۱۴۰۲/۰۹/۱۹

وزارت صمت مکلف به تامین مصالح مسکن با قیمت مناسب است

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: عرضه فولاد و سیمان با قیمت مناسب تکلیف قانونی وزارت صمت است.
وزارت صمت مکلف به تامین مصالح مسکن با قیمت مناسب است

به گزارش اخبار ساخته ها؛ سیدالبرز حسینی  اظهار کرد: در قانون جهش تولید مسکن، یکی از استوانه‌های قانون تامین نهاده‌های ساختمانی است؛ در قانون به طور مشخص به سیمان و فولاد اشاره شده است. در قانون فرصت را ایجاد کرده‌ایم برای ساخت و ساز مسکن حمایتی (نهضت ملی مسکن) وزارت صمت باید تمهیداتی را ایجاد کند تا با قیمت متعارف نهاده‌های ساختمانی برای پروژه‌ها تامین شود.

وی ادامه داد: در فولاد مثلاً تولید 28 میلیون تن-در سال- را داریم که از این میزان حدود 17 میلیون تن نیاز کشور است. در سیمان نیز 55 میلیون تن نیاز کشور است که بالای 75 میلیون تن در سال تولید این نهاده ساختمانی را داریم.

وی افزود:‌ وقتی مازاد تولید داریم به این معنی است که برای ساخت و ساز مسکن به‌عنوان یک نیاز اساسی با بهره‌گیری از ظرفیت قانون جهش تولید مسکن به تفاهم و مکانیزم قیمت‌گذاری برسند.

عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر این‌که این کار باید برای 5 دهک پایین جامعه انجام شود، گفت:‌ به‌عبارتی دیگر با یک قیمت متعارف انبوه‌سازان ساخت و ساز مسکن در قالب طرح نهضت ملی مسکن را انجام دهند. وزارت صمت مکلف به انجام این کار است و در غیراین صورت مجلس حتما سئوال و پیگیری می‌کند.

وزیر راه و شهرسازی اواخر شهریور ماه امسال خواستار خروج عرضه سیمان و فولاد از طریق بورس برای کاهش قیمت آن شده بود. مهرداد بذرپاش گفته بود:‌نظارت و ساماندهی مشاوران املاک، کنترل بازار و مصالح و خروج مصالح سیمان و فولاد از بورس کالا در کنترل و کاهش قیمت مسکن امری مهم است.

وزیر راه اوایل مهرماه نیز گفته بود:‌ راه اندازی نهضت کاهش قیمت تمام شده مسکن در کشور دستور رییس جمهوری است و باید قیمت فولاد و سیمان کاهش یابد؛ هر مسیری که قیمت مصالح را افزایش دهد مذموم است و این مسیر باید اصلاح شود.

بذرپاش تاکید کرد: در کاهش قیمت فولاد و سیمان مصر هستیم و شوخی نداریم.باید فاکتورهای موثر در ساخت و ساز را کاهش دهیم و دستور ریاست جمهوری برای اجرای نهضت ملی مسکن اجرا می شود. البته در این برخی حرف هایی زده اند که شوخی است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید