۱۴۰۳/۰۳/۰۶

آموزش تعمیر کفپوش چوبی

اگر شما از کفپوش چوبی در خانه استفاده می کنید، بدون شک به این موضوع واقف هستید که ایجاد خراش بر روی سطح آن امری اجتناب ناپذیر می باشد.
آموزش تعمیر کفپوش چوبی

 به گزارش اخبار ساخته ها؛ بسیاری از این خراش ها در هنگام جا به جا کردن مبلمان بر روی سطح کفپوش ایجاد می شود. اما بدون شک راهکارهایی برای بازسازی این آسیب دیدگی ها وجود دارد و این بستگی به عمق و شدت خراش ایجادشده دارد.

استفاده از ماژیک لکه گیر مخصوص چوب

مرحله اول: تمیزکردن سطح کفپوش

در ابتدا محل مورد نظر را با استفاده از یک پارچه و آب به خوبی تمیز کنید. هم چنین اطمینان حاصل کنید که محل خراش نیز به خوبی تمیزشده و هیچ گونه آلودگی در آن وجود ندارد.

مرحله دوم: امتحان کردن رنگ ماژیک لکه گیر

در این مرحله بهتر است قبل از استفاده از ماژیک لکه گیر، آن را در قسمتی کوچک تست کنید و از هماهنگی رنگ آن با رنگ چوب اطمینان حاصل نمایید. اگر رنگ آن با رنگ کفپوش چوبی تطبیق پذیر بود می توانید از آن بر روی قسمت آسیبدیده استفاده نمایید.

این گونه ماژیک ها در رنگ های مختلف موجود می باشند و می توان آن ها را از مراکر فروش رنگ و فروش کفپوش خریداری کرد.

مرحله سوم: استفاده از ماژیک لکه گیر

در این مرحله از ماژیک لکه گیر بر روی محل خراش بکشید و چند دقیقه اجازه دهید بر روی آن بماند. اگر محل مورد نظر کمی روشن تر به نظر آمد نگران نباشید، چرا که می توانید باز روی آن را پر رنگ کنید.

مرحله چهارم: استفاده از تینر

در این مرحله پارچه ای تمیز را به محلول تینر آغشته کنید و بر روی قسمتی که از ماژیک لکه گیر استفاده کردیم، می کشیم.

بازسازی خراش های سطحی

برای بازسازی خراش های سطحی می توانید از روشی که در ادامه به بیان آن می پردازیم، استفاده نمایید.

مرحله اول: پاک کردن سطح کفپوش با پاک کننده

در ابتدا با استفاده از یک تکه پارچه نرم و پاک کننده مخصوص چوب محل آسیب دیده را تمیز کنید. توجه داشته باشید که محل خراشیدگی باید به خوبی پاک شود و هیچ گونه گرد و غبار و آلودگی در آن وجود نداشته باشد. اهمیت این موضوع برای مرحله استفاده از سیلر حیاتی می باشد.

مرحله دوم: تمیز کردن پاک کننده از سطح با پارچه خیس

بعد از استفاده از پاک کننده، از یک پارچه خیس برای پاک کردن پاک کننده از سطح خراشیدگی استفاده نمایید. بعد از انجام این کار اجازه دهید تا محل مورد نظر به خوبی خشک شود.

مرحله سوم: استفاده از سیلر یا لاک الکل به منظور محافظت از سطح

زمانی که محل آسیب کاملا خشک شد، از یک لایه نازک محافظ بر روی آن استفاده نمایید. برای انجام این کار می توانید از سیلر و یا لاک الکل پلی یورتان استفاده نمایید. بهتر است از لایه محافظی که قبلا بر روی کفپوش چوبی است، استفاده نمایید.

بهتر است از یک متخصص در زمینه انتخاب این ماده نظرخواهی کنید. به یاد داشته باشید در صورتی که هیچ گونه اطلاعات و مهارتی در زمینه چوب ندارید، از یک فرد ماهر برای انجام این کار کمک بگیرید.

بازسازی خراش های عمیق

در صورتی که میزان آسیب دیدگی زیاد بوده و خراش عمق زیادی دارد، می توانید از روش زیر برای بازسازی آن ها استفاده نمایید.

مرحله اول: پاکسازی کفپوش

در مرحله اول با استفاده از یک پارچه تمیز و پاک کننده کفپوش نسبت به پاکسازی محل مورد نظر اقدام نمایید.

مرحله دوم: از بین بردن مواد شوینده از سطح

در این مرحله از تعمیر کفپوش چوبی با استفاده از یک پارچه تمیز مرطوب در جهت از نابودی مواد شوینده، سطح مورد نظر را پاک کنید. بعد از انجام این کار اجازه دهید تا سطح مورد نظر به طور کامل خشک شود.

مرحله سوم: استفاده از تینر

اگر قبلا سطح مورد نظر را به وسیله محافظ های پلی اورتان پوشش دادید، قبل از بازسازی محل آسیبدیده باید آن را پاک کنید. در این صورت بهتر است از یک متخصص در این باره کمک بگیرید.

سپس پارچه ای تمیز را به تینر آغشته کنید. آن را بر روی محل آسیبدیده بکشید و اجازه دهید تا محل مورد نظر به خوبی خشک شود.

مرحله چهارم: استفاده از فیلر

در این مرحله از تعمیر از فیلر مخصوص چوب که رنگ آن با رنگ کفپوش چوبی تطبیق پذیر می باشد استفاده کرده و به وسیله انگشت محل خراش را پر کنید. اگر فیلر به بیرون از محل خراش سرایت کرد، نگران نباشید؛ چرا که در آخر می توان آن ها را پاک کرد. بعد از استفاده از فیلر یک روز به آن اجازه دهید تا خشک شود.

مرحله پنجم: یکنواخت کردن سطح با کاردک

بعد از گذشت یک روز و خشک شدن فیلر، از یک کاردک استفاده کرده و آن را بر روی سطح مورد نظر بکشید. تا سطحی یکنواخت در اختیار داشته باشید.

مرحله ششم: استفاده از کاغذ سمباده

در این مرحله از کاغذ سمباده 220 تا 300 استفاده کرده و آن را در اطراف محل خراش که ممکن است فیلر به آن جا سرایت کرده باشد، می کشید. توجه داشته باشید که سمباده را به آرامی بر روی سطح مورد نظر بکشید.

مرحله هفتم: تمیز کردن اطراف خراشیدگی با پارچه مرطوب

در این مرحله از یک پارچه مرطوب استفاده کرده آن را در اطراف محل خراشیدگی بکشید. توجه داشته باشید که پارچه نباید زیاد خیس شود و تنها باید مرطوب باشد. هم چنین روی محل خراشیدگی نباید دستمال بکشید و تنها اطراف آن را پاک کنید.

مرحله هشتم: استفاده از سیلر بر روی سطح کفپوش

در مرحله آخر تعمیر با استفاده از سیلری که قبلا بر روی کفپوش چوبی استفاده کرده اید، لایه این نازک بر روی محل مورد نظر ایجاد نمایید. بعد از آن 24 ساعت اجازه دهید تا خشک شود. در این مدت زمان از عبور و مرور روی آن خودداری نمایید.

انتهای پیام/

منبع خبر: ساختمانچی

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید

نظرات

  • Image
    ناشناس 1 سال پیش پاسخ

    ممنن . خیلی عالی و کاربردی بود