۱۴۰۳/۰۵/۰۱

آخرین وضعیت تامین سیمان و فولاد نهضت ملی مسکن

وزارت راه معتقد است،وزارت اقتصاد ووزارت صمت مطابق قانون مکلف به تامین سیمان وفولاد موردنیاز برای طرح نهضت ملی به قیمت پایه عرضه شده دربورس کالا هستند.
آخرین وضعیت تامین سیمان و فولاد نهضت ملی مسکن

به گزارش اخبار ساخته ها؛  براساس گزارش وزارت راه و شهرسازی در دوازدهمین جلسه شورای عالی مسکن که ابتدای مهرماه سال جاری برگزار شد، وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد کرده است تا به استناد تبصره یک ماده 12 قانون جهش تولید مسکن وزارت اقتصاد و وزارت صنعت، معدن و تجارت باید سیمان و فولاد مورد نیاز طرح‌های نهضت ملی مسکن را بنابر اعلام وزارت راه و شهرسازی به صورت ماهانه با قیمت پایه عرضه کالاهای مذکور توسط تولیدکننده در بورس کالا به طرح‌های نهضت ملی مسکن واگذار کند.

وزارت راه و شهرسازی همچنین پیشنهاد کرده است، فولاد و سیمان توسط صندوق ملی مسکن خریداری شود و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کارگزاری این عملیات را برعهده گیرد.

ترجیح وزارت راه برای خرید سیمان و فولاد از بورس کالا

در این راستا محمدرضا مهدیار اسماعیلی رئیس هیأت عامل صندوق ملی مسکن گفت: صندوق ملی مسکن در شرف خرید فولاد و مسکن از بورس کالا و تخصیص آن به پروژه‌های عمرانی است و اولویت ما این است که سیمان و فولاد را از بورس کالا تهیه کنیم. 

 بررسی عرضه و تقاضای دو کالای سیمان و فولاد در بورس کالا بیانگر آن است که میزان تولید در 6 ماهه اول سال جاری بیشتر از تقاضا بوده و هم‌اکنون کارخانه‌های تولید سیمان و فولاد با رشد موجودی انبار مواجه هستند.

مازاد عرضه سیمان و میلگرد در بورس کالا

نکته قابل توجه اینکه با وجود مازاد عرضه در بازار سیمان و فولاد، قیمت‌ها به دلیل سازوکار نامشخص قیمت پایه کاهشی متناسب با شرایط بازار نداشته است. 

براین اساس در حالی که قیمت‌های جهانی میلگرد وسیمان در 6 ماه گذشته به طور متوسط 40 درصد کاهش داشته، اما بازار ایران شاهد افزایش قیمت این دو کالا بوده است.

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید