۱۴۰۳/۰۵/۰۱

تنفس‏ مصنوعی به مستاجرهای پایتخت

فرمول موجرها برای تعیین وزن اجاره‌‌‌ بهای ماهانه و پول پیش در معادله اجاره‌ بهای درخواستی به شکل معنادار تغییر پیدا کرده است.
تنفس‏ مصنوعی به مستاجرهای پایتخت

به گزارش اخبار ساخته ها؛ از محتوای فایل‌‌های اجاره آپارتمان در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران حاکی است، تعداد واحدهای مسکونی در نوبت اجاره با مدل «رهن کامل» یا «رهن بیشتر، اجاره کمتر» هم در مناطق متوسط و هم در مناطق پایین شهر افزایش پیدا کرده است.

دلیل گرایش موجرها به دریافت رهن کامل، «ناتوانی و توانایی بسیار ضعیف مستاجرها در پرداخت اجاره‌‌بهای ماهانه» است. متوسط اجاره‌‌بهای ماهانه در شهر تهران بدون دریافت پول پیش در حال حاضر، ۲۵ میلیون و ۹۰۰‌هزار تومان است. این رقم دست‌‌کم دو برابر «حداقل حقوق مصوب سال ۱۴۰۳ برای یک خانوار ۳ نفره» است که مسلما امکان پرداخت آن برای غالب اجاره‌‌نشین‌‌ها وجود ندارد.

از همین رو، موجرها با دریافت پول پیش بالا، یک تنفس مصنوعی برای مستاجرها ایجاد کرده‌‌اند. فایل‌‌هایی که در ۲۲ منطقه تهران در حال حاضر وجود دارد به این صورت است که معادله اجاره‌‌بهای دریافتی را به صورت میانگین ۱۵میلیون اجاره‌‌بهای ماهانه و ۳۸۰ میلیون تومان پول پیش، نشان می‌دهد. به این ترتیب اجاره‌‌بهای ماهانه ۱۵ میلیون تومانی برای بخشی از مستاجرها قابل پرداخت است.

فایل‌‌های در نوبت اجاره در ۵ محله منتخب در هر یک از مناطق تهران در جدول این گزارش آمده است. اجاره‌‌های خارج از استطاعت مستاجرها تحت‌تاثیر رشد‌‌های متوسط ۳۵ تا ۴۰ درصدی اجاره‌‌بها طی دو سال گذشته به وجود آمده است.

بر اساس قانون تازه مصوب، تا اوایل تابستان، سقف رشد اجاره‌‌بها توسط دولت تعیین می‌شود. این سقف معادل نصف تا ۱۰۰‌درصد تورم عمومی یکسال گذشته خواهد بود.

قیمت اجاره مسکن

انتهای پیام/

منبع خبر: دنیای اقتصاد

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید