۱۴۰۲/۱۲/۱۴

کاهش وزن سازه های ساختمانی با بتن نانویی

 کاهش وزن سازه های ساختمانی یکی از دغدغه های صنعت ساختمان است که فناوری نانو راهکاری برای حل این مشکل ارائه کرده است.
کاهش وزن سازه های ساختمانی با بتن نانویی

 به گزارش اخبار ساخته ها؛ به‌کارگیری نانوذرات در ساخت بتن‌های سبک موفق به تولید صنعتی محصولی با وزن مخصوص بسیار سبک‌تر و مقاوم‌تر از بتن‌های معمول در بازار شده است. استفاده از این محصول می‌تواند باعث افزایش مقاومت سازه‌های ساختمانی در برابر زلزله و آسیب مقاوم‌سازی بناها در برابر زلزله به روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد و کاهش وزن سازه‌ ساختمانی یکی از راهکارهای مناسب در این زمینه به شمار می‌رود.

با توجه به اینکه بتن بخش عمده‌ای از بار مرده‌ ساختمان را دربردارد، لذا استفاده از بتن‌های سبک سازه‌ای و مهندسی شده، راهکار مناسبی برای دستیابی به کاهش وزن بنا و مقاوم سازی آن در برابر آسیب‌های ناشی از زلزله خواهد بود.

 استفاده از این محصول می‌تواند وزن سازه را تا یک تن به ازای هر مترمکعب بتن‌ریزی نسبت به بتن‌های معمولی کاهش دهد. این بدان معنی است که به ازای هر مترمربع، وزن سازه بین ۱۱۰ تا ۱۴۰ کیلوگرم کاهش می‌یابد. به این ترتیب برای یک سازه با زیربنای ۱۰۰۰ مترمربع، وزن سازه بین ۱۱۰ تا ۱۴۰ تن سبک‌تر خواهد شد.

از آنجا که نیروی ناشی از زلزله، ارتباط مستقیم با وزن ساختمان دارد، لذا با کاهش چشم‌گیر آن، مقاومت بنا به هنگام وقوع زلزله افزایش می‌یابد. این مزیت علاوه بر افزایش ایمنی ساختمان‌ها منجر به افزایش سرعت ساخت بنا نیز می‌شود. علاوه بر این با به کارگیری بتن‌های سبک و کاهش وزن ساختمان، میزان استفاده از آهن‌آلات و آرماتورها کاهش می‌یابد. این ویژگی نیز کاهش هزینه‌‌ مصالح مصرفی را در پی دارد که استفاده از این محصول را مقرون‌به‌صرفه‌تر می‌نماید.

انتهای پیام/

منبع: https://news.nano.ir

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید