۱۴۰۲/۰۱/۰۵
دیروز همین‌جا، بیست و سوم اسفند/

یادی از علی معلم

6 سال پیش در چنین روزی در سال 1395، علی معلم ـ نویسنده، ناشر، منتقد، تهیه‌کننده، کارگردان، مجری تلویزیون و بازیگر ایرانی ـ بدرود زندگی گفت.
یادی از علی معلم
دیروز همین‌جا، 23 اسفند_88204336

به گزارش خبرنگار پایگاه اخبار ساخته‌ها؛ امروز سه‌شنبه بیست و سوم اسفندماه 1401 خورشیدی، 359اُمین روز سال جاری، برابر است با بیست و یکم شعبان 1444 هجری قمری و چهاردهم مارس 2023 میلادی.

6 سال پیش در چنین روزی در سال 1395، علی معلم بدرود زندگی گفت.

علی معلم، نویسنده، ناشر، منتقد، تهیه‌کننده، کارگردان، مجری تلویزیون و بازیگر ایرانی بود. او سردبیر و مدیرمسئول ماهنامه دنیای تصویر نیز بود. علی معلم فرزند آقا عبدالله معلم یکی از اعضای خاندان معلم در دامغان، در سال 1341 به دنیا آمد. دوران کودکی و نوجوانی‌ را در زادگاهش دامغان گذراند و تحصیلات متوسطه را در تهران در رشته ریاضی ـ فیزیک دبیرستان سخن به پایان رساند. او فارغ‌التحصیل دانشکده صدا و سیما در رشته کارگردانی فیلم بود و در مقطع فوق‌لیسانس در رشته پژوهش هنر  در دانشگاه هنر تحصیل کرد. همچنین سابقه تدریس سینما در مراکز آموزش فیلمسازی و دانشکده‌های سینمایی را داشت.

                                                                                   

علی معلم هفت دوره در هیئت‌های داوری و انتخاب جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، و نیز در جشنواره های بین‌المللی فیلم کشورهای غیرمتعهد (پیونگ یانگ)، جشنواره سینمای جوان، جشنواره فیلم‌های دانشجویی، جشنواره فیلم‌های خانوادگی، نخستین جشنواره فیلم و کیفیت، جشنواره فیلم جوان، جشنواره فیلم رویش و جشنواره بین‌المللی فیلم شهر  و نخستین جشنواره فیلم‌های ویدئویی تهران، و جشنواره فیلم زنان موسوم به پروین اعتصامی عضویت داشت. وی همچنین سه دوره عضویت در هیئت انتخاب فیلم ایران برای آکادمی اسکار را بر عهده داشت. او مجری، تهیه‌کننده و پایه‌گذار جشن سینمایی ـ تلویزیونی دنیای تصویر  ـ تندیس حافظ ـ بود که نخستین مراسم سینمایی بخش خصوصی در ایران است.

علی معلم در ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ در ۵۴ سالگی به علت ایست قلبی در محل کارش بدرود زندگی گفت و پس از تشییع در خانه سینما، در قطعه هنرمندان آرامگاه بهشت زهرا در خاک آرمید.

 

بازنویسی، تنظیم و اجرا: آرش امجدی

تهیه‌کننده: انسیه سمیع‌پور

موسیقی استفاده‌شده در این پادکست:

Kissing The Butterfly's Wings (بوسه بر بالهای پروانه)

The Unfinished Story (قطعه)

Ali Jafari Pouyan (علی جعفری پویان)

کانال تلگرام «دیروز همین‌جا»:

https://t.me/diroozhaminja

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید

نظرسنجی
قیمت ها
آیا قیمت مسکن تا پایان سال 1401 کاهش می یابد؟