۱۴۰۱/۱۱/۱۴
چگونه می توان قیمت مسکن را شکست/

ماجرای بهره برداری سیاسی از یک پروژه نیمه تمام

عرضه تنها 70 واحد در منطقه 5 تهران توانست قیمت در این منطقه 10 تا 15 درصد کاهش دهد و اگر این در سطح کشور اتفاق بیفتد قیمت مسکن افت خواهد کرد.
ماجرای بهره برداری سیاسی از یک پروژه نیمه تمام

به گزارش اخبار ساخته ها؛ حسین زاهدی مدیرعامل گروه معین‌ کوثر در نشست خبری به اقدامات گروه معین کوثر اشاره کرد و گفت: مولد سازی املاکی که سالیان سال بلا استفاده مانده یکی از کارهایی است که جزو برنامه است و می تواند به ایجاد ارزش افزوده کمک کند.

مدیر عامل گروه معین کوثر افزود: حدود 1000 میلیارد تومان بنیاد شهید درحوزه املاک ارزش افزوده ایجاد کرده است.

زاهدی تاکید کرد:  تلاش می کنیم بر اساس قولی که دولت برای ساخت 4 میلیون مسکن در کشور قول داده ما هم سهمی داشته باشیم و به این دلیل روی ساخت مسکن و نیز مولدسازی املاک کار می کنیم.

مدیر عامل گروه معین کوثر به پروژه‌های در دست اقدام هم  اشاره کرد و گفت:‌موسسه ایثار در 5 استان کشور بازسازی و نوسازی انجام می دهد همچنین برنامه خدمات سیاحتی به جامعه هدف که خانواده شهدا، ایثارگران و شهدا است را اجرایی می کند.

وی اضافه کرد: این شرکت خدمات درمانی را برای جامعه هدف انجام می‌دهد که ایجاد آسایشگاه برای قطع نخاعی‌ها و ا حیای کارخانه ویلچر سازی از جمله آنها است همچنین برایر بیمارستان خاتم تهران پارکینگ طبقاتی 700 ظرفیتی می سازد.

به گفته زاهدی، شرکت معین کوثر همچنین خدمات فنی و مهندسی به شرکت های تابعه سازمان اقتصادی کوثر ارائه می دهد.

*برنامه ساخت 1300 واحد مسکونی از ماه آینده

مدیر عامل گروه معین کوثر تصریح کرد که برنامه ساخت 1300 واحد مسکونی را از ماه آینده در قالب 5 پروژه و در 4 استان کشور تهران، گیلان، مازندران و خراسان رضوی شروع می‌کنیم و قرار است تا آخر سال کلنگ زنی مسکن ایثارگران را برای جامعه هدف داشته باشیم.

وی در ادامه به سود 200 درصدی سازمان اقتصادی کوثر در یکسال گذشته از زمان به کارآمدن تیم جدید خبر داد و گفت:‌این در حالی است که دوره قبلی این سازمان 10 میلیارد تومان ضرر داشت و الان سود 337 میلیارد ت ومان ثبت شده است.

وی اضافه کرد که دریکسال گذشته همه آیین نامه‌ها به روز شده و به تایید مقامات ذیربط رسیده است و قرار است رتبه بندی مشاغل هم اجرایی شود.

*ماجرای پروژه خرم آباد

وی یکی از چالش‌های عمده شرکت معین‌کوثر را مشکلات دو پروژه خرم‌آباد و یاسوج اعلام کرد و گفت:‌متأسفانه در سال‌های 93 و 94 با نگاه منطقه‌ای این دو پروژه تصویب شده که از هر لحاظ کار اشتباهی بوده و برآورد کارشناسان ما نشان می‌دهد این پروژه‌ها اصلا صرفه اقتصادی نداشته است.

وی اضافه کرد: در سال 93 و 94 توسط مسؤولان وقت تصمیم گرفته می‌شود در منطقه خرم‌آباد پروژه 30 طبقه‌ای در قالب دو برج دوقلو با 150 هزار متر زیربنا احداث شود. این پروژه با دلار 32 تومان آن موقع 1600 میلیارد تومان سرمایه نیاز داشت و قرار بود 32 آسانسور در آن احداث شود حتی در این پروژه بنا بود 3 سینما احداث شود این در حالی است که خرم‌آباد سینمای فعال ندارد.

وی افزود: این پروژه اصلا پیوست اجتماعی و فرهنگی هم نداشت و به دلیل نفوذ و فشارهای سیاسیون این پروژه تعریف شده بود. در این پروژه 304 واحد تجاری پیش‌بینی شده بود که برای هر 25 نفر خرم‌آبادی یک واحد تجاری می‌رسید. چندصد واحد مسکونی هم پیش‌بینی شده بود و این بنا کلا با فرهنگ منطقه سازگار نداشت.

زاهدی با بیان اینکه این پروژه 31 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است گفت:‌درحال حاضر این بنا متوقف شده و ساخت آن ادامه نمی‌یابد علت آن هم این است که اولا آنها به قول خودشان عمل نکرده‌اند یعنی قرار بود یک دانگ از این پروژه را به نام گروه معین کوثر بزنند اما این کار را نکردند علاوه بر آن کارشناسان ما از نظر اقتصادی آن را به صرفه نمی‌دانند.

وی اضافه کرد: این پروژه در منطقه خرم‌آباد که اکثر بناهای آنها تک‌واحدی دو دو واحدی هستند هیچ سازگاری ندارد و دو برج 30 طبقه‌ای با بافت آن منطقه سازگار نیست.

زاهدی گفت:‌متأسفانه در سال‌های گذشته این پروژه نیمه تعطیل محل بهره‌برداری سیاسیون شده شوراهای شهر و نمایندگان مجلس با قول تکمیل این بنا بارها رأی آورده‌اند اما این بار این فرصت را به آنها نخواهیم داد.

مدیرعامل گروه معین‌کوثر تأکید کرد: شکوائیه‌ای به دادگاه تنظیم شده و در حکم اولیه آنها به نفع ما رأی دادند اما در دادگاه تجدیدنظر با استناد به صورتجلسه زمان وقوع سیل حکم نهایی به نفع آنها صادر شده است.

وی تأکید کرد: تاکنون 300 تا 400 میلیارد تومان هزینه سازمان اقتصادی کوثر برای این پروژه هزینه کرده است. زمین این پروژه را شهرداری تأمین کرده و هزینه هم از سازمان اقتصادی کوثر بوده و من تأیید می‌کنم این کار اشتباهی بوده و از مردم از این بابت عذرخواهی می‌کنیم.

وی در ادامه گفت: با همه مسؤولان آن شهر صحبت کردیم و هرگونه پیشنهاد را داده‌ایم اما به هیچ نتیجه‌ای نرسیده‌ایم اولا ادامه ساخت این پروژه به صلاح نیست زیرا این شهر توان تأمین برق این پروژه را ندارد علاوه بر آن بنا به دلایلی از نظر نقایص پیوست فرهنگی و اجتماعی که گفته شد ادامه این پروژه به صلاح نیست پیشنهادهایی دادیم که پول ما زنده شود اما تا کنون پاسخی از آنها دریافت نکرده‌ایم.

زاهدی در ادامه به پروژه یاسوج هم اشاره کرد و گفت:‌این پروژه مجتمع تجاری،‌خدماتی و مسکونی است و در مرحله گودبرداری است و در زمینه ادامه این پروژه هم مشکلاتی داریم.

وی در ادامه تأکید کرد:‌تلاش ما این است زمین‌های بلااستفاده را فرآوری کنیم و به آنها کاربری مسکونی بگیریم معتقد هستیم که هر چه عرضه مسکن بیشتر شود روی کاهش قیمت تأثیر می‌گذارد.

*چگونه می توان قیمت مسکن را شکست

وی به تجربه‌ای در این باره اشاره کرد و گفت:‌عرضه تنها 70 واحد در منطقه 5 تهران توانست قیمت در این منطقه 10 تا 15 درصد کاهش دهد و اگر این در سطح کشور اتفاق بیفتد قیمت مسکن افت خواهد کرد.

وی درباره کمک سازمان اقتصادی کوثر به نهضت ملی مسکن گفت: ما به صورت خصوصی وارد این موضوع می‌شویم و با استفاده از زمین‌های بلااستفاده و  ایجاد کاربری مسکونی برای آنها و ساخت و ساز بیشتر دولت را در این نهضت کمک خواهیم کرد.

گروه معین کوثر از شرکت های تابعه سازمان اقتصادی کوثر است.

انتهای پیام/

منبع خبر: فارس

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید

نظرسنجی
قیمت ها
آیا قیمت مسکن تا پایان سال 1401 کاهش می یابد؟