۱۴۰۲/۰۷/۰۴

بیمارستان تاریخی "مسیح"

تلاش مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه با مالک بیمارستان تاریخی مسیح برای مرمت این بنا و خروج از شرایط نامساعد فعلی نتیجه ای در بر نداشت.
بیمارستان تاریخی

 به گزارش اخبار ساخته ها؛ محمدرضا سهیلی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه بااشاره به شرایط نامساعد بنای تاریخی بیمارستان مسیح کرمانشاه، اظهار کرد: این بیمارستان یک بار در سالهای گذشته به ثبت ملی رسید و پس از شکایت مالک از فهرست آثار تاریخی خارج شد و با توجه به ارزشمندی بنا یک بار دیگر در سالهای اخیر به ثبت ملی رسید.

وی تصریح کرد: در چندسال اخیر این بنا به دلیل آتش سوزی، سیل و سرقت دچار آسیب های زیادی شده، بنابراین در حال رایزنی با مالک آن برای خروج بنا از این شرایط هستیم.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه با بیان اینکه این رایزنی ها تاکنون به نتیجه نرسیده، گفت: امیدواریم با حصول توافق با مالک بنا بصورت مشارکتی بتوانیم بیمارستان مسیح را به چرخه و هویت اصلی آن برگردانیم.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که مالک موافقت کند، با مشارکت او و تسهیلاتی که ما به  او خواهیم داد، این بنا به صورت اضطراری مرمت خواهد شد و پس از آن می توان در مورد کاربری مناسب و نزدیک به گردشگری که هویت تاریخی آن را هم حفظ کند، مانند موزه سلامت، اقدام کنیم.

بیمارستان تاریخی مسیح (مرادیان) واقع در محله قدیمی شریعتی شهر کرمانشاه، دومین بیمارستان ایران است که حدود 200 سال پیش توسط مسیونرهای آمریکایی ساخته شد.

سهیلی در ادامه با بیان اینکه امروزه در بسیاری از استان های کشور همچون یزد از بناهای تاریخی استفاده اقتصادی می برند، گفت: متاسفانه هنوز در کرمانشاه این مسئله که می توان از بناهای تاریخی درآمدزایی کرد، جا نیفتاده و بهره چندانی از آن نبرده ایم.

وی به علاقمندی گردشگران خارجی به دیدن بناهای تاریخی در ایران اشاره کرد و گفت: بافت ها و بناهای تاریخی می توانند برای هر منطقه ای درآمدزا باشند و براین اساس در سالهای گذشته برخی از استان های کشور به این سمت رفته اند و درآمدهای خوبی هم از این راه دارند، بنابراین ضروری است که شهرداری و راه شهرسازی هم در کرمانشاه در این زمینه ورود کنند و با تعامل و همراهی با میراث فرهنگی در این زمینه گام بردارند.

وی به وجود 114 خانه تاریخی در کرمانشاه اشاره کرد و گفت: هرچند که تعدادی از خانه های تاریخی در سالهای گذشته تخریب شده اند، اما در حال دسته بندی سایر بناهای تاریخی هستیم تا مشخص شود که کدام یک قابلیت سرمایه گذاری و درآمدزایی دارند.

انتهای پیام/

منبع خبر: ایسنا

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید

نظرسنجی
قیمت ها
به نظر شما کدام یک از حیطه های شغلی زیر در بین مهندسین عمران محبوبیت بیشتری دارد؟