۱۴۰۳/۰۵/۰۱

تقاضای شورای شهر برای تعیین تکليف کارخانه سيمان و معادن کوه‌خوار

رئیس کمیته میراث‌فرهنگی شورای شهر تهران گفت: باید هرچه زودتر اقدامات لازم برای حفظ کوه و گنبد «بی‌بی شهربانو» انجام شود.
تقاضای شورای شهر برای تعیین تکليف کارخانه سيمان و معادن کوه‌خوار

به گزارش اخبار ساخته ها؛ سید احمد علوی،  تاکید کرد: میراث فرهنگی باید هرچه زودتر اقدامات لازم را برای حفظ کوه و گنبد «بی‌بی شهربانو» انجام دهد.
رئیس کمیته میراث‌فرهنگی شورای شهر تهران با انتقاد از وضعیت کوه «بی‌بی شهربانو» و بلاتکلیف بودن فعالیت کارخانه سیمان تهران، اظهار کرد: متأسفانه با گذشت بیش از شش ماه از تذکر در صحن شورای شهر و بحث و بررسی و تذکرات اعضای شورا درباره کارخانه سیمان تهران و تخریب کوه بی‌بی شهربانو، متولیان امر هیچ اقدامی نکرده‌اند. بیش از یک ماه نیز از رسانه‌ای شدن ترک‌های گنبد بی‌بی شهربانو می‌گذرد و هنوز هم هیچ اقدام عملی صورت نگرفته است.
علوی درباره اظهار نظر مدیر میراث فرهنگی ری مبنی بر اینکه میراث فرهنگی نقشی در تعطیلی کارخانه سیمان ندارد و باید هر ارگانی که مجوز این فعالیت را داده این مجوز را لغو کند، اظهار کرد: کارخانه سیمان ری در سال 63 به علت نقشش در آلودگی هوا و سایر مسائل تعطیل شده و ساختمان آن در حال تبدیل به موزه است، اما آنچه مورد نظر است، فعالیت کارخانه سیمان تهران است.
وی با اشاره به اینکه محافظت، حفظ و نگهداری آثار تاریخی به عهده میراث فرهنگی است، افزود: بنای تاریخی بی‌بی شهربانو به شماره 256 جزء نخستین آثار ملی ثبت‌شده در تهران و ایران است که حدود 86 سال از ثبت تاریخی آن می‌گذرد. با اینکه این بنا در اختیار اوقاف است، اما میراث فرهنگی در همه این سال‌ها هیچگونه اقدامی برای حفاظت و نگهداری این بنای ملی و جلوگیری از تخریب منظر و مکان بنا انجام نداده است.

منبع خبر: سایت خبربان به نقل از خبرگزاری آریا

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید