۱۴۰۱/۰۹/۰۷

بازار اراک در حال تخریب

بازار تاریخی اراک به عنوان هسته اولیه ساخت این شهر و نماد هویت مردم اراک روزگار خوبی ندارد.
بازار اراک در حال تخریب

 به گزارش اخبار ساخته ها ؛ بازار سرپوشیده اراک یکی از منظم‌ترین و چشم‌نوازترین بازارهای کشور است که همزمان با احداث شهر اراک و به عنوان هسته مرکزی شهر در دوران فتحعلی شاه قاجار ساخته شده و در سال ١٣٥٥ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بازار هر شهر نبض تپنده شهر و نشان‌دهنده میراث فرهنگی و هویت آن منطقه است. در زمان قدیم، بازار مجموعه‌ای تجاری، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بود که به علت قرار گرفتن مغازه، مدرسه، کاروانسرا، مسجد و آب‌انبار در آنها به شهر کوچکی تبدیل می‌شد. بازار سنتی اراک نیز از این قاعده مستثنی نیست و شناسنامه این شهر محسوب می‌شود.

مشاهدات میدانی اما حکایت از فروریختن سقف برخی از مغازه‌ها و ترک‌خوردن و ریزش و تخریب برخی قسمت‌های این مجموعه تاریخی در چند سال گذشته دارد.  این اتفاق ثبت جهانی بازارچه را با مشکلاتی مواجه کرده است. متأسفانه در حال حاضر بخشی از این بنای تاریخی آسیب دیده و در صورت کم‌توجهی نهادهای متولی، شاهد افزایش خسارت‌های غیرقابل جبران به این نماد هویتی شهر اراک خواهیم بود.

گفتنی است با توجه به جمعیت زیادی که روزانه در بازار رفت‌وآمد می‌کنند، توجه به ایمنی این مرکز اهمیت بسیاری دارد و مرمت، استحکام‌بخشی و بازسازی در مجموعه تاریخی اراک، نیازمند مشارکت فوری دستگاه‌ها و نهادهای متولی است.

انتهای پیام/

منبع خبر : خبرگزاری مهر

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید