۱۴۰۲/۰۳/۱۴
معاون بین‌الملل بانک مرکزی گفت:

پیام‌رسان بین اعضای اتحادیه پایاپای آسیایی جایگزین سوئیفت می‌شود

ظرف یک ماه آینده پیام‌رسان بین‌بانکی بین اعضای اتحادیه پایاپای آسیایی جایگزین سوئیفت می‌شود و هزینه مبادلات را بین اعضا کاهش می‌دهد.
پیام‌رسان بین اعضای اتحادیه پایاپای آسیایی جایگزین سوئیفت می‌شود

به گزارش اخبار ساخته ها؛ محسن کریمی در حاشیه پنجاه و یکمین اجلاس اتحادیه پایاپای آسیا در جمع خبرنگاران گفت: هم اکنون ۹ کشور آسیایی عضو اتحادیه پایاپای هستند و ۲ کشور بلاروس و موریس درخواست عضویت در این اتحادیه را داده‌اند و درخواست آنها بررسی خواهد شد.

وی ادامه داد: از برخی از کشورهای آسیایی هم برای عضویت در این اتحادیه دعوت شده است.

معاون بین‌الملل بانک مرکزی گفت: ایران سال گذشته یک پیام‌رسان اختصاصی برای مبادله پیام‌های بانکی بین اعضای اتحادیه پایاپای طراحی و در اجلاس سال گذشته مطرح کرد و این پیام رسان در این مدت در کمیسیون‌ها و کمیته‌های تخصصی بررسی شده و اعضای اتحادیه پایاپای آسیایی بر جایگزینی پیام رسان اختصاصی به جای سوئیفت تاکید کردند.

وی بیان کرد: پیام‌رسان جایگزین سوئیفت احتمالا طی یک ماه آینده در میان اعضای اتحادیه پایاپای آسیایی اجرا می‌شود.

کریمی در مورد ظرفیت‌های پیام‌رسان جدید گفت: این پیام‌رسان فقط برای اعضای اتحادیه پایاپای آسیایی و ارتباط آنها با یکدیگر است که البته می‌تواند ۱۰۰ درصد نیاز اعضا را پوشش دهد و جایگزین سوئیفت شود که باعث کاهش هزینه مبادلات بین اعضاء خواهد شد.

وی اظهارداشت: روز گذشته پیام‌رسان پیشنهادی ایران در جلسه کمیته فنی ارائه شد و اعضاء بر استفاده از این پیام رسان تاکید داشتند و فاز عملیاتی شدن این پیام‌رسان ظرف یکی دو ماه آینده آغاز خواهد شد.

معاون بین‌الملل بانک مرکزی مزیت اصلی پیام‌رسان جدید بانکی را تبادل پیام‌های بانکی بین اعضا و بی‌نیازی از پیام رسان سوئیفت عنوان کرد.

وی اظهارداشت: اتحادیه پایاپای آسیایی گفت: این اتحادیه از دهه ۱۹۷۰ تاسیس شد و از همان ابتدا هدف آن تأکید بر کاهش نیاز دلار در مبادلات ارزی بین اعضاء بود و در سال‌های اخیر که به واسطه تحریم‌ها و همچنین شرایط جهانی و کاهش جهان‌روایی دلار اتفاق افتاده نیاز به مبادلات تجاری اعضاء با ارزهای محلی بیشتر شده و استفاده از ارزهای محلی به جای دلار و یورو در دستور کار اعضاء قرار گرفته است.

کریمی گفت: کشورهای آسیایی از جمله کشورهای عربی مانند سوریه هم می‌توانند درخواست عضویت در اجلاس پایاپای آسیایی بدهند و درخواست آنها توسط اعضاء رسیدگی می‌شود.

وی درخصوص استفاده از پول‌های دیجیتال کشورهای عضو اتحادیه پایاپای آسیایی گفت: در این اجلاس بر استفاده از ارزهای دیجیتال بانک‌های مرکزی اعضای اتحادیه تأکید شد اما در مورد رمزارزها صحبتی نشد و استفاده از پول‌های دیجیتال ارزها در مرحله بررسی و مطالعات قرار دارد و بخشی از مبادلات تجاری اعضاء با ارزهای دیجیتالی بانک‌های مرکزی انجام خواهد شد.

معاون بین الملل بانک مرکزی درباره راه‌اندازی دفتر بانک وی‌تی‌بی روسیه در ایران گفت: بر اساس درخواستی که از سوی این بانک روسی به بانک مرکزی ارائه شد، هم اکنون یک دفتر نمایندگی از سوی این بانک در تهران راه‌اندازی شده اما به معنای افتتاح شعبه نیست.

وی بیان کرد: در این دفتر کارهای نیازسنجی، بازاریابی و مشتری‌یابی انجام می‌شود و برای درخواست شعبه باید خود بانک وی‌تی‌بی روسیه درخواست ارائه کند و سپس مجوز از سوی بانک مرکزی صادر شود که معمولاً این فرایند یکی دو سال طول می‌کشد.

انتهای پیام/

منبع خبر: ایرنا

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید

نظرسنجی
قیمت ها
آیا روند قیمت مسکن تا پایان سال 1402 افزایشی خواهد بود؟