاص یابد و سازمان ساتبا تمامی زیرساخت‌‌‌ها را فراهم می‌کند، اعلام کرد: باید زمینی تهیه شود که در آن امکان اتصال نیروگاه‌‌‌ها به شبکه و مجوز محیط‌زیستی وجود داشته باشد.

وی افزود: با سازمان شهرک‌‌‌های صنعتی توافق شده که زیرساخت‌‌‌های لازم مشخص و از طریق شرکت‌های برق‌‌‌ منطقه‌‌‌ای و توزیع زیرساخت‌‌‌های پست برق، شبکه و انتقال به آنجا فراهم شود تا زمانی که نیروگاه‌‌‌ها احداث شدند برق آنها به شبکه تزریق شود.

مدیرکل توسعه نیروگاه‌‌‌های مقیاس‌کوچک وزارت نیرو با بیان اینکه احداث این نیروگاه‌‌‌ها با هدف تامین برق مشترکان همان منطقه بوده است، گفت: از فرد حقیقی تا شرکت‌های حقوقی می‌‌‌توانند در این نیروگاه‌‌‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

محمدنژاد افزود: در این شهرک‌‌‌ها ساختگاه‌‌‌های ۱۰۰، ۲۰۰ و۵۰۰کیلووات، یک، دو و سه‌مگاوات تعیین شده است و سازمان شهرک‌‌‌های صنعتی زمین موردنیاز نیروگاه‌‌‌ها را به فروش می‌‌‌رساند و این قابلیت واگذاری دارد.

وی با بیان اینکه اولین مورد در قزوین بود، به این صورت که زمین را در پایین‌‌‌ترین سطح واگذار می‌کنند تا کمترین هزینه از متقاضی اخذ شود، گفت: نیروگاه‌‌‌های خورشیدی مانند سایر زمین‌‌‌هایی که سازمان شهرک‌‌‌های صنعتی به فروش می‌‌‌رساند نیست، چراکه به شبکه آب و فاضلاب و حتی لوله گاز نیاز ندارد.

مدیرکل توسعه نیروگاه‌‌‌های ‌مقیاس‌کوچک وزارت نیرو با بیان اینکه زمین این مناطق آسفالت نیست و حتی دور نیروگاه نیز دیوارکشی نمی‌شود، گفت: این موارد هزینه زمین را کاهش می‌دهد. طبق توافق صورت‌گرفته ۲۰‌درصد هزینه زمین از ابتدا دریافت و مابقی طی ۱۰سال به‌‌‌صورت قسطی از متقاضی اخذ می‌شود.

محمدنژاد ادامه داد: قیمت زمین در سطح ۶ تعیین و تمام مجوزها اخذ می‌شود که همین مساله استقبال در این حوزه را افزایش می‌دهد. مدل قراردادی ماده ۶۱ را می‌‌‌توانیم منعقد کنیم که ۲۰ساله است و قیمت در ظرفیت مختلف تفاوت دارد.

انتهای پیام/

منبع خبر: ایسنا

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید