۱۴۰۲/۰۳/۱۴

کاهش وابستگی به دلار در دستورکار اتحادیه پایاپای

معاون امور بین‌الملل بانک مرکزی گفت: در این اجلاس در خصوص پیام‌رسان بین بانکی اعضا به منظور بی‌نیاز شدن از سوئیفت تصمیم‌گیری خواهد شد.
کاهش وابستگی به دلار در دستورکار اتحادیه پایاپای

به گزارش اخبار ساخته ها از بانک مرکزی، «محسن کریمی» با بیان اینکه پنجاه و یکمین اجلاس اتحادیه پایاپای آسیایی با نیم قرن سابقه روزهای سه شنبه و چهارشنبه (دوم و سوم خردادماه ۱۴۰۲) در بانک مرکزی برگزار خواهد شد، گفت: اتحادیه پایای آسیایی با هدف کاهش نیاز و وابستگی به ارزهای جهانروا به ویژه دلار در دهه ۷۰ میلادی تاسیس شد.

دلار زدایی محور اصلی اجلاس پایاپای آسیایی
این مقام بانک مرکزی افزود: ظرفیت خوبی برای دلار زدایی در اتحادیه پایاپای آسیایی شناسایی شده است، دبیرخانه اتحادیه در بانک مرکزی ایران است و از سال گذشته در اجلاس پنجاه این اتحادیه مصوب شد که جمهوری اسلامی ایران میزبان اجلاس پنجاه و یکمین این اتحادیه باشد.

وی افزود: در راستای گشترش و تقویت این اتحادیه تلاش‌هایی به منظور پذیریش سایر کشورها در اتحادیه پایاپای آسیایی انجام شده است در حال حاضر۹ کشور عضو اتحادیه از زمان تاسیس تا کنون هستند که کشورهای مهمی همچون ایران،هند و پاکستان و دیگر کشورهایی در شبه قاره هند در این اتحادیه حضور دارند.

کریمی با بیان اینکه در یکسال گذشته کشورهای جدیدی نیز درخواست عضویت در این اتحادیه را داده‌اند، گفت: بر این اساس در اجلاس فردا در خصوص پذیریش عضویت این کشورها تصمیم گیری خواهد شد.

وی تاکید کرد: در اجلاس فردا علاوه بر حضور ۹ عضو اصلی اتحادیه پایاپای آسیایی کشورهای روسیه، بلاروس،افغانستان و بانک توسعه اسلامی نیر حضور خواهند داشت.

معاون امور بین الملل بانک مرکزی در خصوص سطح برگزاری اجلاس پایاپای آسیایی گفت: اجلاس پنجاه و یکمین در سطح روسای کل بانک های مرکزی عضو اتحادیه، جانشینان و قائم مقام ها و معاونان آنها به همراه مقامات بانک‌های مرکزی سه کشور روسیه،بلاروس و افغانستان و بانک توسعه اسلامی برگزار خواهد شد.

اصلاح اساسنامه اتحادیه به منظور سهولت در پذیریش عضویت‌های جدید

کریمی با تشریح دستورکار اجلاس پنجاه و یکمین اتحادیه پایاپای آسیایی گفت: در اجلاس فردا بر اساس برنامه ریزی های انجام شده از سال گذشته در کمیته های تخصصی تلاش های زیادی انجام شده است که اساسنامه این اتحادیه به نحوی که متناسب با تحولات فعلی پولی و بانکی بین المللی باشد اصلاح شود بر همین مبنا مفاد مهمی از مواد اساسنامه به منظور اصلاح در زمینه تسهیل در عضویت سایر کشورها مورد بازبینی و همچنین استفاده از ارزهای کشورهای عضو به عنوان ارزهای تسویه به شور گذاشته خواهد شد.

تصمیم گیری در زمینه سبد ارزی تسویه

وی افزود: علاوه بر نحوه عضویت و استفاده از ارزهای محلی برای تسویه مبادلات، سه ارز دیگر به عنوان ارزهای سبد تسویه در دستور کار اجلاس قرار دارد تا در حد امکان وابستگی و نیاز کشورها را برای پایای سازی در دفاتر اتحادیه به دلار و یورو کاهش دهیم.

کریمی با تاکید بر اینکه ۹عضو اصلی عضو اتحادیه پایاپای آسیایی هستند گفت: ‌سه کشور به صورت حضوری عضو ناظر در این اتحادیه هستند و امیدواریم تصمیمات خوبی در این اجلاس گرفته شود و گامی برای تقویت این اتحادیه در زمینه دلار زدایی و کاهش وابستگی به زیرساخت های پولی و بانکی تحت کنترل برداشته شود.

معاون امور بین الملل در خصوص مذاکرات دو جانبه با کشور روسیه در این اجلاس گفت: فردا تهران میزبان رئیس کل بانک مرکزی روسیه خواهد بود و مذاکرات دوجانبه‌ای با بانک مرکزی این کشور در راستا توافقات و اسنادی که در یک سال گذشته توسط طرفین به امضا رسیده است مورد مذاکره و بررسی قرار می گیرد و روسیه به عنوان عضو ناظر امسال در اجلاس شرکت می‌کند.

کریمی در خصوص محتوای مذاکرات اجلاس فردا نیز گفت: علاوه بر اصلاحات پیش بینی شده در اساسنامه و رای گیری در این خصوص، یک سری اقدامات محتویی نیز در این اجلاس مورد بررسی قرار می گیرد و در آستانه برگزاری این اجلاس موضوعات مهمی همچون پیام رسان بین بانکی برای بانک های مرکزی عضو این اتحادیه فراهم شده است که پیام های بانکی میان اعضا را از سوئیفت بی نیاز خواهد کرد و همچنین امکان سنجی و به کارگیری ارزهای دیجیتال بانک های مرکزی برای پرداخت های برون مرزی مورد بررسی و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/

منبع خبر: ایرنا

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید

نظرسنجی
قیمت ها
آیا روند قیمت مسکن تا پایان سال 1402 افزایشی خواهد بود؟