۱۴۰۱/۰۹/۰۷
دیروز همین‌جا بیست و دوم آبان

هفتادسالگی بانک صادرات ایران

70 سال پیش در چنین روزی در سال 1331، بانک صادرات ایران نخستین روز کار خود را در تهران آغاز کرد.
هفتادسالگی بانک صادرات ایران

به گزارش خبرنگار پایگاه اخبار ساخته‌ها؛امروز یک‌شنبه بیست و دوم آبان ماه 1401 خورشیدی، برابر است با هجدهم ربیع الثانی 1444 هجری قمری و سیزدهم نوامبر 2022 میلادی.

 70 سال پیش در چنین روزی در سال 1331، بانک صادرات ایران نخستین روز کار خود را در تهران آغاز کرد.

بانک صادرات ایران به عنوان یک بانك خصوصی و به صورت سهامی عام با نام «بانک صادرات و معادن ایران» در نیمه‌ شهريور ١٣٣١ طبق قوانین وقت با سرمايه اوليه ٢٠ ميليون ریال تأسيس گردید. اين سرمايه با خريد ٧٦ سهم توسط دو نفر از اعضای هيأت مؤسسان بانك و سرمايه‌گذاری بقيه اعضای هيأت مديره تأمين گرديد و سهامداران با واگذاری سفته به هيأت مديره تعهد کردند ٥٠ درصد بقيه تعهد خود را از محل سود ساليانه پرداخت نمايند.

بنیانگذاران بانک صادرات ایران با درک صحیح شرايط حاکم بر آن زمان تلاش کردند با جذب حداکثر نقدینگی در دست مردم، برای اولین بار در کشور بانکی براساس اصول مشتری‌مداری تأسیس کنند تا در ٢٢ آبان ١٣٣١ با ١٣ نفر کارمند شروع به کار کند؛ درحالیکه خوش‌بین ترین افراد نیز با وجود بانک‌های قدرتمند دولتی پیشرفت و موفقیت آن را پیش‌بینی نمی‌کردند.

ارائه تسهیلات بانکی بهتر به مردم، ایجاد شبکه گسترده بانکی در سراسر کشور، جلب سرمایه‌های داخلی و پس‌اندازهای هر چند کوچک، ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری در کلیه فعالیت‌های اقتصادی، از اهداف اولیه بانک صادرات بود.

استقرار اولین شعبه در بازار تهران به عنوان مركز معاملات و گردش پولی کشور بسیار مورد توجه مؤسسان بانک بود. به این ترتیب، اولین شعبه بانک صادرات و معادن در ٢٢ آبان ١٣٣١ در يك ساختمان استيجاری به مساحت حدود ٢٠٠ متر مربع، با چند اتاق در طبقه دوم سرایی در بازار تهران واقع در كوچه تكيه دولت، كوی مرغی‌ها آغاز به کار کرد.

يکی از اولين اقدامات هيأت مديره انجام تعميرات و تغييرات در محل استقرار نخستین شعبه بانك بود كه با برداشتن ديوارهای بين سه اتاق از هفت اتاق، يك سالن معاملات به ابعاد ١٢ در ٨ متر مربع با پنج باجه به وجود آمد و تعداد ٤ اتاق برای بايگانی و تداركات (جهت لوازم ضروری و ملزومات و مطبوعات) و اتاق‌های مدير عامل و هيأت مديره در نظر گرفته شد و دقت به عمل آمد كه ساختمان بانك جلوه بسيار آبرومندی داشته باشد. بعدها با بهتر شدن وضعیت اقتصادی بانک صادرات، محل مناسب‌تری برای شعبه بازار خریداری گردید و در آبان ١٣٣٧ شعبه يك بازار به محل فعلی انتقال یافت.

آرم یا نشان اوليه بانك توسط ادوارد ژوزف كه عضو هيأت مديره و اولين مدير عامل بانك صادرات و معادن ايران بود، پيشنهاد و تصويب گرديد و آن، تصوير يك اسب بالدار در نگين انگشتری كهنه‌اش بود كه از يك مغازه عتيقه‌فروشی در خيابان ناصر خسرو تهران به مبلغ يك هزار ریال خريداری كرده بود و توجيه اين بود كه اسب سمبل سرعت و استقامت و نجابت است و بال‌هايش سمبل بلندپروازی و آغوش باز، ولی توجيه تاريخی‌اش آن است كه اين آرم مشابه مُهر نقشين انوشيروان ساسانی است. آرم بانک صادرات پس از پيروزی انقلاب اسلامی و استانی شدن بانك از سال ١٣٥٨ تاكنون به سه طرح متفاوت تغيير نقش داده شده و آرم فعلی بانك كه در آن دو دست سكه‌ای را در بر می‌گيرد، آرم مشخص بانك صادرات گرديده است.

بانک صادرات ایران امروز هفتادساله شد.

انتهای پیام/

دیروز همین‌جا، 22 آبان

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید