۱۴۰۱/۰۹/۰۷

گرانترین محله‌های شهر اصفهان

آگاهی از گرانترین و ارزانترین محله‌های اصفهان، اقدامی ضروری برای افرادی است که تمایل دارند در این کلان‌شهر خانه بخرند.
گرانترین محله‌های شهر اصفهان

به گزارش خبرنگار اخبار ساخته‌ها؛  برخلاف اکثر شهرهای کشور که بخش شمالی شهر جزء مناطق مجلل محسوب می‌شود، در شهر اصفهان به میزان قدمت، بافت‌های متفاوت شهری و همچنین انبوه جمعیت، محله‌­های جنوبی شهر جزء مناطق خوش‌نشین محسوب شده و بهترین و گرانترین محله­‌ها این مناطق واقع شده‌اند.

شهر اصفهان با پیشینه فرهنگی، تاریخی و صنعت گردشگری فاخر، وام‌دار میراث فرهنگی، صنایع دستی و بافت شهری محصورکننده خود و همچنین به عنوان شهری که بارِ ۱۰ درصد از صنعت کشور، متشکل از صنایع دستی و ماشینی را به دوش می‌­کشد شناخته شده است، پس می‌توان دریافت که چرا اصفهان به یکی از بهترین شهرهای ایران برای خرید خانه و سکونت از مناظر گوناگون همچون کسب و کار و صنایع متنوع، آب و هوای مطلوب، بافت شهری جذاب و گیرا و … برای خود شهروندان اصفهانی و ساکنان غیربومی این شهر تبدیل شده است.

اصفهان از محله‌ها و خیابان‌های مختلف با ویژگی‌های منحصر به‌فرد تشکیل ‌شده است. محله‌ای به مراکز خرید مدرن و امروزی نزدیک‌ و محله‌ای دیگر خود را در بافت قدیمی و خاص آن منطقه جای داده است و دیگری نیز در بین عطر تند قهوه کافه‌ها واقع شده است.

در هر صورت وقتی پای خرید خانه به میان می‌آید، همه کمی دقیق‌تر به مسئله نگاه می‌کنند و سعی دارند انتخاب عاقلانه و هوشمندانه‌ای داشته باشند. همانطور که اشاره شد، در شهر اصفهان بخش جنوبی شهر جزء مناطق خوش‌نشین است و قطعاً قیمت خرید خانه در آن مناطق نسبت به سایر محله‌های اصفهان گرانتر است.

معیار و نحوه ارزش گذاری در محله‌های اصفهان برای خرید خانه

این شهر با همه ویژگی­‌های خاص خود از جمله امکانات فرهنگی، فرصت‌های اقتصادی فراوان، مناطق مختلف گردشگری و … به مانند هر شهر دیگر دارای شرایط و خصیصه‌های خود در ارزش‌گذاری بر املاک است. نکته کلیدی دیگر در ارزش­‌گذاری خرید و قیمت خانه در اصفهان، سازگاری محله‌ها با شرایط زندگی و شغل و پیشه هر فرد است، پس علاوه بر ارزیابی اقتصادی، باید با سطح کیفی زندگی و شرایط هر محله آشنا شوید؛ که در ادامه به توضیح بهترین و مهم‌ترین محله‌ها برای سکونت‌پذیری و قیمت خرید خانه در اصفهان مناسب با سلیقه بیشتر افراد می‌پردازیم.

محله‌های اصفهان، شامل ۱۵ منطقه اصلی و در مجموع ۶۰ محله زیر مجموعه است. هر چه محله‌های این شهر به مناطق با اماکن تفریحی، مراکز خرید، بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها و خدمات شهری نزدیک‌تر باشند، دارای نرخ تعرفه زمین و مسکن گرانتری‌اند و تقریباً می توان گفت اساس و پایه بازه ارزانترین محله و گرانترین محله اصفهان بر این معیارها مشخص خواهد شد. همچنین نزدیکی به معابر عمومی و اصلی شهر، نقش مهمی در ارزش‌گذاری و جلب متقاضی خرید خانه در اصفهان دارد، چرا که راهبرد بهتری در مسیر یابی و حمل و نقل است.

مختصراً بهترین محله‌های شهر اصفهان، از دیدگاه شهروندان اصفهانی، محله‌های شیخ صدوق، مهرآباد، مرداویج، مشتاق، چهارباغ بالا و عباس‌آباد پیشنهاد شده است.

خانه‌های مرکز شهر در جایگاه بعدی قرار داشته و در نهایت نیز، محله‌های شمال شهر اصفهان از قیمت پایین‌‌تری برخوردارند؛ این درحالی است که امکان دارد مساحت، دسترسی و امکانات یک خانه با توجه به موقعیت جغرافیایی آن در محله‌های مرکزی، قیمت نهایی بالاتری نسبت به برخی خانه‌های مناطق جنوبی داشته باشد.

محدوده جغرافیایی این محله از دروازه شیراز تا چهارراه فرایبورگ و از طرف دیگر، خیابان کارگر تا کوی استادان را در بر گرفته و برج کبوتر که از سازه‌های گردشگری اصفهان است نیز، در این محله قرار دارد.

مرداویج به عنوان محل سکونت افراد ثروتمند در میان شهروندان اصفهانی شناخته می‌شود، اما اگر بخواهیم تمام مناطق محله را در نظر بگیریم، به صورت کلی می‌توان بازه قیمتی متوسط به بالا را برای خرید خانه در اصفهان در این محله یافت.

از محله‌های خوش‌نشینِ نزدیک به زاینده رود که از دو بخش شمالی و جنوبی نیز تشکیل ‌شده است، می‌توان به محله شیخ صدوق اشاره کرد. خیابان شیخ صدوق شمالی از پل فردوسی تا خیابان آزادگان را شامل مي‌شود و شیخ صدوق جنوبی نیز از چهار راه شیخ صدوق آغاز شده و تا جنوب برج کبوتر خیابان آزادی ادامه پیدا می‌کند. این محله به دلیل امکانات رفاهی (وجود مراکز خرید، کافه‌ها و رستورانها) و آموزشی (کتابخانه بزرگ میرداماد و همچنین دو مدرسه نمونه دولتی و غیرانتفاعی) موجود در آن، یکی از بهترین محله‌ها برای خرید خانه در اصفهان است.

یکی دیگر از محله‌های نزدیک به زاینده رود، محله اعیانی‌نشین مهرآباد است که در سال‌های اخیر منطقه روبه‌رشد بوده و از نظر موقعیت جغرافیایی نیز بعد از میدان بزرگمهر تا نزدیکی پل غدیر کشیده شده است. آپارتمان‌ها و خانه‌های ویلایی با متراژهای وسیع (به طور کلی با ابعاد ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر) در این منطقه با تمام زیبایی و چشم‌اندازهای قابل توجه خود، دارای امکانات استاندارد و قابل قبولی است. هرچند بعضی از ساختمان­‌ها و مجتمع­‌های بزرگ مسکونی در این محل فراتر از این استاندارد­ها­ی معمول رفته و دارای امکاناتی همچون استخر، روف گاردن، لابی­‌های مجلل، آسانسورهای شیشه‌ای‌اند، همین امکانات موجب شده که این محله در لیست ارزشگذاری و قیمت خانه در اصفهان جزء گرانترین محله‌ها در اصفهان قرار گیرد.

اصفهان اگرچه به شهر گنبدهای فیروزه‌ای شهرت دارد، اما نمی‌توان ازکلیساها و معابد مذهبی دیگری که تعداد محدود و قابل توجهی از آن‌ها در محله جلفا قرار دارند، چشم‌پوشی کرد.

محله جلفا واقع در خیابان حکیم نظامی که بیشتر با عنوان محله‌ی ارمنی‌نشین معروف است، به دلیل معماری متفاوت نسبت به دیگر محله‌­ها، بافت قدیمی کم‌نظیر، خیابان‌های سنگ‌فرش‌شده، کافه‌ها، مراکز خرید و فروشگاهی متعدد و همچنین کلیساها، گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است.

محله مشتاق نیز که به سه بخش مشتاق ۱، مشتاق ۲ و مشتاق ۳ تقسیم شده است، به دلیل موقعیت مناسب، قرارگیری در مجاورت زاینده‌رود، پل‌ها و پارک‌های اطراف آن به یکی از با ارزش‌ترین و بهترین محله‌های اصفهان تبدیل شده است.

محله مشتاق با وجود قیمت بالای مسکن، که می‌توان آن را از گرانترین محله‌ها در اصفهان دانست، همچنان به محله محبوب و مورد توجهی در میان شهروندان اصفهانی شناخته می‌­شود.

 خیابان چهارباغ بالا هم که در جهت شمالی-جنوبی و در قسمت جنوب زاینده‌رود قرار گرفته، بالاشهر اصفهان به‌شمار می‌آید. این خیابان از پل مشهور و تاریخی سی و سه پل در تقاطع آن در شمال با زاینده‌رود آغاز شده و در جنوب در میدان دروازه شیراز (میدان آزادی اصفهان) که می‌توان ادعا نمود مرکز شهر اصفهان است، خاتمه می‌یابد.

چهارباغ تقریباً در مرکز شهر قرار دارد و با دسترسی کامل به انواع امکانات مانند مراکز خرید (همچون مجتمع تجاری کوثر و مجتمع تجاری پارک که هر دو از مراکز خرید مهم شهر اصفهان به شمار می‌روند)، بیمارستان‌ها (مانند بیمارستان شریعتی که یکی از مهمترین بیمارستان­‌های شهر به شمار می‌رود) و کلینیک‌ها، مراکز آموزشی، ایستگاه مترو و اتوبوس و …، در میان گزینه‌ها در فهرست بهترین مناطق برای زندگی و خرید خانه در شهر اصفهان قرار گرفته است.

عباس‌آباد اصفهان نیز که با مادی زیبای نیاصرم به دو قسمت تقسیم شده است، با درختان آسمان‌خراش خود که به درختان چنار خیابان عباس‌آباد شهرت دارند، با خانه‌های قدیمی و نوسازش، با مغازه های کوچک و باسابقه‌اش در مرکزی­‌ترین نقطه شهر، یکی از باارزش‌ترین، خوش آب و هواترین و امن‌ترین محلات اصفهان است.

امروزه محله عباس‌آباد از مناطق گران ‌قیمت و کهن شهر محسوب شده و با عمارت‌های مجلل و باشکوه خود، با کوچه‌های مستقیم و سرراست، برخلاف دیگر محله‌های قدیمی اصفهان، از زیباترین و مطلوب‌ترین نواحی شهر برای زندگی است.

محله میرزا طاهر هم با خانه‌های نسبتاً مجلل و مطلوب که با وجود خوش‌نشین بودن آن‌ها، قیمت مناسب­‌تر و اقتصادی‌تری نسبت به دیگر محله‌های رده بالا دارد و می­‌توان گفت از لحاظ ارزشگذاری، میانگین ارزان‌ترین خانه­ و گران‌ترین خانه‌های  اصفهان را در خود جای داده است، یکی از محله‌های قابل توجه دیگر برای خرید خانه در این شهر است. البته در کل، میرزا طاهر همچنان به عنوان محله‌ای گران در میان دیگر محله­‌های اصفهان نزد شهروندان اصفهانی برای خرید خانه شناخته می‌شود. این محله در جنوب اصفهان قرار دارد و در آن‌ می‌توان واحدهایی با متراژ ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر با کیفیت و قیمت به‌صرفه یافت.

محله دشتستان نیز که از نظر موقعیت جغرافیایی در نقشه، شبیه به یک ۵ ضلعی­ است که ضلع جنوبی آن مشرف به خیابان جی، ضلع شرقی مشرف به خیابان پروین اعتصامی، ضلع غربی مشرف به خیابان سروش و ۲ ضلع شمالی آن در مجاور خیابان صفوی نژاد قرار دارند، گزینه دیگری برای خرید خانه است. در دل این محله با کوچه‌های متعدد که هر کدام شامل ساختمان‌های نو و قدیمی است، خیابانی به نام کاج قرار دارد که محل وصول تمامی کوچه‌های این منطقه به هم شده و برای ورود به کوچه‌های محل باید از طریق این خیابان اقدام کرد.

محله دشتستان که درگذشته از جمله محله‌های خوش‌نشین اصفهان بوده، امروزه نیز به لطف بازسازی‌های انجام شده از سوی شهرداری اصفهان، هنوز با محله‌های جنوبی اصفهان در رقابت است.

 محله ‌های رو به رشد اصفهان در بازه قیمت‌های بالا بیشتر شامل مناطق جنوب شهر اصفهان و همچنین خانه­‌ها و ملک‌هایی که در خیابان‌‌های حاشیه زاینده‌رود قرار دارند، از نظر امکانات رفاهی منطقه و دسترسی به آن‌ها، زیبایی و مجلل بودن، کامل بودن امکانات خانه، سهولت حمل و نقل وضعیت مطلوب‌تری نسبت به دیگر محله‌ها دارند.

این مناطق سیر صعودی پیشرفت را چه در امکانات و چه در قیمت و ارزش خود در پیش خواهند گرفت، اما اگر در نظر دارید خانه‌ای خریداری کنید که در هیچکدام از دسته­‌بندی­‌های بالا قرار نگرفته و لزوماً در مناطق گران‌­قیمت واقع نشده یا در یکی از مناطق روبه‌رشد اصفهان باشد، ملکی تهیه کنید که هم از جنبه پیشرفت امکانات رفاهی و همچنین ارزش سرمایه‌گذاری در آن اطمینان شما را جلب کند. به نظر می ‌رسد که منطقه بهارستان و سپاهان‌شهر از گزینه‌‌های مناسب برای چنین سرمایه‌‌گذاری‌ای باشند.

 شهرک‌های مسکونی زیادی در اطراف شهر اصفهان وجود دارند؛ از جمله شهرک سپاهان‌شهر، که بر پایه­ مدرنترین اصول شهرسازی بنا شده و شامل ساختمان­‌های زیبا و مجلل، بازار­های کوچک و محلی و امکانات رفاهی قابل قبول بوده و به علاوه دارای پارک آبی و بزرگترین مرکز خرید اصفهان (سیتی سنتر) در همسایگی خود است.

همچنین نیم‌نگاهی به آینده منطقه احداث‌شده یا دردست‌احداث بهارستان، که در سال‌های اخیر ارزش ملک آن صعودی بوده و همچنان رو به افزایش است، برای خرید خانه لازم به نظر می‌رسد.

  جمع‌بندی خرید خانه در اصفهان

شهر اصفهان در دامنه‌های شرقی زاگرس واقع شده و دارای آب و هوایی نیمه خشک است؛ اقلیم مناسب، اماکن تاریخی مثل میدان نقش ‌جهان، منارجنبان، مسجد شیخ لطف‌الله همراه با قدمت دیرینه و بافت تاریخی که باهنر معماری ترکیب شده، ازجمله مواردی است که آن را به یکی از زیباترین شهرهای ایران و یکی از اصلی‌ترین قطب‌های صنعت گردشگری مبدل کرده است.

شهر اصفهان دارای خانه‌های قدیمی با معماری سنتی، خانه‌های ویلایی خوش‌نشنین  و همچنین آپارتمان‌های مدرن با معماری‌های به روز کوچک و بزرگ در بافت محله‌های متعددی است که هرکدام با مشخصه‌های منحصر به‌فرد خود ازجمله گزینه‌های پیش روی شما برای خرید خانه در اصفهان هستند.

مختصراً بهترین محله‌های شهر اصفهان، از دیدگاه شهروندان اصفهانی، محله‌های شیخ صدوق، مهرآباد، مرداویج، مشتاق، چهارباغ بالا و عباس‌آباد است.

خانه‌های مرکز شهر در جایگاه بعدی قرار داشته و در نهایت نیز، محله‌های شمال شهر اصفهان از قیمت پایین‌‌تری برخوردارند؛ این در حالی است که امکان دارد مساحت، دسترسی و امکانات یک خانه با توجه به موقعیت جغرافیایی آن در محله‌های مرکزی، قیمت نهایی بالاتری نسبت به برخی خانه‌های مناطق جنوبی داشته باشد.

ارزانترین محله اصفهان در شمال این شهر قرار دارد و همانگونه که گفته شد شمال و جنوب در اصفهان برعکس است. هر چه به سمت شمال می‌رویم با ارزانترین محله‌ها در اصفهان روبه‌رو می‌شویم. ارزانترین محله در اصفهان در مقایسه با گرانترین محله در این شهر، تفاوت زیادی دارد.

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید